Μπουλς - Μπακς 100-90

Την ήττα με 100-90 από τους Μπουλς στο Σικάγο γνώρισαν οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με τον «Greek Freak» να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 10 ασίστ.

Στο 26-38 υποχώρησε το ρεκόρ των Μπακς, καθώς τα «Ελάφια» γνώρισαν την ήττα στο Σικάγο από τους Μπουλς με 100-90, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί ακόμα μία καλή εμφάνιση, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 12 πόντους (5/13 διπ., 2/2 βολ.), 10 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Η αναμέτρηση ήταν αρκετά αμφίρροπη, με τους γηπεδούχους να έχουν ωστόσο τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της, με την λήξη της πρώτης περιόδου να βρίσκει το σκορ στο 25-16 και τους «Ταύρους» να κλείνουν το πρώτο μέρος στο +7 (47-40).

Οι Μπακς βρέθηκαν στο -10 (67-57) στα μισά της τρίτης περιόδου, ωστόσο κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, μειώνοντας σε 78-80, με 8 λεπτά να απομένουν για το τέλος.

Παρόλα αυτά, στο τελευταίο δίλεπτο οι Μπουλς κατάφεραν και πάλι να ξεφύγουν, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 100-90.

Ο Πο Γκασόλ πραγματαοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, πετυχαίνοντας triple-double με 12 πόντους, 17 ριμπάουντ και 13 ασίστ, με τον Ρόουζ να προσθέτει άλλους 22 πόντους και 7 ασίστ για τους Ταύρους, οι οποίοι ανέβηκαν στο 32-30.

Για τους Μπακς, ο Μπέιλες σημείωσε 20 πόντους, με τους Πάρκερ και Μίντλετον αν τον ακολουθούν με 18 πόντους.