ΤΣΣΚΑ - Χίμκι 89-84 (vid)

Η ΤΣΣΚΑ νίκησε τη Χίμκι με 89-84, έκανε το 2-0 και πλέον χρειάζεται μία ακόμη νίκη για να σφραγίσει το εισιτήριο για το Final 4. Σπουδαίος ο Σέχρι Ροντρίγκεθ με 26 πόντους και 10 ασίστ.

Η ΤΣΣΚΑ έκανε το 2-0 επικρατώντας της Χίμκι με 89-84 και πλέον απέχει μία ακόμη από το Final 4 του Βελιγραδίου. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίζει σπουδαίο μπάσκετ, ωστόσο στο τέλος έμεινε με τα έντονα παράπονα για τη διαιτησία. Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ξεδίπλωσε το ταλέντο του ολοκληρώνοντας με double double καλύπτοντας και την απουσία του Νάντο ΝτεΚολό.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε κάπως καλύτερα την αναμέτρηση και χάρη στους πόντους από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ) συντηρούσε μία μικρή διαφορά υπέρ της (18-13, 7'). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτίωσε το αμυντικό ριμπάουντ και με «δαιμονισμένη» ευστοχία πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων (9/14 στο ημίχρονο) πήρε τα ηνία στο σκορ με 39-44 (19').

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι εκνευρίστηκαν με κάποιες αποφάσεις των διαιτητών με αποτέλεσμα να χάσου τη συγκέντρωσή τους, στοιχείο το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη (51-45, 23'). Η Χίμκι πάντως επέστρεψε στην καλή της απόδοση χάρη κυρίως στον Σβεντ κι έτσι το σκορ επανήλθε σε απόλυτη ισορροπία στους 65 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν άμυνες, αλλά στην επίθεση δε μπορούσαν αν βρουν τρόπο να σκοράρουν. Χίγκινς και Κλάιμπερν κάποια στιγμή «συνδέθηκαν» δίνοντας προβάδισμα 10 πόντων (84-7, 37') ενώ ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν αυτός που πρωταγωνίστησε βοηθώντας την ΤΣΣΚΑ να πανηγυρίσει τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ σούταρε με 58.5% στα δίποντα, έκανε μόλις 8 λάθη και βρήκε λύσεις από περισσότερους παίκτες.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ σε 34:55 είχε 26 πόντους (4/4δ., 4/10τρ., 6/6β.), 10 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τόμας Ρόμπινσον πρόσφερε στα ριμπάουντ (7), αλλά με 2 πόντους και 1/5 σουτ δεν πρόσφερε τίποτα στο σκορ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ βρήκε τρόπο να πάει τη διαφορά στους 10 πόντους (84-74) και η Χίμκι δεν αντέδρασε.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Τρομερή δουλειά από τους Οθέλο Χάντερ (14π., 7ρ.), ο Ουίλ Κλάιμπερν (16π., 7ρ.) και Κόρεϊ Χίγκινς (19π.)

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι δύο ομάδες δεν έκαναν καλή δουλειά στο αμυντικό ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακή συνεργασία του Σβεντ με τον Ρόμπινσον για το άλεϊ ουπ κάρφωμα του Αμερικανού.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 43-45, 68-66, 89-84

ΤΣΣΚΑ Μόσχας- Χίμκι 2-0

Game 1: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Χίμκι 98-95
Game 2: ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Χίμκι 89-84
Game 3: Χίμκι - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 25/4, 20:00