Παμβοχαϊκός - Παναχαϊκή 2-3

Μεγάλη νίκη με ανατροπή από την Παναχαϊκή, με 3-2 σετ στο Βραχάτι επί του Παμβοχαϊκού.

Βήμα πρόκρισης για το φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», έκανε η Παναχαϊκή, που αν και βρέθηκε με την... πλάτη στον τοίχο, ανέτρεψε τα δεδομένα και επικράτησε του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτη με 3-2.

Με πρώτους σκόρερ τον βραζιλιάνο Ρεκ που σημείωσε 22 πόντους και τον Νίκο Ρουμελιώτη που πέτυχε 18 πόντους η Παναχαϊκή πήρε τη νίκη. Εντυπωσιακός και ο Μπαράχας που από τη θέση του σερβίς σημείωσε 6 άσσους. Καθοριστικό ρόλο κυρίως στην σταθεροποίηση της υποδοχής έπαιξε η είσοδος του Κοτσιλιάνου από την αρχή του 3ου σετ στη θέση του Σορμάζ.

Ο Παμβοχαϊκός είχε πρόβλημα στην υποδοχή μετά το 3ο σετ και έκανε εύκολα λάθη όσο περνούσε η ώρα. O Aγγελόπουλος αγωνίστηκε επιθετικός μετά από πολλά χρόνια που έπαιζε πασαδόρος. Ο αγώνας είχε διάρκεια δύο ώρες και στο τάι μπρέικ η Παναχαϊκή είχε συνέχεια μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 1-2 πόντων. Ο αγώνας τελείωσε με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Πέδρο Ρεκ πάνω στον Πέτι.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-22
2ο σετ: 8-6, 16-8, 21-11, 25-17
3ο σετ: 6-8, 9-16 14-21, 17-25
4ο σετ: 6-8, 8-16, 9-21, 13-25
5ο σετ: 3-5, 6-10, 11-12, 14-16

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 12 άσσους, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 25-17, 17-25, 13-25, 14-16)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 5 (1/2 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Πέτι 20 (19/31 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ - 30% άριστες), Πελεκούδας 10 (4/7 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Τζελάτι 10 (8/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπαταγκίμ 14 (13/23 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ - 23% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 48% υπ - 34% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου 1 (μπλοκ), Ιωαννίδης 1 (άσσος)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Συνοδινός): Ρεκ 22 (10/16 επ, 7 άσσοι, 5 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Σορμάζ 6 (6/8 επ, 20% υπ - 20% άριστες), Μπαράχας 6 (4/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ - 5% άριστες), Ρουμελιώτης Ν. 18 (14/36 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Βλαχοστάθης 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 56% υπ - 36% άριστες), Κοτσιλιάνος 4 (4/8 επ, 37% υπ - 26% άριστες), Λιβαθηνός, Μαυραγάνης, Κωστόπουλος.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Είχαμε δύο πρόσωπα στον αγώνα. Στα πρώτα δύο σετ παίξαμε καλά, αλλά μετά δεν κρατήσαμε υποδοχή, ήμασταν κακοί στην "αλλαγή" και ηττηθήκαμε. Η ομάδα θέλει δουλειά στο side out αλλά είμαι σίγουρος πως θα την βρούμε την άκρη μας στο πρωτάθλημα».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Μανώλης Συνοδινός που έκανε την πρώτη του εμφάνιση στον πάγκο της ομάδας του σε επίσημο αγώνα είπε: «Μπήκαμε νωθρά στον αγώνα. Στην αρχή είχαμε πρόβλημα στην υποδοχή αλλά με την είσοδο του Κοτσιλιάνου βγάλαμε υποδοχή και ισορροπήσαμε τον αγώνα. Επιθετικά ήμασταν καλοί, όμως, γενικά περίμενα καλύτερα εμφάνιση. Θέλουμε ακόμα αγώνες. Μην ξεχνάμε πως ήταν το πρώτο επίσημο ματς. Μείναμε μέσα στο στόχο μας που είναι η πρόκριση στο φάιναλ-4».