Ολυμπιακός - Ανόβερο 11-7

Ο Ολυμπιακός με εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο προκάλεσε ασφυξία στο Ανόβερο και στην συνέχεια σφράγισε τη νίκη με 11-7 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του A' oμίλου του Champions League.

Με την νίκη αυτή οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας του Α' ομίλου με 16 βαθμούς και στο βάθος βλέπουν το final 8, το οποίο φέτος θα πραγματοποιηθεί στην Γένοβα.

Μάλιστα, αύξησαν την διαφορά τους από την Μπρέσια στο +5 μετά την ισοπαλία που έφερε με την Ντιναμό Μόσχας στη ρωσική πρωτεύουσα.

Με εκπληκτική άμυνα ο Ολυμπιακός απέκλεισε όλους τους διαδρόμους των Γερμανών, οι οποίοι επί ένα ημίχρονο πελαγοδρομούσαν, έχοντας δεχτεί 6 γκολ, τα οποία έμεναν αναπάντητα.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Ρεάλ στο 7:22, με τον Φουντούλη να απαντά άμεσα και τον Εστράνι να κάνει το 7-5, 3,5 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου η οποία έληξε με 7-3 ύστερα από το γκολ του Βίνκελοχτ.

Στην τελευταία περίοδο αφενός το Ανόβερο βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι, αφετέρου οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν κάποια λάθη αμυντικά, δίνοντας το δικαίωμα στους Γερμανούς να μειώσουν σε 11-7.

Επόμενο ματς για τον Ολυμπιακό είναι ξανά στο «Π. Καπαγέρωφ», κόντρα στον κακό της δαίμονα την Γιουγκ, την ομάδα που της στέρησε το τρόπαιο δύο χρόνια πριν και την απέκλεισε πέρυσι στο πρώτο ματς του final-6.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θοδωρής Βλάχος δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Πραγματοποιήσαμε ένα ακόμα βήμα για την πρόκρισή μας στο Final 8. Θα δούμε πόσο ψηλά μπορούμε να φτάσουμε και τα επόμενα δυο παιχνίδια με τη Γιουγκ, ένα εδώ και ένα στην Κροατία είναι καθοριστικά για την πρώτη και τη δεύτερη θέση.

Επίσης θα μας δώσουν μια εικόνα, απέναντι στην καλύτερη ίσως ομάδα του ομίλου, για το που βρισκόμαστε και τι μπορούμε να κάνουμε.

Στο παιχνίδι που ακολουθεί με τη Γιουγκ στην έδρα μας θέλουμε να είμαστε πολύ καλοί και καλούμε από τώρα τον κόσμο μας να έρθει και να κατακλύσει το Παπαστράτειο για να δει δυο από τις μεγαλύτερες ομάδες της Ευρώπης τα τελευταία χρόνια.

Εμείς εδώ τα παιχνίδια τα ζούμε διαφορετικά και θέλουμε να δούμε την ομάδα μας να παίζει καλό πόλο και να κερδίζει ένα μεγάλο αντίπαλο».

Ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς δήλωσε μετά το ματς τα εξής: «Σίγουρα το πιο σημαντικό είναι οι τρεις βαθμοί και ότι αυξήσαμε τη διαφορά στην πρώτη θέση. Δεν ήταν ένα καλό παιχνίδι από πλευράς θεάματος. Ήταν θετικό για εμάς ότι πήραμε το προβάδισμα με έξι γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Από κει και πέρα δεχθήκαμε επτά στο δεύτερο, ίσως χαλαρώσαμε λίγο, πράγμα που δεν πρέπει να συμβαίνει στην έδρα εμας. Τώρα ακολουθεί το παιχνίδι με τη Γιουγκ θέλουμε να συνεχίσουμε την πορεία μας και θα προετοιμαστούμε κατάλληλα».

Oλυμπιακός - Ανόβερο 11-7

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-0, 1-3, 4-4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβις, Γαλανόπουλος

AΝΝΟΒΕΡΟ (Σ. Κάρστεν): Σένκελ, Κόρουσιτς, Μπουκόφσκι 1, Ρεαλ 1, Μπρούγκλιαν 2, Ράντοβιτς 1, Γιόκιτς, Πρόις, Σέκουλιτς, Εστράνι 1, Μπαν, Βίνκελχοστ 1, Σούκιτς.