Πρώτη η Δαλάκα, ρεκόρ η Γναφάκη. Αποτελέσματα 2ης ημέρας

Πρώτη η Δαλάκα, ρεκόρ η Γναφάκη. Αποτελέσματα 2ης ημέρας

Η Κατερίνα Δαλάκα κατάφερε να ολοκληρώσει με δύο νίκες την παρουσία της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, αφού μετά την ανέλπιστη νίκη της στα 100 μ., τερμάτισε πρώτη στο βασικό της αγώνισμα τα 400 μ. εμπόδια.

Πρώτη η Δαλάκα, ρεκόρ η Γναφάκη. Αποτελέσματα 2ης ημέρας

 

Η αθλήτρια του Κώστα Μαρκόπουλου παρά το γεγονός ότι έκανε κάποια λάθη στην τελική ευθεία κατάφερε να περάσει πρώτη τη γραμμή του τερματισμού με το αξιόλογο 58.43, επίδοση οριακά στο ατομικό της ρεκόρ (58.29). Φοβερή εμφάνιση πραγματοποίησε η νεάνιδα Δήμητρα Γναφάκη που κατάφερε να ανεβάσει ρυθμό στα τελευταία μέτρα να τερματίσει δεύτερη με 58.51 και να γίνει η νέα κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ στα 400 μ. εμπόδια.

Η αθλήτρια του Κύδωνα Χανίων βελτίωσε το 58.89 της Εφης Θεοδώρου από τις 23 Ιουνίου του 2012. Μάλιστα η Θεοδώρου ήταν στη σημερινή κούρσα και ήταν εκείνη που έμεινε τελικά στην τρίτη θέση με 58.64.

«Είμαι χαρούμενη, έψαχνα να κάνω καλούς χρόνους για να διεκδικήσω θέση στη σκυτάλη. Χαίρομαι που κατάφερα κάτι τέτοιο. Εκανα τεχνικά λάθη στην σημερινή κούρσα που αν τα βελτιώσω θα κάνω καλύτερες επιδόσεις», είπε η Δαλάκα, που θα θέλει να κάνει τον επόμενο αγώνα της στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα. Η Δαλάκα είναι η πρώτη γυναίκα στην ιστορία της διοργάνωσης στην Ελλάδα, που καταφέρνει να κατακτήσει τη νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε 100 μ. και 400 μ. εμπόδια.

 
ΑΝΔΡΕΣ
4Χ400μ Ανδρών

1. ΓΣ Τρικάλων 3.14.99
2. ΜΕΑΣ Τρίτων 3.17.63
3. ΓΣ Ηλιούπολης 3.17.80
4. Βενιζέλος 3.17.91
5. Ολυμπιακός ΣΦΠ 3.18.32
6. ΟΦΚΑ Οδυσσέας 3.18.32
7. ΓΣ Γλυφάδας 3.21.37
8. Αίολος Μακεδονίας 3.24.60
 
5000μ Ανδρών
1. Γκούρλιας Μάρκος (Εθνικός Αλεξ/πολης) 14.40.28
2. Καλίας Χρήστος (ΑΟ Μυκόνου) 15.40.43
3. Πιτσόλης Χαράλαμπος (ΓΑΣ Ιλυσσός) 14.51.43
4. Ζερβάκης Γιάννης (Βιτσέντζος Κορνάρος) 14.56.09
5. Τασης Γιωργος (ΑΕΚ) 14.59.14
6. Σταμούλης Κώστας (ΓΕ Αγρινίου) 15.02.09
7. Δήμος Μαγγίνας (ΠΑΟ) 15.04.59
8. Δούϊκας Δημοσθένης (ΑΣ Πελασγός) 15.09.12

Ακοντισμός Ανδρών
1. Μπατζάβαλης Παρασκευάς (Ζέυς Τρικάλων) 81.45
2. Χουλάκης Γιάννης (ΟΦΗ) 73.82
3. Ευθαλιάδης Νίκος (ΜΕΑΣ Τρίτων) 69.07
4. Μποραζάνης Γιώργος (Ζεύς Τρικάλων) 68.35
5. Ήλτσιος Γεώργιος (ΟΣΦΠ) 66.87
6. Κολώνιας Λεωνίδας (ΟΠ Θεσσαλονίκης) 64.46
7. Μηνασίδης Θόδωρος (ΓΣ Κηφισιάς) 64.38
8. Φωτεινόπουλος Γιώργος (Σ Λούης Κορυδαλού) 63.48
 
