Δυσκολεύτηκε αλλά έμεινε πρώτος ο Παναθηναϊκός

Μπορεί να έχασε σετ από τους Μακεδόνες, αλλά ο τελικά ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 των Μακεδόνων στο κλειστό του Μετς και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Με την Ρίτσι να είναι στην αποστολή αλλά να μην αγωνίζεται λόγω ίωσης, οι Μακεδόνες επιβεβαίωσαν για μια ακόμη φορά τη φετινή δυναμική προβάλλοντας ισχυρή αντίσταση στον ΠΑΟ.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν μέχρι και με 8-14, αλλά ο ΠΑΟ μείωσε σε 13-16 και μετά το τεχνικό τάιμ άουτ προσπέρασε με 17-16 για να προηγηθούν εκ νέου οι Μακεδόνες με 18-20, όμως ο ΠΑΟ έκανε τα 21-20 και πήρε το σετ με 25-22.

Οι φιλοξενούμενες όμως δεν το έβαλαν κάτω και με την Καραφουλλλίδου στο σερβίς προηγήθηκαν με 0-4. 3-7, 10-15 χωρίς να μπορέσει αυτή τη φορά ο ΠΑΟ να επιστρέψει και να γίνεται εύκολα το 1-1.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο γ’ σετ με τον ΠΑΟ να ξεφεύγει με 8-2 και να φτάνει στο 20-10 με τους Μακεδόνες να μειώνουν σε 24-20… Ίδιο σκηνικό στην αρχή του δ’ σετ με τον ΠΑΟ να ξεφεύγει με 8-1, όμως οι Μακεδόνες ροκάνισαν τη διαφορά και πλησίασαν σε 15-13, αλλά η χαμένη κόντρα της Δραγουμάνου κι ένα σερί του ΠΑΟ διαμόρφωσε το 20-14 με τις πράσινες να παίρνουν τη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου

Δημήτρης Καζαζης: «Δεν είχαμε πολύ καλή μέρα σήμερα, αλλά μαθαίνουμε από αυτούς του αγώνες και βελτιωνόμαστε. Δεν θα έλεγα ότι υποτιμήσαμε τον αντίπαλο γιατί ξέρουμε ότι έχει καλή ομάδα. Περισσότερα είναι τα αρνητικά, αλλά τα κρατάμε. Θα υπάρχουν μέρες που δεν είμαστε καλοί, αλλά είναι σημαντικό να παίρνουμε τις νίκες».

Μανώλης Σκουλικάρης: «Νομίζω ξεκινήσαμε καλά, αλλά στην πορεία κάναμε λάθη κι ο Παναθηναϊκός που ήταν καλύτερος στα κρίσιμα σημεία πήρε τη νίκη. Νομίζω ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι από τον αγώνα, ακόμα και το τρίποντο».

Τα σετ: 25-22, 16-25, 25-20, 25-19

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου, Πολ, Μερτέκη, Λαγουδάκη, Φιλντ, Ρόγκα -λ /Παπαδοπούλου

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Σπανού Μυρίδου –λ / Στεφανίδου, Βέλλιου

Ηλιούπολη-Ελπίδα 3-0

Στο κλειστό της Ηλιούπολης, η ομώνυμη τοπική ομάδα επικράτησε με 3-0 της Ελπίδας Αμπελοκήπων στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Στο πρώτο σετ, η Ηλιούπολη προηγήθηκε με τη Γκρέκα για το 8-5 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ και διατήρησε τον έλεγχο και στο β’ τεχνικό με 13-16. Η Γιοβάνη έκανε «ζημιά» στην υποδοχή των φιλοξενουμένων από το 17-17, καθώς έφυγε από τη θέση του σερβίς στο 23-17 για το 1-0 της Ηλιούπολης με 25-19.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με την ομάδα της Ηλιούπολης να έχει περισσότερες επιθετικές λύσεις και να εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην υποδοχή της Ελπίδας για το 16-9 και το 2-0 σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ, η Ελπίδα με τη Μυλωνά από τη θέση του σερβίς ισοφάρισε σε 8-8, πέρασε και μπροστά με 9-10 αλλά η Ηλιούπολη πιο έμπειρη κατάφερε και «έτρεξε» εκ νέου σερί 6-0 με την Γκρέκα στη θέση του σερβίς για το τελικό 3-0 σετ με 25-17.

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για εμάς μετά και από τις εξελίξεις της εβδομάδας που ήταν δύσκολο να διαχειριστούμε. Ήταν σημαντικό το τρίποντο και κοιτάμε μπροστά το επόμενο ματς με τους Μακέδονες. Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη σημερινή εμφάνιση».

Γιώργος Χρυσομαλλίδης: «Αδικήσαμε τους εαύτους μας. Κάναμε τη δεύτερη χειρότερη εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα. Με τη νίκη αυτή η Ηλιούπολη έχει ένα προβάδισμα αλλά εμείς θα προσπαθήσουμε να διορθώσουμε τα λάθη μας ενόψει της συνέχειας».

Τα σετ: 25-19, 25-17, 25-17

Οι συνθέσεις:

Γ.Σ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Γκρέκα, Τσουμήτα, Μαλουσάρη, Μαθιουδάκη –λ /Α.Σ Ελπίς (Χρυσομαλλίδης): Νώτη, Καλανταρίδου, Γουίλσον, Κ. Μπολέτου, Μ. Μπολέτου, Καλαντάτζε, Σουπιώνη (λ) – Γκοβεδάρου, Γεροβασιλείου, Καραμούτσα, Δροσοπούλου