Αερωπός Έδεσσας – ΧΑΝΘ 36-30

Ο Αερωπός νίκησε 36-30 την ΧΑΝΘ στο ματς της 20ης αγωνιστικής της Handball Premier και διατηρήθηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Το ματς ήταν αμφίρροπο στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα με 2 τέρματα από το 15', με τον Αερωπό να αντιστρέφει τα δεδομένα στο ημίχρονο προηγούμενος με 18-16.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα ασφαλείας, αυξάνοντας τη διαφορά στο σκορ, με την ΧΑΝΘ να μειώνει στα 2 τέρματα. Εκεί η ομάδα της Έδεσσας έμεινε ψύχραιμη και έφτασε στη νίκη μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες.

Κορυφαίος σκόρερ για τον Αερωπό ήταν ο Δημάκης με 11 τέρματα, ενώ για τους Φιλοξενούμενους ο Βασιάδης με 8.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΧΑΝΘ 36-30

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 8-9, 9-11, 14-12, 17-13, 18-16 (ημχ.) 22-17, 25-21, 29-24, 32-28, 33-29, 36-30

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 4, Λιάνδης, Βαφείδης 4, Κυριμλίδης, Λιόβης, Τριανταφύλλου, Αρβανιτίδης, Κυριακού 7, Γάτσης, Δημάκης 11, Ανγκέλοφ 1, Κράλλης 2, Τζουβάρας Θ. 6, Ρόμπης, Μαυρόπουλος.

ΧΑΝΘ (Κώστας Τούτσης): Μουρατίδης, Τσιρογιάννης, Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης, Βαρδάκας 1, Ρεμπελάκος, Δέσπος 5, Βασιάδης 8, Ιωαννίδης, Στίγγας 4, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 6, Μηλόπουλος, Μπόλας, Μπαϊρλής 6, Παπαδόπουλος.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 1/2- 1/3