Συρτάκι στο Ταρτού και τετράδα οι Νεάνιδες

gazzetta default image fallback

Και μέσα στο Ταρτού της Εσθονίας τα κορίτσια της Εθνικής Νεανίδων χόρεψαν συρτάκι, καθώς μετά τη νίκη με 3-0 επί της Ολλανδίας προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η μεγαλύτερη επιτυχία του ελληνικού γυναικείου βόλεϊ (μέχρι την επόμενη φυσικά) και μία από τις μεγαλύτερες του αθλήματος συντελέστηκε σήμερα στο Ταρτού της Εσθονίας.

Η Εθνική Νεανίδων με 4 νίκες σε 5 ματς και σετ 12-4, πήρε πανάξια πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η «γαλανόλευκη» παρότι προκρινόταν ακόμα και με ήττα (σε περίπτωση ήττας της Τσεχίας από την Σερβία) δεν άφησε την τύχη της να την διαχειρίζονται άλλοι…

Διέλυσε με 3-0 (25-15, 26-24, 25-16) την Ολλανδία και θα παρακολουθήσει άνετη τον επόμενο αδιάφορο πλέον αγώνα.

Με αυτό το τρίποντο η ελληνική ομάδα «κλείδωσε» και μαθηματικά την 2η θέση του 1ου ομίλου και το Σάββατο θα αντιμετωπίσει στις 19:00 την Σλοβενία στον 2ο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Το ματς

Σε άλλο ένα ματς το ξεκίνημα της Εθνικής ήταν εντυπωσιακό. Με την Παπαδοπούλου στο σερβίς η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 5-0 με την διεθνή πασαδόρο να σημειώνει έναν άσσο και την Γιαννέλλου ένα μπλοκ. Οι καλές τοποθετήσεις στο μπλοκ ανάγκασαν τις Ολλανδέζες σε πολλά λάθη στην επίθεση και η διαφορά αυξήθηκε στο +7 (7-14). Η Ολλανδία μείωσε (10-14), αλλά όταν πήγε η Γιαννέλου στο σερβίς το σετ «κλείδωσε» για την «γαλανόλευκη», η οποία προηγήθηκε 11-18 και λίγο αργότερα 13-23 με άσσο της Φακοπουλίδου. Το σετ ολοκληρώθηκε με 15-25 με νέο άσσο από την Καλαντάτζε για το 1-0.

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι να πάει στο σερβίς η Φακοπουλίδου. Η νεαρή ακραία με καλά χτυπήματα και έναν άσσο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (4-7) στην Εθνική. Στην συνέχεια ανέλαβε δράση η Ανθή Βασιλαντωνάκη που με δυνατές επιθέσεις αύξησε την διαφορά στο +4 (10-14). Η Εθνική πέρασε μπροστά 14-17 μετά το τεχνικό ταιμ άουτ, αλλά με σερί 4-0 οι Ολλανδέζες επέστρεψαν στο σετ (18-17) και μάλιστα προηγήθηκαν 20-18 σε κρίσιμο σημείο. Τα κορίτσια της Εθνικής όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, αλλά αντέδρασαν άμεσα. Με την Παπαδοπούλου στο σερβίς, μπλοκ της Διάλλα και δύο επιθέσεις της Βασιλαντωνάκη ξέφυγαν με 20-23! Οι Ολλανδέζες ισοφάρισαν 23-23 και 24-24, αλλά η Εθνική «καθάρισε» και αυτό το σετ με 24-26 με επίθεση Βασιλαντωνάκη και άσσο Γιαννέλου.

Στο 3ο σετ η Ολλανδία προηγήθηκε 3-2, αλλά όχι για πολύ, αφού με κεκτημένη ταχύτητα η Γιαννέλου έδωσε ξανά λύσεις από το σερβίς και με έναν άσσο έδωσε προβάδισμα 3-6 στην ελληνική ομάδα. Η Εθνική πήγε στο +3 (5-8) και στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ. Παρά την αντίδραση της Ολλανδίας (7-8) οι διεθνείς μας με την Φακοπουλίδου να παίρνει δύο συνεχόμενους άσσους και πέρασμα της Καλαντάτζε, έφτασαν στο +5 (7-12) και λίγο αργότερα ξανά με επίθεση της Φακοπουλίδου προηγήθηκαν 13-19 (!) και «καθάρισαν» το σετ με 16-25 για το 0-3.

