Τζαζ - Μπακς 84-81 (pics & vids)

Την ήττα με 84-81 γνώρισαν οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο στη Γιούτα, με τον Έλληνα φόργουορντ να πραγματοποιεί εκ νέου καλή εμφάνιση με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη από την αρχή μέχρι και το τέλος, με τις δύο ομάδες να εμφανίζονται ωστόσο ιδιαίτερα άστοχες.

Οι Μπακς κατάφεραν να πάρουν οριακό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δωδεκαλέπτου (19-18), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να τους βρίσκει και πάλι μπροστά με 44-40. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να βαδίζουν «χέρι-χέρι» και σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου μέρους, με τους Τζαζ να παίρνουν ωστόσο τα «ηνία» στο σκορ με τη λήξη της τρίτης περιόδου (61-60).

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και στο υπόλοιπο του αγώνα, με τους «Μορμόνους» να ξεφεύγουν τελικά με 8 πόντους στο τελευταίο λεπτό (83-75). Ο Μίντλετον κατάφερε να μειώσει στους 3 (84-81) με 24.7 για το τέλος, όμως ο ίδιος παίκτης ήταν και ο μοιραίος για τα «Ελάφια», μιας και αστόχησε πίσω από τα 7.25 στην τελευταία επίθεση του αγώνα, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο Γιάννης Αντεκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους (3/6 διπ., 1/2 τριπ., 5/8 βολ), 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 3 λάθη στα 33 λεπτά συμμετοχής, με τον Μίντλετον να οδηγεί την επίθεση των Μπακς, που υποχώρησαν στο 20-32, με 18 πόντους.

Για τους νικητές, που ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 24-25 , πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόμπιν Χουντ με 18 πόντους, με τον Χέιγουορντ να τον ακολουθεί με 15, ενώ ο Φέιβορς πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.