Μπακς - Σίξερς 125-130

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός κάνοντας ρεκόρ καριέρας με 52 πόντους ωστόσο οι Σίξερς (45-25) έφυγαν με το διπλό από το Μιλγουόκι, επικρατώντας των Μπακς (52-18) με 125-130.

Ο Greek Freak κουβάλησε τους Μπακς κόντρα στους Σίξερς όμως το δίδυμο των Τζοέλ Εμπίιντ (40π., 15ριμπ., 6ασ.), Τζίμι Μπάτλερ (27π.) σφράγισε τη νίκη της Φιλαντέλφια στο Fiserv Forum. Ο Αντετοκούνμπο έκανε ρεκόρ καριέρας με 52 πόντους (19/21 βολές, 15/26 σουτ εντός πεδιάς), 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και μόλις 1 λάθος στα 36 λεπτά που έμεινε στο παρκέ όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για το Μιλγουόκι που τελείωσε τον αγώνα με 16/50 τρίποντα!

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα και την αστοχία των Μπακς, ο Τζοέλ Εμπίιντ σκόραρε για το 8-17 στο 5'13" ωστόσο το Μιλγουόκι βρήκε ρυθμό και μείωσε σε 18-19 με τον Πατ Κόνακτον. Παρ' όλα αυτά η Φιλαντέλφια άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 28-31, κυριαρχώντας στον τομέα των ριμπάουντ (16-23) και σουτάροντας με 57.1% στο τρίποντο (4/7). Από την άλλη πλευρά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ηγήθηκε επιθετικά των «Ελαφιών» που μέτρησαν 5/18 τρίποντα σε αυτό το διάστημα όμως ο Τομπάιας Χάρις ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 40-50 και ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς σκόραρε για το +14 (40-54) στα 4'38" για το ημίχρονο!

Οι Σίξερς πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 53-62, έχοντας ως κορυφαίους σκόρερ τους Τζοέλ Εμπίιντ (16π., 10ριμπ.), Τζέι Τζέι Ρέντικ (10π., 2/2 τρίπ.) και διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα. Μάλιστα ο Εμπίιντ ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +14 (61-75) πριν αναλάβει δράση ο Αντετοκούνμπο. Ο Greek Freak πέτυχε τους 17 από τους 34 πόντους του στο τρίτο δωδεκάλεπτο όμως γύρισε το δεξί πόδι στο 35'. Η Φιλαντέλφια μπήκε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και προηγήθηκε με 86-98 ενώ ο Αντετοκούνμπο ήταν στον πάγκο. Ο Μπάτλερ πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Εμπίιντ (103-114), την ώρα που ο Έλληνας σούπερ σταρ των Μπακς πάλευε μόνος του, κάνοντας στο μεσοδιάστημα ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα. Οι Σίξερς άντεξαν στην πίεση κι έφτασαν στη νίκη με 125-130, υποχρεώνοντας τα «Ελάφια» στην έκτη εφετινή εντός έδρας ήττα τους.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-31, 53-62, 82-89, 125-130.

52 PTS (career-high) | 16 REB | 7 AST | 2 STL | 1 BLK | 58% FG#FearTheDeer pic.twitter.com/7pIOBURhqa