Πέρασαν από Μαρκόπουλο και ανέβηκαν και πάλι δεύτερες οι... πράσινες

Επιστροφή στην δεύτερη θέση για τον Παναθηναϊκό με τις... πράσινες να επικρατούν στο Μαρκόπουλο της τοπικής ομάδας με 3-1 και να ξεπερνάνε τον Πανναξιακό. Άνετα την Ηλιούπολη ο Ολυμπιακός (3-0). Νίκη επί του Άρη για ΑΟ Θήρας και πάλι τετράδα η ομάδα της Σαντορίνης.

Πέντε παιχνίδια έγιναν σήμερα για την Α1 Γυναικών, με το ένα να είναι πιο σημαντικό από το άλλο. Στα Μεσόγεια ο Παναθηναϊκός νίκησε το Μαρκόπουλο με 3-1 και επέστρεψε στην 2η θέση αφήνοντας τρίτο τον Πανναξιακό, στο Ρέντη ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με 3-0 της Ηλιούπολης, ενώ στο ντέρμπι της τετράδας ο ΑΟ Θήρας νίκησε με 3-1 τον Άρη και ανέβηκε και πάλι τετράδα.

Μαρκόπουλο – Παναθηναϊκός 1-3

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από τα Μεσόγεια επικρατώντας με 3-1 σετ του Α.Ο Μαρκοπούλου, που αν και προηγήθηκε με 1-0 σετ δεν κατάφερε να αντέξει στην πίεση των φιλοξενούμενων γνωρίζοντας την ήττα. Αμφότερες οι ομάδες προετοιμάζονται πλέον για τη συμμετοχή τους στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας (4/5-3).

Στο πρώτο σετ, ο ΑΟΜ χάλασε την υποδοχή των «πρασίνων προηγήθηκε με 8-6 (άσο Μερκάντο) στο α΄τεχνικό τάιμ άουτ και με δυο συνεχόμενους πόντους στο φινάλε του σετ από τη Μερκάντο (22-18), ένα λάθος των φιλοξενούμενων και άσο της Πατεράκη έφτασε σε σετ μπολ με την Κλάιν να βάζει τις γηπεδούχες μπροστά με 1-0 (25-20).

Η εικόνα άλλαξε πλήρως στην επανάληψη με τον Παναθηναϊκό να βελτιώνεται πλήρως σε υποδοχή και να λειτουργεί το μπλοκ. Η Φιλντι έκανε το 7-8 ενώ ο άσος της Ρίτσι το 11-14. Το Μαρκόπουλο δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην υποδοχή με αποτέλεσμα οι «πράσινες» να φτάσουν στην ισοφάριση 1-1 (14-25).

Με ψυχολογία και παράλληλα πλουραλισμό στην επίθεση ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα στο τρίτο σετ. Ο άσος της Πολ ανέβασε τη διαφορά (5-12) και ο άσος της Ρίτσι (9-18) διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας για το 1-2 σετ (14-15).

Οι γηπεδούχες δεν είχαν λύσεις παρά την προσπάθεια με το Γιάννη Νικολάκη να ανακατεύει την τράπουλα αλλά τον Παναθηναϊκό να «χτίζει» και πάλι διαφορά (9-17, 12-21) με το τελικό 13-25 (άουτ Μερκάντο) να βρίσκει τις «πράσινες» να επιτρέφουν στις νίκες και τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος (47β).

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Νικολάκης: «Στο πρώτο σετ παίξαμε καλά αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός άλλαξε το σερβίς του και μας πίεσε με αποτέλεσμα να έχουμε πρόβλημα στην υποδοχή και να μην έχουμε σωστή ανάπτυξη. Από εκεί και πέρα κοιτάζουμε τώρα τη συμμετοχή μας στο Final-4 του Κυπέλλου, εμείς είμαστε το αουτσάιντερ. Το σημερινό παιχνίδι ήταν ένα καλό τεστ, κρατάμε την καλή εμφάνιση του πρώτου σετ ενώ πρέπει να μας προβληματίσει που δεν είχαμε αντίδραση στη συνέχεια. Πάμε σε έναν ημιτελικό, το άγχος είανι στη Νάξο και θέλουμε να φανούμε δυνατοί».

Δημήτρης Καζάζης: «Αν εξαιρέσουμε το πρώτο σετ που το μυαλό μας ήταν εκτός γηπέδου, στα άλλα τρία σετ κάναμε αυτό που έπρεπε. Το μυαλό είναι σίγουρα στο Final-4 του Κυπέλλου, ωστόσο κρατάμε τη νίκη και το τρίποντο που ήταν το ζητούμενο. Θεωρώ ότι στα τελευταία τρία σετ δείξαμε τη διαφορά δυναμικότητας που υπάρχει μεταξύ των δυο ομάδων. Πλέον προετοιμαζόμαστε για το f-4 του Κυπέλλου που είναι ένας από τους στόχους μας».

