Η ΑΕΚ 3-1 το μαχητικό Πορφύρα

Στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών η ΑΕΚ επικράτησε δύσκολα εκτός έδρας με 3-1 του Πορφύρα στο κατάμεστο «Π.Σαλπέας».

Σε μια δυνατή αναμέτρηση, που ο Πορφύρας στάθηκε ανταγωνιστικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι στην ΑΕΚ με τις δυο ομάδες στο πρώτο σετ να συμβαδίζουν μέχρι το 15-15 αλλά την ΑΕΚ να ξεφεύγει και να τελειώνει το σετ 18-25 με άσο της Λαμπρινίδου.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενες είχαν το πάνω χέρι μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (10-16) αλλά ο Πορφύρας κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της ΑΕΚ και να ισοφαρίσει σε 22-22. Η Ιβάνοβα με επίθεση έδωσε προβάδισμα 23-24 ενώ το λάθος της Καράκου που χρεώθηκε με μεταφορά μπάλας έδωσε τον πόντο και το σετ στις «κιτρινόμαυρες» (23-25) για το 0-2.

«Μάχη» έγινε και στο τρίτο σετ με εναλλαγές στο σκορ και τον Πορφύρα να κρατά προβάδισμα με 23-20 και 24-22. Όμως δυο σερί λάθη από τις γηπεδούχες έβαλαν και πάλι την ΑΕΚ στο σετ (24-24). Εκεί, η Γκούρα επίθεση έκανε το 25-24 και στην επόμενη φάση «σταμάτησε» με μπλοκ την Ιβάνοβα για το 26-24 και 1-2 σετ.

Η ομάδα του Πανδή ξεκίνησε καλά και στο τέταρτο σετ (4-0) αλλά η ΑΕΚ μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8) πίεσε από το σερβίς και βρήκε λύσεις στην επίθεση, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 1-3 σετ (17-25).

Η γνώμη του πάγκου

Βασίλης Πανδής: «Κάναμε καλή προσπάθεια. Δυστυχώς δεν πήγαμε καλά στην υποδοχή. Κυνηγούσαμε στο σκορ συνέχεια και με ομάδες τέτοιου επιπέδου δεν είναι εύκολο διαρκώς να καλύπτεις διαφορές. Ωστόσο, είμαστε σε πολύ καλό δρόμο και θέλω να πιστεύω ότι θα έρθει και το αποτέλεσμα».

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Τη χρειαζόμασταν τη νίκη αυτή και για τους βαθμούς αλλά και ψυχολογικούς λόγους. Χρειάζεται ακόμα προσπάθεια, έχουμε ένα δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας και θέλουμε να διεκδικήσουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Κανένα ματς δεν έχουμε χάσει με κάτω τα χέρια και πιστεύω ότι μπορούμε να διεκδικήσουμε πολλά, αρκεί να διατηρήσουμε την καλή ψυχολογία».

Τα σετ: 18-25, 23-25, 26-24, 17-25

Πορφύρας (Πανδής) Χαλβατζή 3 (3/7 επ.), Ράπτη 10 (8/30 επ., 2 άσοi, 50% υπ. – 14% άριστες), Χρήστου 12 (9/43 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 15% άριστες), Μπούρμπη 3 (1/7 επ., 2 άσοι), Θεοχάρη 12 (10/17 επ., 2 άσοι), Καράκου 6 (4/22 επ., 2 άσοι), Σκυθιώτη -λ (23% υπ. – 23% άριστες) Γκούρα 11 (6/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Θαλασσινού, Σιδεράτου, Παλημέρη 1 (1 άσο)
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 1 (1 άσο), Κωνσταντινίδου 20 (15/44 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ιβάνοβα 11 (9/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 14% άριστες), Λαμπρινίδου 22 (12/25 επ., 5 άσοι, 5 μπλοκ), Κοσμά 8 (5/24 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες), Τοντάι 6 (2/3 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κακουράτου -λ (44% υπ. – 18% άριστες) / Κουνάδη 1 (1 άσο), Κατσαντώνη.