Αλμα σε μήκος Ανδρών
1. Τσάκωνας Γιώργος (ΑΕ Μεσογσείων) 7.95 (0.4)
2. Μερτζανίδης Μιχάλης (ΟΣΦΠ) 7.85 (-0.2)
3. Τεντόγλου Μιλτιάδης (ΓΕ Γρεβενών) 7.83 (0.7)
4. Καψής Νικόλαος (ΑΕΚ) 7.53 (0.50)
5. Διαμαντάρας Δημήτριος (ΓΣ Κηφισιάς) 7.53 (0.2)
6. Ξενικάκης Νίκος (ΜΕΑΣ Τρίτων) 7.48 (-0.3)
7. Σαράκης Κωνσταντίνος (ΜΕΑΣ Τρίτων) 7.42 (-0.3)
8. Παπαδόπουλος Αθανάσιος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 7.41 (0.1)
 
΄Αλμα επί κοντώ Ανδρών
1. Φιλιππίδης Κωνσταντίνος (Πανελλήνιος ΓΣ) 5.55
2. Χατζίου Πέτρος (ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 5.25
2. Πατσουκάκης Δημήτρης (ΟΣΦΠ) 5.25
4. Ματσούκας Μάριος (ΓΣ Ηλιούπολης) 5.00
5. Κουφίδης Στέφανος (ΓΣ Κηφισιάς) 5.00
5. Νεράτζης Νικόλαος (Κερκυραϊκός) 5.00
7. Μπέλος Θεοφάνης (ΑΣ Ρήγας Θεσσαλονίκης) 4.80
8. Γάτσιος Θωμάς (ΓΣ Σέρρες) 4.60
 
800μ 
1. Δημητράκης Ανδρέας (Πανναξιακός ΑΟ) 1.49.87
2. Μούτσο Έντισον (ΓΕΑ Τρικάλων) 1.50.12
3. Καλάκος Αθανάσιος (ΓΣ Γλυφάδας) 1.50.80
4. Βασιλάκης Κων/νος (Βενιζέλος) 1.51.39
5. Βασιλείου Άγγελος ΣΑΚ Αθηνών) 1.51.49
6. Στεργίου Ανδρέας (ΑΓΣ Ιωάννίνων) 1.52.39
7. Κεραμάς Εράλντο (ΓΣ Ηλιούπολης) 1.54.56
8. Νακόπουλος Κων/νος (ΓΕΑ Τρικάλων) 1.56.48
 
200μ Ανδρών (Άνεμος -0.4)
1. Τσάκωνας Λυκούργος Στέφανος (Βενιζέλος) 20.75
2. Ανδρεάδης Παναγιώτης (ΓΣ Χαϊδαρίου) 21.17
3. Δουβαλίδης Κων/νος (ΣΚΑ Δράμας) 21.35
4. Δαρδανελιώτης Μιχαήλ (ΜΕΑΣ Τρίτων) 21.53
5. Αγορίτσας Γεώργιος (ΓΕΑ Τρικάλων) 21.86
6. Δαμίρης Αναστάσιος-Παρ.(ΓΑΣ Χολαργού) 21.87
7. Ιωακειμίδης Νίκος (ΟΣΦΠ) 21.91
8. Μουράτης Κων/νος (ΟΣΦΠ) 21.97
Δαρδανελιώτης, Δαμίρης και Μουράτης έτρεξαν στην 1η τελική σειρά με άνεμο -0.1
 
Δισκοβολία Ανδρών
1. Τρέμος Γεώργιος (ΓΕΑ Τρικάλων) 59.89
2. Πεντίκης Εμμανουήλ (ΑΣ Αλέξανδρος) 54.02
3. Ζώτος Κυριάκος (ΓΣ Μανδρών) 53.49
4. Πλαβούκος Ευάγγελος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 50.55
5. Δελής Δημήτρης (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) 50.21
6. Θανάσης Ανδρέας (ΑΓΕ Ζακύνθου) 49.27
7. Ευαγγελάκος Πέτρος (ΣΚΑ Δράμας) 48.00
8. Τσολακίδης Γεώργιος (ΑΣ Ολυμπιακή Δομή) 47.01
 
