TOP ΑΓΩΝΕΣ
  • TOP ΑΓΩΝΕΣ
  • LALIGA SANTANDER
  • BUNDESLIGA
  • TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE
  • EKO BASKET LEAGUE
  • NBA
  • LIGUE 1
  • SUPER LEAGUE 2
  • SÜPER LIG
  • TENNIS
  • ΧΟΦΕΝΧΑΙΜ -

    vs

    ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ -

  • ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚAΟΥΝΑΣ -

    vs

    ΒΑΛΕΝΘΙΑ -

  • ΜΠAΓΕΡΝ ΜΟΝAΧΟΥ -

    vs

    ΖΕΝΙΤ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ -

  • ΛΥΩΝ-ΒΙΛΕΡΜΠAΝ -

    vs

    ΜΙΛAΝΟ -

  • ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ -

    vs

    ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ -

ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE

Με Αντετοκούνμπο, Τσιτσιπά, Ιτούδη και νταμπλούχο ΠΑΟΚ οι φιναλίστ των κορυφαίων του ΠΣΑΤ

Με Αντετοκούνμπο, Τσιτσιπά, Ιτούδη και νταμπλούχο ΠΑΟΚ οι φιναλίστ των κορυφαίων του ΠΣΑΤ

Με Αντετοκούνμπο, Τσιτσιπά, Ιτούδη και νταμπλούχο ΠΑΟΚ οι φιναλίστ των κορυφαίων του ΠΣΑΤ

Ο ΠΣΑΤ ανακοίνωσε τους τρεις φιναλίστ κάθε κατηγορίας, μετά από την σχετική ψηφοφορία των δημοσιογράφων. Ξεχωρίζει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά και ο Δημήτρης Ιτούδης, που μαζί με την ποδοσφαιρική ομάδα του ΠΑΟΚ απουσίαζαν από το αρχικό ψηφοδέλτιο.

Πριν από λίγες ημέρες είχε ανακοινωθεί η λίστα με τις υποψηφιότητες των δημοσιογραφικών βραβείων ΠΣΑΤ για τους κορυφαίους της χρονιάς και από αυτές απουσίαζαν ο νταμπλούχος Ελλάδας, ΠΑΟΚ, αλλά και ο πρωταθλητής Ευρώπης με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Δημήτρης Ιτούδης.

Ο ΠΣΑΤ τώρα ανακοίνωσε τις τριάδες κάθε κατηγορίας, και οι προαναφερθέντες είναι μέσα σε αυτές.

Επίσης, ξεχωρίζει ακόμα και το όνομα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, για κορυφαίος αθλητής.

Οι νικητές θα γίνουν γνωστοί τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου (18:00).

Αναλυτικά:

«Ολοκληρώθηκε σήμερα Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου, η ψηφοφορία των Αθλητικών Συντακτών – Μελών του ΠΣΑΤ για την ανάδειξη των Κορυφαίων του Ελληνικού Αθλητισμού το 2019, οι οποίοι και θα βραβευτούν στην 66η Ετήσια Γιορτή του Συνδέσμου, που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί απευθείας τηλεοπτικά από την ΕΡΤ.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, η πρώτη 3άδα (κατά αλφαβητική σειρά) ανά Κατηγορία, έχει ως εξής:

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2019: ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΜΠΟ Γιάννης (Μπάσκετ), ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν (Κολύμβηση), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Στέφανος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2019: ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα (Σκοποβολή), ΣΑΚΚΑΡΗ Μαρία (Τένις), ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2019: Εθνική Ομάδα ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΜΠΙΤΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΔΡΕΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ, ΠΑΟΚ ΑΝΔΡΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2019: ΙΤΟΥΔΗΣ Δημήτρης (Μπάσκετ), ΠΟΜΑΣΚΙ Γιώργος (Στίβος), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Απόστολος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ Δημοσθένης  (Κολύμβηση), ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ Αλέξανδρος (Πάλη Κωφών), ΣΕΪΤΗΣ Μιχάλης (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: ΜΑΣΟΥΡΟΥ Εμμανουέλα (Τζούντο), ΣΜΑΡΑΓΔΗ Στέλλα (Στίβος), ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα (Κολύμβηση)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: Εθνική Ομάδα BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΝΔΡΩΝ.