Τα σετ: 25-20,14-25,14-25,13-25

ΑΟ Μαρκοπούλου (Νικολάκης) Διάλλα 3 (1/7επ, 2μπλοκ), Σόουζα 5 (5/5επ.), Μερκάντο 9 (8/32επ., 1άσο) , Κλάιν 6 (6/22, 31%υπ-23%αρ.), Φακοπουλίδου 4 (3/13επ,39%υπ-23%αρ., 1άσος), Πατεράκη 8 (4/9επ, 4άσοι) , Ιακωβίδου –λ. (31%υπ-12%αρ.) / Λιάγκη 3 (2/8επ., 33%υπ-22%αρ., 1άσος), Καρακάση, Δικαιούλια 1 (1/2επ)

Παναθηναϊκός Α.Ο (Καζάζης): Χρυσομάλλη 1(1/2επ), Κωνσταντινίδου 7 (4/6επ, 1άσος, 2μπλοκ), Πολ 24 (17/34επ, 33%υπ-25%αρ., 6 άσοι, 1μπλοκ), Μερτέκη 15 (12/29επ, 3 άσοι), Ρίτσι 16 (9/26επ, 50%υπ-23%αρ, 6άσοι. 1μπλοκ), Φιλντ 12 (7/14επ, 1 άσος, 4μπλοκ), Ρόγκα λ. (55%υπ-45%αρ.),Λαγουδάκη, Καββαδία 1 (1/1επ), Καρπουζά

Ολυμπιακός – Ηλιούπολη 3-0

Ο Ολυμπιακός επικράτησε «καθαρά» 3-0 της Ηλιούπολης στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών και στρέφει πλέον την προσοχή του στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας (4/5-3) στο ΔΑΚ Γλυφάδας, όπου θα υπερασπιστεί τα σκήπτρα του.

Οι «ερυθρόλευκες» στο πρώτο σετ βρήκαν αντίσταση από τη μαχητική Ηλιούπολη που έπαιξε ελεύθερα και χωρίς άγχος ενώ στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ βρέθηκε 15-16 μπροστά. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχες πάτησαν γκάζι και με περισσότερες λύσεις στην επίθεση προηγήθηκαν με 1-0 (25-21).

Και στο δέυτερο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 12-12 με τον Ολυμπιακό μετά το β΄τεχνικό τάιμ άουτ (16-14) να πατάει γκάζι και να κάνει το 2-0 (25-21).

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκες» πήραν από νωρίς διαφορά (14-7), την οποία διατήρησαν και αύξησαν για το τελικό 25-13 (3-0).

Μπράνκο Κοβάσεβιτς: «Αγωνιστήκαμε με συγκέντρωση από την αρχή ως το τέλος του αγώνα και πετύχαμε μια ακόμα νίκη. Προερχόμαστε από ένα πολύ καλό αποτέλεσμα επί της Αστερίξ και είναι σημαντικό ότι αντιμετωπίσαμε με σοβαρότητα το παιχνίδι με την Ηλιούπολη. Πλέον θα προετοιμαστούμε για τον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό και θέλουμε να κατακτήσουμε τον πρώτο, χρονικά τίτλο της χρονιάς».

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την ευρωπαϊκή του επιτυχία. Εμείς προσπαθήσαμε στο 1ο και 2ο σετ αλλά σίγουρα ο Ολυμπιακός υπερέχει σε όλα τα σημεία. Θέλαμε να εκμεταλλευθούμε το ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να μην ήταν πλήρης και να είχε κάποια κούραση και χωρίς άγχος εμείς να κάναμε ότι καλύτερο. Έμειναν πλέον 3 σημαντικά παιχνίδια για εμάς όπου θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ένα καλό πλασάρισμα στην βαθμολογία».

Τα σετ: 25-21, 25-21, 25-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 3 (2/4 επ., 1μπλοκ), Λαζάρεβιτς 10 (7/22 επ., 2 μπλοκ 1 άσος 75% υπ.-69% αρ.), Τσίμα 10 (8/24 επ. 2 μπλοκ 55% υπ.-32% αρ.), Χριστοδούλου 4 (1/6 επ.,2 άσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 20 (17/36 επ., 2 άσοι, 1μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (3/13 επ.,1 άσος,1 μπλοκ), Κονόμη –λ(70% υπ%- 40% αρ.)/Λαμπρούση 8 (7/10 επ., 1 άσος), Μιλεντίγεβιτς,Κοκκινάκη -λ, Τέζα

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Δήμητρα Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς 2 (2/7 επ.), Σπανού 14 (8/37 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ, 45%υπ.-27%αρ.), Τζιοβάνι 7 (7/30 επ.), Σαλούστρου 7 (6/13 επ., 1 άσος), Μαλούσαρη 4(3/9 επ., 1 μπλοκ), Γκρέκα 5 (5/19 επ., 47%υπ.-30%αρ.), Κοκιού –λ (46%υπ.-23%αρ.)/ Αλυμάρα, Γεωργίου, Ματσούκα 2 (2/6 επ., 60%υπ.-60%αρ.), Τσαβαλιά, Μαθιουδάκη –λ (50%υπ.-33%αρ.)

