«Έσπασε το ρόδι» και ελπίζει ο ΠΑΟΚ

Την αγωνιστική του άνοδο επιβεβαίωσε ο ΠΑΟΚ με τους Θεσσαλονικείς να γράφουν ιστορία επικρατώντας της Νόλικο με 3-1 και πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στο Τσάμπιονς Λικγ. Δύσκολα για πρόκριση, αλλά θα διεκδικήσουν κάθε πιθανότητα που έχουν οι «απσρόμαυροι».

Με τρεις νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, το έργο του ΠΑΟΚ ήταν έτσι και αλλιώς δύσκολο. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως οι Θεσσαλονικείς θα τα παρατούσαν. Κάθε άλλο και αυτό φάνηκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς με τη Νόλικο στο Παλατάκι. Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη που με το καλημέρα έχει ανεβάσει την ομάδα του, επικράτησαν των Βέλγων με 3-1 (25-21, 21-25, 25-21, 25-19) και έγραψαν ιστορία, καθώς αυτή ήταν η πρώτη νίκη του «δικεφάλου» στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Μια νίκη που τους ξαναβάζει στο κόλπο, αλλά για να παραμείνουν θα πρέπει να έρθει η νίκη στο Παλατάκι και επί της Τουρ και να κατακτηθεί τουλάχιστον ένας πόντος από την Τρεντίνο στην Ιταλία. Το σίγουρο είναι πως ναι μεν το έργο του ΠΑΟΚ παραμένει δύσκολο, αλλά οι «ασπρόμαυροι» έδειξαν χαρακτήρα και πήραν μια σημαντική νίκη, ειδικά από την στιγμή που ακολουθεί το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα.

Όσον αφορά τον αγώνα σήμερα, οι γηπεδούχοι παρότι δεν είχαν δίπλα τους τον κόσμο όπως σε άλλες φορές, μπήκαν δυνατά και πήραν σχετικά άνετα το πρώτο σετ. Στην συνέχεια οι Βέλγοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν, όμως οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη δεν τους άφησαν το παραμικρό περιθώριο να πιστέψουν πως θα μπορούσαν να φύγουν από την Θεσσαλονίκη με κάτι καλό.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Σεπέδα. Για την ακρίβεια ο Κουβανός ήταν ασταμάτητος φτάνοντας στους 32 πόντους με το εντυπωσιακό 30/48 επιθέσεις. Ο Χιμένες τον ακολούθησε με 13, ενώ ο Πέτρογλου είχε 11. Για τους Βέλγους ο Πάνταρ είχε 19 και ο Βάισμανς 16.

Τα σετ: 25-21, 21-25 25-21, 25-19

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Χιμένες 13 (11/28 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ. - 30% άριστες), Ντίνας 2 (2/4 επ.), Κουρνέτας 6 (0/1 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Σεπέδα 32 (30/48, 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 2 (2/9 επ.), Πέτρογλου 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ - 29% άριστες), Γκαράς -λ (57% υπ. - 50% άριστες) / Τερζής, Τακουρίδης, Καρασαββίδης.

Νόλικο (Τόρτσιο) Μάαν 9 (5/25 επ., 4 μπλοκ, 48% υπ. - 26% άριστες), Βάισμανς 16 (14/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 28% άριστες), Ρέιμεϊκερς 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ), Πινέιρο 3 (1/5 επ., 2 άσοι), Πάνταρ 19 (16/41 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μπόντζι 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ), Γιόρνα -λ (58% υπ. - 35% άριστες) / Στέιπλς, Φινόλι.

Καλμαζίδης : «Ιστορική μέρα για τον ΠΑΟΚ »

Για ιστορική νίκη έκανε λόγο ο Γιάννης Καλμαζίδης, ο οποίος συνδύασε την πρώτη του παρουσία στο πάγκο του ΠΑΟΚ για το Τσάμπιονς Λιγκ με την παρθενική νίκη της ομάδας στη διοργάνωση. «Είναι ιστορική μέρα για τον ΠΑΟΚ. Με αυτή τη νίκη γράφουμε ιστορία στην πρώτη μας συμμετοχή στη διοργάνωση και αφήνουμε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Αν και γνωρίζουμε ότι το τρένο της πρόκρισης μπορεί να έχει χαθεί και οι ελπίδες είναι μικρές παρόλα αυτά είπα στα παιδιά να χαρούν τη συμμετοχή τους και αυτό έκαναν. Παίξαμε καλά και πήραμε τη νίκη.

Την ανωτερότητα του ΠΑΟΚ παραδέχτηκε και ο τεχνικός της Νόλικο Μασσέικ Τζιοβάνι Τόρτσιο, ο οποίος σημείωσε: «Ήταν ένα κακό αποτέλεσμα για εμάς. Παρά την ενέργεια που βγάλαμε δεν πήραμε τίποτα παρά μόνο το δεύτερο σετ. Κάναμε κάποια λάθη στα κρίσιμα σημεία του πρώτου και του τρίτου σετ που μας στοίχησαν. Στο τέταρτο σετ προσπαθήσαμε να μπούμε στο ματς αλλά ο ΠΑΟΚ είχε πάρει φωτιά και πήρε τη νίκη. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ. Πλέον η κατάκτηση της τρίτης θέσης δυσκολεύει γιατί έχουμε ένα εκτός έδρας ματς με τη Τουρ και ένα εντός με την Τρεντίνο.