400μ Εμπόδια Ανδρών
1. Νάκος Κωνσταντίνος (ΓΣ Τρικάλων) 51.65
2. Κυριακίδης Πέτρος (ΟΣΦΠ) 51.73
3. Κατσαράκης Πήτερ-Βασίλι (ΑΟ Φιλοθέης) 53.90
4. Ασλανίδης Γέωργιος (ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσ/νικης) 53.45
5. Κωνσταντής Κων/νος (ΑΟ Φιλοθέης) 53.51
6. Σταματελόπουλος Ιωάννης (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 54.52
7. Λεβαντίνος Δημήτριος (ΓΣ Ηλιούπολης) 54.57
8. Ψάλτης Δημήτριος (ΟΦΚΑ Σέρρες) 54.97
 
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Βαθμολογία Γυναικών

1. ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος 119
2. ΓΣ Κηφισιάς 113
3. ΓΣ Γλυφάδας 94
4. ΑΕΚ 75
5. Πανιώνιος 65
6. ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδας 63
7. ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών 61
-. ΓΕ Ηρακλείου 61
 
4Χ400μ Γυναικών
1. ΓΕ Ηρακλειου 3.44.74
2. ΓΣ Γλυφάδας 3.48.36
3. ΓΣ Κηφισιάς 3.51.62
4. ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών 3.53.281
5. ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας 3.53.284
6. ΓΣ Κερατσινίου 3.59.14
7. ΟΦΗ 4.01.69
8. ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας 4.01.99
 
5000μ Γυναικών
1. Πάππας Αλεξι-Μαρία (Βενιζέλος) 15.47.56
2. Καρακατσάνη Αναστασία (ΓΣ Τρικάλων) 16.40.32
3. Κεφαλά Κωνσταντίνα (ΑΕΚ) 17.15.18
4. Βλαχάκη Παναγιώτα (ΓΑΣ Ιλισσός) 17.17.98
5. Μανιαδάκη Μαρίνα (ΑΟΛασηθίου) 17.42.62
6. Λεοντιάδου Στεφανία (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) 17.52.64
7. Τσουπάκη Ειρήνη (ΓΣ Αμαρουσίου) 18.00.05
8. Ανδρικοπούλου Ζωή - Ανίτα (ΓΣ Ηλιούπολης) 18.02.27
 
Αλμα σε ύψος Γυναικών
1. Ζάκκα Ιωάννα (ΑΟ Φιλοθέης) 1.82
2. Μετρίδου Αθηνά (ΓΣ Γλυφάδας) 1.70
3. Γαστεράτου Κατερίνα (ΠΑΟΚ) 1.70
3. Βαγγέλη Άλκηστις (ΠΑΟ Θέρσιπος Περιστερίου) 1.70
5. Τζικανούλα Στυλιανή (ΑΣ Τιτάν Σερβίων) 1.65
5. Γιοβάνη Αλεξάνδρα (ΓΣ Βέλος Παλαιού Φαλήρου) 1.65
7. Ρετζίου Αθηνά (ΓΣ Κηφισιάς) 1.65
8. Βασιλακοπούλου Ελένη (ΑΟ Φιλοθέης) 1.60
8. Ξυδωνα Νίκη (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) 1.60
 
800μ Γυναικών
1. Γιαννοπούλου Κωνσταντίνα (ΓΣ Κηφισιάς) 2.03.91
2. Φιλάνδρα Ελένη (ΓΕΑ Τρικάλων) 2.04.26
3. Μαρινάκου Αναστασία Παναγιώτα (ΓΕΑ Τρικάλων) 2.07.12
4. Λευκοπούλου Ελένη (ΓΣ Γλυφάδας) 2.09.73
5. Κυριακοπούλου Κοραϊνη Ανθή (ΓΣ Γλυφάδας) 2.09.74
6. Λίβα Βασιλική (ΓΣ Ανναγένηςη Λαμίας) 2.14.28
7. Δρακάκη Ανδρονίκη (ΓΣ Κηφισιάς) 2.18.02
8. Κουτλή Αικατερίνη (ΑΕ Μεσογείων) 2.22.55
 