ΑΟ Θήρας – Άρης 3-1

Επιστροφή στις νίκες για τον Α.Ο Θήρας που επικράτησε με 3-1 σετ επί του Άρη στο κλειστό γυμναστήριο ΔΑΠΠΟΣ και βρέθηκε ξανά εντός τετράδας (4η θέση με 33 βαθμούς) με το βαθμολογικό ενδιαφέρον για τη συγκεκριμένη θέση της κατάταξης να παραμένει αμείωτο καθώς Άρης και Μακεδόνες Αξιού έπονται με 32 βαθμούς!

Παρόλο που από την προθέρμανση ο Α.Ο Θήρας είχε την ατυχία να «χάσει» την ακραία του Ιβάνα Όστοϊτς, η οποία υπέστη ρήξη αχίλλειου τένοντα και θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν, ενώ βρέθηκε πίσω με 0-1 στα σετ από τον Άρη, η ομάδα της Σαντορίνης δεν πτοήθηκε και πήρε ένα «τρίποντο» βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας.

Στο πρώτο σετ, ο ΑΟΘ αν και είχε εύθραυστο προβάδισμα μετά το β΄τεχνικό τάιμ άουτ βρέθηκε πίσω με τον Άρη να περνάει μπροστά και να προσπερνά (17-19, 18-20), φτάνοντας με 22-25 στο 0-1 σετ.

Όσο περνούσε η ώρα, η Θήρα ανέβαζε στροφές –ενώ είχε περάσει η Βεργίδου στη θέση της Τσοχατζή- με καλό σερβίς πίεσε τις φιλοξενούμενες ενώ παράλληλα το μπλοκ-άμυνα λειτούργησε για τις γηπεδούχες. Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα, η ομάδα της Σαντορίνης να ισοφαρίσει 1-1 (25-17) και με τον ίδιο ρυθμό, έχοντας βοήθειες στο σκοράρισμα και από το κέντρο να περάσει μπροστά με 2-1 (25-18).

Στο τέταρτο σετ, ο ΑΟΘ μπήκε και πάλι δυνατά (16-11) αλλά ο Άρης κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο 20-19 ενώ ακόμα και όταν οι γηπεδούχες έφτασαν σε ματς μπολ (24-21), η «ανάσα» των φιλοξενούμενων ήταν «καυτή» (24-23) όπως και στον βαθμολογικό πίνακα! Ωστόσο, τα χαμόγελα επέστρεψαν στη Θήρα που με το «τρίποντο» έβαλε τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα και βρέθηκε ξανά στην τετράδα, τρεις στροφές πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Απόστολος Οικονόμου: «Συγχαρητήρια στις κοπέλες η ομάδα έψαχνε μια τέτοια εμφάνιση από καιρό. Λειτουργήσαμε ως ομάδα σε υψηλό επίπεδο. Ήταν μια δύσκολη περίοδος για εμάς και με αυτή τη νίκη δείχνουμε ότι αξίζουμε να είμαστε στην τετράδα. Από εκεί και πέρα έχουμε τρία ματς που άμα είμαστε σωστά μπορούμε να κάνουμε το «3x3» και αυτός είναι ο στόχος μας. Αυτή τη νίκη την αφιερώνουμε στον κόσμο μας και προσωπικά θα ήθελα να την αφιερώσω και στη διοίκηση που μας στηρίζει ακόμα και στα δύσκολα».

Δημήτρης Σολκίδης: «Είμαι πολύ στεναχωρημένος από την αντιμετώπιση που είχαμε. Έχουμε φρικτά παράπονα από τους διαιτητές αλλά και τον παρατηρητή καθώς δεν μας άφησαν να διεκδικήσουμε αυτά που δικαιούμαστε. Έγινε ένα μέτριο παιχνίδι από τν πλευρά μας κι αν ήταν λίγο διαφορετικά τα σφυρίγματα και η συμπεριφορά του παρατηρητή ως προς τις βωμολοχίες που ακούγονταν εις βάρος μας από το πρώτο σετ, χωρίς να προκαλέσει κανείς μας, ίσως ήταν διαφορετικό το αποτέλεσμα».