«Δεν πιστεύω ότι έχουμε τελειώσει εδώ»

Κώστας Παπαδόπουλος (Ομοσπονδιακός Νεανίδων): «Είναι μια τεράστια επιτυχία. Σίγουρα η μεγαλύτερη του γυναικείου βόλεϊ και από τις μεγαλύτερες του αθλήματος στην χώρα μας. Τα κορίτσια δείχνουν χαρακτήρα, δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη και το άξιζαν και με το παραπάνω. Αν εξαιρέσουμε το ματς με την Σερβία, αποδείξαμε σε όλους αυτό που πιστεύαμε για τους εαυτούς μας, ότι θα προσπαθήσουμε να φτάσουμε τα όρια μας και αν είναι αρκετό θα πάμε παρακάτω. Απ’ ότι αποδείχθηκε ήταν τελικά αρκετό. Η Σλοβενία είναι μια πολύ δυνατή ομάδα. Ήταν και σαν Κορασίδων, αλλά όπως φαίνεται εξελίχθηκε σε αυτά τα δύο χρόνια. Μόνο τυχαίο δεν είναι ότι πήρε την 1η θέση στον όμιλο του Τάμπερε. Εμείς θα μπούμε στον ημιτελικό με την λογική που παίξαμε όλα τα ματς μέχρι σήμερα. Είμαστε πλέον ελεύθεροι, χωρίς καμία πίεση. Δεν πιστεύω ότι έχουμε τελειώσει εδώ».

Γιάννης Καλμαζίδης (Ομοσπονδιακός Γυναικών): «Κάναμε ένα πάρα πολύ καλό ματς με αποφασιστικότητα για ακόμα μια φορά. Δείχνουν τα κορίτσια ότι έχουν μεγάλη θέληση και εμπιστοσύνη σε αυτό που κάνουν. Αυτό το μεταφέραμε απολύτως στον αντίπαλο μας. Δεν υπήρχε καμία αμφιβολία σε κανένα σημείο του αγώνα για το ποιος θα κερδίσει. Είναι μεγάλη στιγμή για το άθλημα. Το να βρίσκεται τόσο ψηλά στην Ευρώπη, σημαίνει ότι υπάρχει μέλλον και κίνητρο».

Νάσια Φακοπουλίδου (διεθνής ακραία): «Όταν ήρθαμε στην Εσθονία είχαμε βάλει σαν στόχο την οχτάδα, αλλά παιχνίδι με παιχνίδι είδαμε πως μπορούμε περισσότερο. Με την Σλοβενία θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι. Θα την δούμε στο βίντεο και θα ακολουθήσουμε τις οδηγίες του προπονητή μας».

Χαρά Παπαδοπούλου (διεθνής πασαδόρος): «Ήταν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη. Μας χάρισε την πρόκριση στην τετράδα, κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί. Ελπίζω να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό και στα επόμενα ματς»

ΟΛΛΑΝΔΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 0-3

Τα σετ: 15-25, 24-26, 16-25

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Παπαδόπουλος): Βασιλαντωνάκη 19 (18/40, 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 4 (2/3, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 11 (6/11, 5 άσσους, 35%-24%), Ψωμά 7 (6/17, 1 μπλοκ, 38%-25%), Καλαντάτζε 7 (4/4, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιαννέλου 4 (3 άσσους, 1 μπλοκ), Κοκκινάκη (λ, 36%-29%)- Ξανθοπούλου, Διάλλα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ματ Βαν Βέζελ): Γιάνσεν 1, Μπόνγκαερτς 4, Γιάσπερ 6, Κνιφ 7, Πόλμαν 4, Ούντε 10, Λοχούις 5, Πόπμα (λ, 42%-30%)- Μπρακχούις, Πόλντερ 1, Ντααλντερόπ.