Νίκησε ο ΠΑΟΚ, σώζεται ο Ηρακλής

Φώτης Καρακούσης

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, αλλά ο Ηρακλής αυτός που χάρηκε. Οι «ασπρόμαυροι» νίκησαν με 3-2 και δύσκολα θα βρεθούν στην 3η θέση, ενώ οι «κυανόλευκοι» με τον βαθμό αυτό έκαναν άλμα σωτηρίας.

Έναν νικητή, αλλά άλλον κερδισμένο είχε το σημερινό ντέρμπι της Πυλαίας ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ηρακλή. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που κέρδισαν, επικρατώντας με 3-2 (25-17, 23-25, 25-12, 23-25, 15-12), ωστόσο με τον βαθμό που έχασαν έμειναν πίσω από τον Φοίνικα και δύσκολα θα αποφύγουν την τέταρτη θέση και τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας στον ημιτελικό του πρωταθλήματος.

Από την άλλη οι «κυανόλευκοι» αν και έχασαν, κατάφεραν να πάρουν έναν βαθμό... χρυσάφι που τους δίνει τεράστιο προβάδισμα για σωτηρία, ενώ μην ξεχνάμε πως έχουν και το πλεονέκτημα σε ισοβαθμία με την Ορεστιάδα καθώς έχουν κερδίσει και τα δύο μεταξύ τους παιχνίδια.

Ο αγώνας στην Πυλαία είχε τα στοιχεία ντέρμπι, όπως αυτά που μας έχουν συνηθίσει οι δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πήραν με άνεση το πρώτο σετ, για να ισοφαρίσουν στις λεπτομέρειες οι φιλοξενούμενοι. Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στα άλλα δύο, για να φτάσουμε στο τάι μπρέικ. Εκεί οι παίκτες του ΠΑΟΚ εμφανίστηκαν πιο σοβαροί και πήραν τη νίκη, με τους αντιπάλους τους να μένουν ικανοποιημένοι από τον βαθμό.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Σεπέδα που την ημέρα των γενεθλίων του σταμάτησε στους 29 πόντους, για να τον ακολουθήσουν οι Γιαμπλόνσκι, Χιμένες και Λι με 12, ενώ ο Τακουρίδης είχε 10. Για τους ηττημένους οι Μαυροβουνιώτης και Παλέντζας είχαν από 17 και ο Πίτζα 13.

Διαιτητές: Αβραμίδης - Δεληκωστίδης

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 23-25, 25-12, 23-25, 15-12) σε 112΄.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 12 (12/21 επ, 38% υπ -38% άριστες), Κουρνέτας, Σεπέδα 29 (26/51 επ, 3 άσσοι), Τακουρίδης 10 (5/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Λι 12 (8/12 επ, 2 άσσο, 2 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 12 (11/23 επ, 1 μπλοκ, 49% υπ -14% άριστες)/ Γκαράς (λ, 69% υπ - 45% άριστες), Ντίνας, Σαμπάνάι, Σμαραγδής 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης Καρασαββίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 17 (15/27 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 21% άριστες), Παλέντζας 17 (16/38 επ, 1 μπλοκ), Τσολάκος 1 (1/3 επ), Πέντσεφ 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Πίτζα 13 (12/33 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ -16% άριστες), Γάτσης 5 (0/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου 77% υπ -27% άριστες), Πιπέργιας, Φωτιάδης, Στεφανίδης 3 (3/6 επ), Στίγγας 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ).

Η γνώμη του πάγκου

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε: «Ενώ ξεκινήσαμε καλά τον αγώνα με την κατάκτηση του 1ου σετ, μετά χάσαμε το ρυθμό μας. Αυτό που μας λείπει είναι η ομοιογένεια και ο ρυθμός. Στα σετ που κερδίσαμε κάναμε 2-3 λάθη και στα σετ που χάσαμε κάναμε μέχρι και 11 λάθη. Αυτό δείχνει πως δεν έχουμε συνέχεια στο ρυθμό μας. Φυσικά και με προβληματίζει η εικόνα της ομάδας όχι μόνο ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό αλλά γενικά, όμως, το παλεύουμε, το δουλεύουμε και προσπαθούμε να το διορθώσουμε ώστε στα ματς των τίτλων να είμαστε καλά».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Αυτός ο βαθμός μπορεί να αποδειχτεί χρυσός για μας διότι μπορεί να μας βάλει μέσα στην 8αδα. Η ήττα είναι ήττα αλλά με τα δεδομένα που υπάρχουν είναι σα νίκη για μας. Τα παιδιά μέσα στον αγωνιστικό χώρο δίνουν την ψυχή τους και το απέδειξαν και σήμερα. Ο αγώνας θεωρώ πως κρίθηκε στο σέρβις μας. Χαλάσαμε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και τον αντιμετωπίσαμε στα ίσια. Είμαι ευχαριστημένος. Ελπίζω αυτή η νίκη να αξιοποιηθεί για την ομάδα και τον σύλλογο».