Σφαιροβολία Γυναικών
1. Σοφάνη Ευαγγελία (ΠΓΣ) 15.64
2. Μωυσίδου Χρυσή (Βενιζέλος) 14.59
3. Τζήκα Ελένη (ΑΕΚ) 13.86
4. Γερομαρκάκη Ευαγγελία (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 13.72
5. Δημητριάδου Δέσποινα (ΠΑΟΚ) 12.83
6.  Μαρκοπούλου Χρυσάνθη (ΣΚΑ Δράμας) 12.80
7. Σιδηροπούλου Μαντώ (ΓΣ Λαγκαδά) 12.80
8. Μπολσακοβαϊτε Ρενάτα (ΟΣΦΠ) 12.34
 
200μ Γυναικών (Άνεμος 0.0)
1. Μπελιμπασάκη Μαρία (Σητειακός) 23.21
2. Δαδά Αριάδνη (ΑΟ Δρομέας Βάρης) 24.34
3. Πολίτη Κορίνα (ΓΣ Χαϊδαρίου) 24.62
4. Βενιέρη Παναγιώτα (Πανιώνιος ΓΣΣ) 24.72
5. Τσαλουκίδου Ελένη (ΑΠΟΕΛ) 25.18
6. Σαμάνη Κυριακή (Αίολος Μακεδονίας) 25.19
7. Καρακαρλάτου Ελπίδα-Ιωάννα (ΣΔΥ Αργολίδας) 25.22
8. Κουμπούνη Μαρία (Πανιώνιος ΓΣΣ) 25.35
Σαμάνη, Καρακαρλάτου και Κουμπούνη έτρεξαν στην 1η τελική σειρά με άνεμο 0.3
 
Άλμα τριπλούν Γυναικών
1. Παπαχρήστου Παρασκευή (ΑΕΚ) 14.07 (0.2)
2. Ρωμαίου Κωνσταντίνα (Κερκυραϊκού) 13.39 (0.7)
3. Αλβερτσιάν Κριστίνα (ΑΓΕΜΣ Σπάρτακος) 13.33 (0.6)
4. Κοτρούτσου Μαρία (ΓΣ Βόλου) 12.81 (0.2)
5. Σταματέλου Μαρία-Ελενα (ΠΓΣ) 12.46 (1.2)
6. Ναζίρη Σπυριδούλα (ΜΓΣ Εθνικός Αλεξ/πολης) 12.36 (0.5)
7. Βέργου Αικατερίνη (ΓΣ Βόλου) 12.30 (0.0)
8. Παπαδημητροπούλου Χριστίνα (Κούρος Πάτρας) 11.96 (0.8)
 
400μ Εμπόδια Γυναικών

1. Δαλάκα Αικατερίνη (ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας) 58.43
2. Γναφάκη Δήμητρα (ΑΟ Κύδων Χανίων) 58.51 (Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ Νεανίδων)
3. Θεοδώρου Ευφροσύνη (Παναξιακός ΑΟ) 58.64
4. Κανάκη Αλεξία (ΟΦΗ) 1.00.35
5. Τόκα Ελπίδα (ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών) 1.00.48
6. Κιάφα Άννα (ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης) 1.00.78
7. Καραμπέτσου Ελένη (ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδας) 1.00.94
8. Λιτσένη Μαρία Ριγκλέτα (ΑΓΣ Ιωαννίων) 1.00.96
 
Σφυροβολία Γυναικών
1. Κοροσίδου Ηλιάνα (Αιολος Μακεδονίας) 65.87
2. Βαμβουκάκη Κατερίνα (ΓΑΣ Τρικάλων ο Ζευς) 57.81
3. Καραστογιάννη Ευθυμία (Αίολος Μακεδονίας) 54.89
4. Ναξάκη Νίκη (Πανιώνιος ΓΣ) 53.67
5. Δασκαλογιάννη Γεωργία (Βενιζέλος) 51.50
6. Αργυρή Φωτεινή (ΓΑΣ Τρικάλων ο Ζευς) 49.05
7. Ντουντουλάκη Κωνσταντίνα (Βενιζέλος) 47.85
8. Ζώτου Δήμητρα ΓΣ Μανδρών) 46.80

Best of internet