Το Μαρκόπουλο... συμπλήρωσε το φάιναλ φορ!

Το Μαρκόπουλο πήρε το τελευταίο «εισιτήριο» από τα προημιτελικά και θα δώσει το «παρών» στη μεγάλη γιορτή του Final-4 (4-5/3 Γλυφάδα), καθώς επικράτησε με 3-2 του μαχητικού Α.Ο.Φ Πορφύρα στο «Π. Σαλπέας».

Στο πρώτο σετ, το Μαρκόπουλο μπήκε καλύτερα και κατάφερε να φτάσει με 12-16 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ και με λύσεις στην επίθεση να ανοίξει τη διαφορά (14-21) για το 0-1 στα σετ με 17-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Πορφύρας βρήκε ρυθμό, πίεσε στην υποδοχή και βελτιώθηκε στο φιλέ με αποτέλεσμα το γρήγορο 11-3. Ο Γιάννης Νικολάκης ανακάτεψε την τράπουλα με τις Καρακάση, Νικολογιάννη αντί των Ζακλίν, Μερκάντο και ο ΑΟΜ έφτασε στον πόντο 13-12. Οι γηπεδούχες δεν το έβαζαν κάτω και πήραν κεφάλι εκ νέου 19-16 ενώ ένας άσος και μια επίθεση της Χρήστου έφεραντην ισοφάριση (25-21).

Στο τρίτο σετ με πρωταγωνίστρια της Μερκάντο, το Μαρκόπουλο είχε τον έλεγχο (3-8, 5-13) με τις φιλοξενούμενες να κάνουν το 1-2 σετ 15-25 (άσος Νικολογιάννη).

Η ομάδα από τα Μεσόγεια μπήκε καλά και στο τέταρτο σετ αλλά ο Πορφύρας φάνηκε αποφασισμένος να στείλει το ματς στο τάι μπρέι. Οι γηπεδούχες –εκμεταλλευόμενες και την αδράνεια του αντιπάλου- ξέφυγα με 13-8 ενώ τασερβίς της Χρήστου δυσκόλεψαν κι άλλο την υποδοχή του ΑΟΜ για το 17-11. Με καλό μπλοκ το Μαρκόπουλο φάνηκε να μπορεί να επιστρέψει (18-16) αλλά η ομάδα του Πειραιά πήρε εκ νέου προβάδισμα 21-17 και ο Πορφύρας με 25-22 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ!

Στη «ρώσικη ρουλέτα» το Μαρκόπουλο πιο έμπειρο και με τις Πούλι και Μερκάντο να φωνάζουν «παρών» ξέφυγε με 3-8. Ο Πορφύρας προσπάθησε να μειώσει αλλά ο ΑΟΜ κατάφερε να πάρει την πρόκριση για το φετινό Φάιναλ-4 του Κυπέλλου Ελλάδας ενώ η ομάδα του Πειραιά κέρδισε το χειροκρότημα για την προσπάθειά της.

Η γνώμη του πάγκου

Βασίλης Πανδής: «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή της Α1 και πολύ κοντά στην τετράδα και εξαρχής το έργο μας ήταν δύσκολο. Καταφέραμε με μεγάλη προσπάθεια να κοιτάξουμε στα μάτια τον αντίπαλο και δεν υπάρχει καλύτερο ψυχολογικό ντοπάρισμα για τη δύσκολη συνέχεια που έχουμε στο πρωτάθλημα. Συγχαρητήρια στα κορίτσια».

Γιάννης Νικολάκης: «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Σε αυτά τα ματς δεν μετράει το πόσο καλά παίζεις αλλά το αποτέλεσμα. Είμαστε ικανοποιημένοι που μετά από πολλά χρόνια επιστρέφουμε σε ένα Φάιναλ-4. Συγχαρητήρια στον αντίπαλο που απέδειξε ότι δίκαια βρίσκετα στη θέση που βρίσκεται στο πρωτάθλημα της Α2».

Τα σετ: 17-25, 25-21, 15-25, 25-22, 8-15

Πορφύρας (Πανδής) Ράπτη 18 (12/46 επ., 6 άσοι, 52% υπ. – 30% άριστες), Χρήστου 15 (11/50 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 19% άριστες), Σιδεράτου 3 (1/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φωτεινού 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κελεσιδη 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μουστάκη –λ (31% υπ. – 19% άριστες) / Γκούρα, Θαλασσινού Καράκου 2 (2/13 επ.), Ξαγοραράκη, Θεοχάρη 1 (1/2 επ.).
Μαρκόπουλο (Νικολάκης) Δικαιούλια 10 (7/13 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σόουζ4 (2/5 επ., 2 άσοι), Μερκάντο 21 (17/45 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κλάιν 17 (12/40 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 62% υπ. – 23% άριστες), Φακοπουλίδου 13 (9/24 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. – 19% άριστες), Διάλλα 9 (4/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ιακωβίδου –λ (23% υπ. – 23% άριστες) / Καρακάση, Νικολογιάννη 3 (2/6 επ., 1 άσο, 23% υπ. – 23% άριστες), Λιάγκη.