Δίχως νίκη σε ντέρμπι γύρισε 17 χρόνια πίσω ο Παναθηναϊκός (vids)

Κώστας Ζάλιαρης

Πισωγύρισμα 17 ετών πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός με το τελικό 3-1 στο «Γ.Καραϊσκάκης», καθώς σήμανε την αδυναμία της ομάδας να πάρει νίκη σε κάποιο από τα μεγάλα ντέρμπι σε ολόκληρη αγωνιστική περίοδο!

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν αρκετά νωρίς με το γκολ του Μάρκους Μπεργκ στο φαληρικό γήπεδο, όμως, οι Καμπιάσο, Ντα Κόστα και Ιντέγιε έκαναν την ανατροπή και χάρισαν στον Ολυμπιακό ακόμα μια νίκη με σκορ 3-1, για να πανηγυρίσουν έξαλλα και να εκτελέσουν με επιτυχία την τελευταία μεγάλη αποστολή των «ερυθρολεύκων» έπειτα από την εξασφάλιση του πρωταθλήματος εδώ και καιρό...

Ο Παναθηναϊκός απέτυχε να πάρει κάποιο από τα μεγάλα ντέρμπι σε μια ολόκληρη σεζόν, έπειτα από 17 χρόνια!

Τότε, την αγωνιστική περίοδο 1998-1999, είχε αποτύχει να πάρει νίκη απέναντι σε Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

Φέτος το... έκανε ξανά με την επιστροφή της «Ένωσης» στην πρώτη κατηγορία.

Ηττήθηκε 3-0 άνευ αγώνα στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, 3-1 στο «Γ.Καραϊσκάκης», με το ίδιο σκορ είχε ηττηθεί από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, ενώ το ματς με τους Θεσσαλονικείς στη Λεωφόρο ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 2-2.

Κόντρα στην ΑΕΚ, το «τριφύλλι» έμεινε στο 0-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης», ενώ στο ΟΑΚΑ ηττήθηκε 1-0 από γκολ του Βάργκας.