Οι Κορυφαίοι των Κορυφαίων θα ανακοινωθούν στη διάρκεια της Εκδήλωσης του ΠΣΑΤ, στις 9 Δεκεμβρίου, όπου και θα τιμηθούν.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, εκτός των τριών (3) πρώτων:

 ΑΘΛΗΤΕΣ:

4.Βολικάκης Χρήστος (ποδηλασία), 5. Τεντόγλου Μίλτος (στίβος), 6. Γκαϊτατζής Πέτρος – Παπακωνσταντίνου Αντώνης (κωπηλασία), 7. Πετρούνιας Λευτέρης (ενόργανη γυμναστική), 8. Τεληκωστόγλου Απόστολος (ταεκβοντό), 9. Βιερίνια (ποδόσφαιρο), 10. Καλανδαρίδης Γιάννης-Παλαιοπάνος Θανάσης (κωπηλασία), 11. Κορωνάκης Βασίλης (μηχανοκίνητος αθλητισμός), 12. Μαυρομμάτης Νίκος (σκοποβολή), 13. Ντούσκος Στέφανος (κωπηλασία), 14. Φουντούλης Γιάννης (πόλο).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ:

 4.Κωνσταντινίδου Ελένη (άρση βαρών), 5. Γκουντούρα Θεοδώρα (ξιφασκία), 6. Κυρίδου Μαρία-Μπούρμπου Χριστίνα (κωπηλασία), 7. Καρύδη Σπυριδούλα (στίβος), 8. Χατζηλιάδου Ελένη (Καράτε), 9. Κυριακοπούλου Νικόλ (στίβος), 10. Κυρίδου Ανέτα-Τσαμοπούλου Δήμητρα (κωπηλασία), 11. Μάλτση Εβίνα (μπάσκετ), 12. Κτενά Σοφία (τεχνική κολύμβηση), 13. Παπαχρήστου Παρασκευή (στίβος).

ΟΜΑΔΕΣ:

4. Ολυμπιακός Γυναίκες Πόλο, 5. Τετράκωπος άνευ πηδ. Εφήβων κωπηλασία, 6. Τετραπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Νέων Γυναικών Κ23 Κωπηλασία, 7. Ν.Ο. Βουλιαγμένης Γυναίκες Πόλο, 8. Εθνική Ομάδα Ανδρών Μπιτς Χάντμπολ , 9. Εθνική Ομάδα Εφήβων Μπάσκετ, 10. Εθνική Ομάδα Κορασίδων Πόλο, 11. Εθνική Ομάδα Νέων Γυναικών Πόλο, 12. Ολυμπιακός Άνδρες Βόλεϊ, 13. Θιναλιακός Κέρκυρα Ποδόσφαιρο.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ:

 4. Οικονόμου Άκης (κολύμβηση), 5. Βασιλόπουλος Λάμπρος (ποδηλασία), 6. Βλάχος Θεόδωρος (πόλο), 7. Κριερ Μίτσελ (στίβος), 8. Κορακάκης Τάσος (σκοποβολή), 9. Δήμας Οδυσσέας (άρση βαρών), 10. Λουτσέσκου Ραζβάν (ποδόσφαιρο), 11. Αλμασίδης Χρήστος (ταεκβοντό), 12. Γιατράς Μάκης (μπάσκετ), 13. Δελενήκας Θανάσης (ξιφασκία), 14. Παυλίδης Χάρης (πόλο), 15. Ζαλμάς Νίκος (βόλεϊ), 16. Ριγανάς Νίκος (χάντμπολ).

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4. Στεφανουδάκης Μανώλης (στίβος), 5. Κωστάκης Γιάννης (κολύμβηση), 6. Πολυχρονίδης Γρηγόρης (μπότσια), 7. Τριανταφύλλου Πάνος (ξιφασκία), 8. Βαγενάς Μάριος Αθανάσιος (άρση βαρών σε πάγκο), 9. Ιωσηφίδης Νίκος (πάλη κωφών), 10. Μπακοχρήστος Δημήτρης (άρση βαρών σε πάγκο), 11. Νικολαϊδης Στράτος (στίβος), 12. Χατζηκυριάκος Μάριος (πιγκ πογκ).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4. Μπούσιου Φωτεινή (πιγκ πογκ), 5. Λουφάκη Κέλλη (ξιφασκία).

ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4. Εθνική Ομάδα Πινγκ Πονγκ».