Άνετα την ΑΕΚ και τετράδα ο Άρης

Ο Άρης ήταν ο κερδισμένος της αγωνιστικής που ολοκληρώνεται με το ντέρμπι... αιωνίων. Οι... κίτρινοι κέρδισαν άνετα με 3-0 την ΑΕΚ και σε συνδυασμό με την ήττα του ΑΟ Θήρας στην Ηλιούπολη ανέβηκαν στην 4η θέση.

Ο Άρης επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ και εκμεταλλευόμενος την ήττα του ΑΟ Θήρας στην Ηλιούπολη ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο πρώτο σετ επικράτησε εύκολα, με την ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές και να είναι πιο ανταγωνιστική στα δύο επόμενα.

Στο β’ σετ ο Άρης μετά τον 10ο πόντο πήρε μια διαφορά 3-4 πόντων την οποία κράτησε ως το τέλος, ενώ ανάλογο ήταν το σκηνικό και στο τρίτο σετ μέχρι το 22-16. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 0-5 μειώνοντας σε 22-21 και είχε και κόντρα επίθεση για να ισοφαρίσει, ωστόσο την έχασε κι ακολούθησε ένα σερί 4-0 από τον Άρη για το τέλος του αγώνα.

Η γνώμη του πάγκου

Δημήτρης Σολκδίδης: «Παίξαμε ένα παιχνίδι με το μυαλό μας πολύ περισσότερο στο παιχνίδι που ακολουθεί στην Σαντορίνη. Χωρίς διάθεση υποτίμησης της ΑΕΚ, αυτό ήταν κάτι λογικό, αφού το ματς στην Σαντορίνη είναι πολύ κρίσιμο και θα δείξει τι μπορούμε να πετύχουμε»

Γιώργος Σαμαράς: «Κάναμε έναν καλό αγώνα όπως το περίμενα. Με εξαίρεση το πρώτο σετ όπου δεν είχαμε ρυθμό, στα άλλα δύο ήμασταν ανταγωνιστικοί κι αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί ίσως θα μπορούσαμε να πάρουμε και κάτι από το παιχνίδι».

Τα σετ: 25-13, 25-17, 25-21

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνστανινίδου, Καετάνο, Κις, Καραφουλλίδου, Κελεσίδου –λ / Χίτζιου-λ, Σταματίου, Χαραβελούλη, Πήττα, Γουγούση,

ΑΕΚ (Σαμαράς) Νούσια, Ζίγκα, Κουτρουμπή Καράτερζη, Γεωργαντά, Αργυροπούλου, Μπελλιά-λ / Βενέτη, Καλαφατάκη.

Μακεδόνες Αξιού – Ελπίδα 3-1

Οι Μακεδόνες επικράτησαν με 3-1 της Ελπίδας στο τοπικό ντέρμπι και είναι στο -1 από την 5η Θήρα και στο -3 από τον 4ο Άρη, ενώ η Ελπίδα παρέμεινε εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

Στο πρώτο σετ μετά τον 10ο πόντο οι Μακεδόνες επικράτησαν εύκολα, αλλά στο β’ σετ η Ελπίδα ήταν σαρωτική κατακτώντας το με 08-25 (!) ενώ στο τριτο σετ ήταν μπροστά με 10-19 κι όλα έδειχναν ότι είχε εξασφαλίσει σίγουρα τουλάχιστον τον ένα βαθμό.

Η Μαριαλενα Δραγουμάνου όμως είχε διαφορετική άποψη και με τα δικά της σερβίς οι Μακεδόνες έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 για το 21-19, και με συνολικό σερί 15-2 πήραν το σετ με την Ελπίδα να μην μπορεί να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Τα σετ: 25-21, 08-25, 25-21, 25-16

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Τοάζι, Πολυνοπούλου, Σαγκάρντια, Δραγουμάνου, Σπανού, Καραφουλλίδου, Μυρίδου - λ / Τζαγκαρακη-λ, Παπαδοπούλου, Στεφανίδου.

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης) Γουίλσον, Παπάζογλου, Μπολετου Μ., Γεροβασιλείου, Καλνταρίδου, Καλαντάτζε, Σουπιώνη-λ / Καλαϊτζάκη, Καραμούτσα, Μυλωνά, Μπολέτου Κ., Νώτη

Ηλιούπολη – ΑΟ Θήρας 3-1

«Τρίποντο» παραμονής για την Ηλιούπολη που επικράτησε με 3-1 του Α.Ο Θήρας στο ομώνυμο κλειστό της ομάδας στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Η Ηλιούπολη που πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της και έφτασε τους 26βαθμούς (7η θέση) στη βαθμολογία ήταν πιο συγκεντρωμένη και εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του ΑΟ Θήρας που αγωνίστηκε χωρίς Όστοϊτς και Αρτακιανού αλλά και πάλι δεν μπορούσε να βρει επιθετικές λύσεις.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι (11-7) με την Γκρέκα στο σερβίς. Η Θήρα ισοφάρισε 20-20 και πήρε προβάδισμα 20-21 για να φτάσει πρώτη με 22-25 στο 0-1σετ.