Τα σετ: 22-25, 25-17, 25-18, 25-23

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδη, Ζντοβτς, Μουντάκη, Μεταξά, Τσοχατζή, Τέρζιτς, Αρτακιανού λ / Βεργίδου, Τσβέτκοβα, Τσομπανίδου, Παναγιωτίδου

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνσταντινίδου, Καετάνο, Κις, Καραφουλλίδου, Κελεσίδου –λ / Χίντζιου-λ, Γουγούση, Πήττα, Σταματίου.

ΑΕΚ – Αίαντας Ευόσμου 1-3

Ένα γύρο μετά την τελευταία του νίκη ο Αίας Ευόσμου πήρε το τρίποντο κόντρα στην ΑΕΚ και είναι πλέον στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο σετ ο Αίας ξεκίνησε φουριόζος (3-8) με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει 11-11, αλλά στη συνέχεια να δέχεται ένα σερί 1-9 για το 12-20, ενώ στο β’ σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε εύκολα καθώς πήρε διαφορά από νωρίς (2-7, 3-12) για να αντιστραφούν οι ρόλοι στο γ’ σετ όπου η ΑΕΚ ξέφυγε με 8-3, 14-4 και μείωσε σε 1-2.

Στο δ’ σετ ο Αίας πήρε μια διαφορά (6-9) με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει 13-13, όμως σε εκείνο το σημείο κόλλησε, ο Αίας ξέφυγε με 13-16, 14-18 κι εφτασε στην πολυπόθητη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου:

Γιώργος Σαμαράς: «Με εξαίρεση το δεύτερο σετ, πήγαμε αρκετά και δείξαμε το γνωστό μαχητικό πρόσωπο που έχουμε τις τελευταίες εβδομάδες και αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε».

Ηλιας Ζωλασταθιάδης: «Τέλος καλό όλα καλά. Ήταν ένα ματς όπου μετά το β’ σετ κυριάρχησε το άγχος και παραλίγο να το πληρώσουμε γιατί παίζαμε απέναντι σε μια ‘σφιχτή’ ομάδα που κάνει σωστά συγκεκριμένα πράγματα. Έχουμε μπροστά μας δύο παιχνίδια που θέλουμε να τα κερδίσουμε για να εξασφαλίσουμε την παραμονή».

Τα σετ: 20-25, 08-25, 25-19, 17-25

ΑΕΚ (Σαμαράς) Κουτρουμπή, Καράτερζη, Ζίγκα, Καλαφατάκη, Γεωργαντά, Αργυροπούλου, Μπελιά –λ / Βάθη, Βενέτη.

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Κλέπκου, Τζιαρλή, Κούση, Τζούριτς, Βλάχου, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου -λ / Φαλέγκα, Αποστολίδου, Ξανθοπούλου

Μακεδόνες – Θέτιδα 3-0

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερες δυσκολίες οι Μακεδόνες επικράτησαν με 3-0 της Θέτιδας και συνέχισαν την εντυπωσιακή φετινή τους πορεία.

Στα δύο πρώτα σετ η ομάδα των Μακεδόνων ήταν εντυπωσιακή (ειδικά στο β’ όπου προηγήθηκε ακόμη και με 11-1!) και μόνο στο τρίτο η Θέτις ήταν ανταγωνιστική.

Η ομάδα της Βούλας έφτασε να προηγηθεί με 9-11, ωστόσο οι Μακεδόνες πέρασαν μπροστά με 13-12, ξέφυγαν με 16-13 και έφτασαν στην 3η συνεχόμενη νίκη τους που τους επιτρέπει να κάνουν όνειρα για την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Μανώλης Σκουλικάρης: «Παίξαμε πολύ καλά, με συγκέντρωση και πειθαρχία και δείχνουμε ότι είμαστε σε εξαιρετική κατάσταση. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα κορίτσια γιατί στο β’ γύρο κάνουν πορεία πρωταθλητισμού, αν και είχαμε να προσπεράσουμε διάφορα προβλήματα. Έχουμε ακόμη τρία παιχνίδια και θα διεκδικήσουμε την τετράδα μέχρι τέλους».

Σούλης Τουρσούγκας: «Κάναμε ένα πολύ κακό παιχνίδι και οι Μακεδόνες κέρδισαν δίκαια. Ήταν η χειρότερη μας εμφάνιση από τότε που είμαι στην ομάδα, ήταν μια πολύ κακή βραδιά και όλοι μας ήμασταν τραγικοί».

Τα σετ: 25-18, 25-14, 25-22

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Σπανού, Μυρίδου –λ.

Θέτιδα (Τουρσούγκας) Κιουτσιούκη, Αργυροπούλου, Φρεντς, Μελετιάδη, Εσντέλ, Βαρουδάκη,, Ξηντάρα –λ / Γιόβιτς, Τοντάι, Λεωνίδου.