Δύο ελληνικές προκρίσεις στην κολύμβηση

Η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου και η Σεμίχα Ριζαόγλου πέρασαν στον τελικό των 50 μ. ύπτιο S3, στους Παραολυμπιακούς του Ρίο. Οριακά εκτός ο Παναγιώτης Χριστάκης, στα 50 μ. ελεύθερο S6.
Έγιναν τα πρωινά προκριματικά της κολύμβησης στους Παραολυμπιακούς. Διπλή πρόκριση είχαμε στον τελικό των 50 μ. ύπτιο γυναικών της κατηγορίας S3, που θα γίνει τα ξημερώματα στις 00.34.
Η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου ήταν η πέμπτη της κατάταξης με 58.12 και η Σεμίχα Ριζαόγλου η έβδομη με 1:06.18. Οριακά εκτός έμεινε ο Παναγιώτης Χριστάκης, στα 50 μ. ελεύθερο της κατηγορίας S6. Ο Έλληνας κολυμβητής κατέλαβε την ένατη θέση, με χρόνο 31.94, ενώ η πρόκριση κρίθηκε στα 31.81. Δύο θέσεις παρακάτω ήταν ο Γιώργος Σφάλτος, με χρόνο 32.65.
Εκτός τελικού έμεινε και ο Αντώνης Τσαπατάκης, στα 50 μ. πεταλούδα της κατηγορίας S6, με χρόνο 44.55 που τον κράτησε στην 13η θέση της κατάταξης. Τέλος στην 10η θέση των 50 μ. ύπτιο της κατηγορίας S3 έμεινε ο Γιάννης Κωστάκης (1:17.35).