H Πριβιλέτζιο 26η στον Μαραθώνιο με ρεκόρ

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο έκανε την καλύτερη παρουσία από ελληνικής πλευράς στο Μαραθώνιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου.

Η 30χρονη αθλήτρια τερμάτισε στην 26η θέση του μαραθωνίου σε 2 ώρες 38.39, επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ, γεγονός που αποτελεί από μονό του επιτυχία. Λίγες θέσεις πιο πίσω στην 36η θέση τερμάτισε η Ράνια Ρεμπούλη με 2.44.32, η οποία έκανε αρκετά χιλιόμετρα με ενόχοληση στο πόδι. Η Σόνια Τσεκίνη δεν πήρε τελικά θέση εκκίνησης, αφού τραυματίστηκε στο ζέσταμα.

"Ο αγώνας πήγε αρκετά καλά, μπορούσα να έχω πετύχει και μια επίδοση λίγο καλύτερη, ωστόσο στο 37ο χιλιόμετρο ένιωθα πως μένω από δυνάμεις. Εκέι προσπάθησα να διαχειριστώ περισσότερο το μυαλό μου. Τελικά κατάφερα να τερματίσω έχοντας κάνει ατομικό ρεκόρ. Είμαι πολύ χαρούμενη που έμεινα πειθαρχημένη στον αγώνα και πέτυχα το στόχο μου", είπε η Πριβιλέτζιο μετά το τέλος του αγώνα.

Με το PulseBet*, νιώθεις το παλμό του Live στοιχήματος όπως ποτέ ξανά– Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

Νικήτρια του αγώνα ήταν η Μαζούρονακ (Λευκορωσία) με 2.26.22 και ακολούθησαν οι Καλβίν (Γαλλία-2.26.28) και Βράτσοβα (Τσεχία -2.26.31).

Στους άνδρες, από τους τρεις Έλληνες που συμμετείχαν στον αγώνα, την καλύτερη εμφάνιση έκανε ο 28χρονος Κώστας Γκελαούζος ο οποίος τερμάτισε 44ος με 2:22:24 (έχει επίδοση2.21.55) , ενώ ο 30χρονος Παναγιώτης Καραίσκος ήταν 50ος με 2:25:37 που είναι νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 2.28.57) και ο 36χρονος Δήμος Μαγγίνας 58ος με 2:44:57 (έχει 2.28.59). O Κοέν Ναρτ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο που τερμάτισε σε 2:09:51 που είναι νέο ρεκόρ αγώνων, με δεύτερο τον Ελβετό Ταντέσε Αμπραχάμ με 2:09:51 και τρίτο τον Ιταλό Γιασίν Ραχίκ με 2:12:09 και νέο ατομικό ρεκόρ.