Στο δεύτερο σετ, η Ηλιούπολη ξεκίνησε πάλι δυνατά (6-2, 10-5) με «όπλο» το σερβίς που πίεσε την υποδοχή του ΑΟΘ. Η νησιωτική ομάδα ισοφάρισε (12-12, 14-14) και με την Τσοχατζή στο σερβίς πήρε διαδοχικούς πόντους για το 19-16. Η Ηλιούπολη είχε λύσεις στο μπλοκ ισοφάρισε σε 19-19 και με επιμέρους σκορ με 7-0 έκανε το 23-19 και το 25-22 (Σπανού).

Πόντο πόντο το τρίτο σετ (10-10, 14-14) με την ομάδα της Σαντορίνης να ξεφεύγει 22-19 βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση. Η Σπανού έφερε το παιχνίδι στον πόντο αλλά ο ΑΟΘ έφτασε πρώτος σε σετ μπολ (21-24). Η Ηλιούπολη και πάλι με τη Σπανού «απάντησε» (23-24) και οι γηπεδούχες με διπλό μπλοκ πήραν το σετ 26-24 (2-1).

Στο τέταρτο σετ και πάλι οι ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» (4-4, 8-8, 16-16). Μετά τα μέσα του σετ η Ηλιούπολη πήρε το +3 (20-17) και έφτασαν σε ματς μπολ (24-20). Ο ΑΟΘ μείωσε σε 24-22 αλλά η Γκλιγκόροβιτς με πλασέ έδωσε μια σπουδαία νίκη-παραμονής με 25-22 στην Ηλιούπολη!

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Είναι μια μεγάλη μέρα για τον σύλλογο. Θέλω να πω ένα τεράστιο ´´ευχαριστώ´´ στις αθλήτριες μου γιατί κατάφεραν και πέτυχαν το στόχο που ήταν η παραμονή στην κατηγορία και μάλιστα με μια σπουδαία νίκη κόντρα σε έναν αξιόλογο αντίπαλο. Αυτή η επιτυχία ανήκει αποκλειστικά στις αθλήτριες οι οποίες βγήκαν νικήτριες από μια δύσκολη χρονιά με πολλά πρόβληματα. Πλέον κοιτάζουμε τη συνέχεια του πρωταθλήματος και θα προσπαθήσουμε να έχουμε το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στη βαθμολογία».

Απόστολος Οικονόμου: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην Ηλιούπολη για την δίκαιη νίκη της διότι ήταν πιο συγκεντρωμένη στα κρίσιμα σημεία. Θα μπορούσα να επικαλεστώ ως δικαιολογία τις απουσίες που είχαμε αλλά δεν θα το κάνω διότι δεν μπορούσαμε να τελειώσουμε το δεύτερο και το πρώτο σετ. Αυτό βέβαια προϋποθέτει ικανότητα που εμείς σήμερα δεν την είχαμε. Ήταν μια ήττα η οποία μας φέρνει κάτω από τον Άρη αλλά χρειαζόμαστε το απόλυτο μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος τις επόμενες τέσσερις αγωνιστικές».

Τα σετ: 22-25, 25-22, 26-24, 25-22

Οι συνθέσεις

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Γκρέκα, Μαλουσάρη, Κοκίου λ./ Τσαβαλιά, Καραγιαννίδου,

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδης, Ζντοβτς, Μεταξά, Τσοχατζή, Τέρζιτς, Παναγιωτίδου, Μουντάκη λ./ Βεργίδου

Θέτιδα – Αίαντας Ευόσμου 3-0

Στο κλειστό της Βούλας, η Θέτιδα σημείωσε ακόμα μια σημαντική νίκη επικρατώντας 3-0 του Αίαντα Ευόσμου και δείχνοντας ότι θα παλέψει για τη «σωτηρία» της στην Α1 μέχρι τέλους.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα +5 (16-11) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, το οποίο διατήρησαν (19-14) για να κάνουν το 1-0 (25-20).

Ίδια εικόνα και το δεύτερο σετ, με τη Θέτιδα να έχει βρει ρυθμό και λύσεις (15-11) και τον Αίαντα να προσπαθεί να μείωσει (16-13) και να μείνει κοντά στο σκορ. Το 25-17 και το 2-0 σετ όμως έδωσε προβάδισμα αλλά «αέρα» ψυχολογίας στην ομάδα της Βούλας.

Στο τρίτο σετ και πάλι η ομάδα το Τουρσούγκα με λύσεις στην επίθεση και συγκέντρωση στο φιλέ είχε τον έλεγχο (19-16) και έκανε το 3-0 σετ με 25-20.

