AEK - Πανελλήνιος 19-19

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης ήταν το ματς μεταξύ της ΑΕΚ και του Πανελληνίου, για την 4η αγωνιστική της Handball Premier το οποίο έληξε 19-19, με το αποτέλεσμα να κρίνεται στο τελευταίο λεπτό.

Koρυφαίοι για τις δύο ομάδες ήταν οι Νικολαϊδης και Κρητικός, οι οποίοι σημείωσαν από 8 τέρματα.

Η «Ένωση», η οποία παρατάχθηκε χωρίς τον Μάλικ Χόγκας (βρίσκεται για προσωπικούς λόγους στη Γαλλία) είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, προηγούμενη 7-4 (18:00) με σερί 5-0 και στην συνέχεια 9-5 (21:00), 10-6 (22:00).

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Τσακουρίδης μείωσε σε 12-11 και με το ξεκίνημα του δευτέρου οι «Ολυμπιονίκες» έκαναν την αντεπίθεση τους καταφέρνοντας να προσπεράσουν (12-13) στο 33’
Μέχρι το τέλος το παιχνίδι πήγε γκολ- γκολ με τις δύο ομάδες να χάνουν στο τελευταίο λεπτό από μία επίθεση.

ΑΕΚ- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 19-19
Τα πεντάλεπτα:
1-1, 2-3, 6-4, 8-5, 10-7, 12-11 (ημχ.), 14-14, 15-16, 16-17, 17-18, 18-18, 19-19
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 5, Γεωργιάδης 3, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 8, Κολιούλης, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Πανταζής, Σταύρου, Βαμβακάς, Άντρεγιτς, Μπαλάσκας, Αλικάκος
ΠΓΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος, Κρητικός 8, Χελιώτης 1, Κωστούλας, Μάτοβιτς 3, Χαντέλης 1, Χειβιδόπουλος, Σαμαράς 1, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 1, Στούμπης 4, Τζάνος, Τσάτσας, Ζαχάρης, Ασβεστάς.
Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, δίλεπτα: 2-4, πέναλτι: 4/4-1/1.