Η Θέτιδα πλέον έβαλε «φωτιά» στη «διακεκαυμένη ζώνη» καθώς βρίσκεται στην 11η θέση με 13βαθμούς έχοντας από πάνω της την Ελπίδα (14βαθμούς) και τον Αίαντα (15βαθμούς) και το ενδιαφέρον θα είναι πολύ μεγάλο για τη «μάχη» παραμονής!

Σούλης Τουρσούγκας: «Ήταν μια σημαντική νίκη. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι και ελπίζουμε πάντα για το καλύτερο».

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: «Όσο είμαστε πιο ψηλά από τους άλλους, ορίζουμε εμείς την τύχη μας. Τα πράγματα πλέον είναι πολύ οριακά. Έχουμε ματς που μπορούμε να κερδίσουμε και μπορούμε να κάνουμε 9 τουλάχιστον πόντους ακόμα. Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να νικήσουμε τον κακό μας εαυτό. Έχουμε την ανωριμότητα της ηλικίας που αυτη τη στιγμή δεν ξεπερνιέται. Αν τα παιδιά παίζουν όπως μπορούν να παίξουν δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα».

Τα σετ: 25-20, 25-17, 25-20

Θέτις (Τουρσούγκας): Κιουτσούκη, Βαρουδάκη, Μελετιάδη, Αργυροπούλου, Εσντέλ, Φρέντς, Ξηντάρα λ.

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Αποστολίδου, Τζούριτς, Τζιαρλή, Βλάχου, Κούση, Κλέπκου, Γεωργιάδου -λ /Σωτήρογλου (λ), Ανδρονικίδου, Ξανθοπούλου

Πανναξιακός – Μαρκόπουλο 3-0

Ο Πανναξιακός επικράτησε με 3-0 σετ του ΑΟ Μαρκοπούλου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής και πρόσθεσε ακόμα τρεις βαθμούς (42βαθμούς-3η θέση) με τον ΑΟΜ να βρίσκεται στην 8η θέση (25β.).

Ο ΠAON από τα μέσα του σετ κατάφερε να πάρει διαφορά +4 (20-16) από το μαχητικό Μαρκόπουλο, το οποίο μείωσε εκνέου σε 21-20. Η νησιωτική ομάδα πιέζονας από το σερβίς κατάφερε με ένα επιμέρους σερί 4-0 να κάνει το 1-0σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ, οι δυο ομάδες ήταν μαζί (10-10) και το Μαρκόπουλο έφτασε πρώτο στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ (13-16) αλλά η εμπειρία Πανναξιακού και η συγκέντρωσή του στα καίρια σημεία έκαναν την ανατροπή για το 2-0 με 25-22.

Με το 2-0 υπέρ του, ο ΠΑΟΝ κατάφερε να πάρει και το τρίτο σετ με 25-21, παίρνοντας μια καθαρή νίκη απέναντι στην ομάδα του ΑΟ Μαρκοπούλου την οποία θα αντιμετωπίσει και στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Γιώργος Ρούσης: «Αν και δεν είχε ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον το παιχνίδι, ήταν δύσκολη γιατί ήταν μετά από μια μεγάλη πρόκριση ενώ έπρεπε να επιβάλλουμε το ρυθμό μας στο Μαρκόπουλο που θα το βρούμε και στον ημιτελικό του Κυπέλλου. Δεν ήταν καλή εμφάνιση η σημερινή, αλλά το σημαντικό είναι ότι πήραμε το τρίποντο».

Γιάννης Νικολάκης: «Συγχαρητήτηρια στον Πανναξιακό, δίκαια κέρδισε. Ήταν ένα μέτριο παιχνίδι μη ποιοτικό, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, εκεί όπου μέτρησε στους κρίσιμους πόντους η εμπειρία και συγκέντρωση των γηπεδούχων. Από δω και πέρα, εμείς συνεχίζουμε ενώ επικεντρωνόμαστε στο Final-4 του Κυπέλλου».

Τα σετ: 25-20,25-22,25-21

Πανναξιακός (Ρούσης) Φρέσκο 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ), Πότοκαρ 10 (8/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 14% υπ. – 07%άριστες), Δρακουλίδου, Οικονομίδου 11 (7/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 11 (7/25 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 27% υπ. – 23% άριστες), Ζακχαίου 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κακουράτου –λ (43% υπ. – 14% άριστες) / Σεφεριάδου, Ξαγοραράκη 1 (1 άσο).

ΑΟ Μαρκοπούλου (Νικολάκης) Δικαιούλια 3 (3/4 επ.), Σόουζα, Μερκάντο 14 (13/34 επ., 1 άσο), Κλάιν 11 (7/30 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 29% άριστες), Φακοπουλίδου 4 (4/15 επ., 41% υπ. – 27% άριστες), Πατεράκη 10 (6/11 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ιακωβίδου –λ (50% υπ. – 32% άριστες) / Καρακάση, Διάλλα, Νικολογιάννη.