Eλλάδα - Σερβία 17-20

Η εθνική ομάδα νέων γνώρισε την ήττα με 17-20 από την πανίσχυρη Σερβία και αποκλειστηκε από τη συνέχεια του Εuro 2016.

Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία η Εθνική εγκλώβισε τα ατού των Σέρβων, ενώ παράλληλα επιθετικά έβρισκε λύσεις με τους Μωραϊτη και Κρητικό. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Σερβία να προηγείται με 10-8. Ωστόσο στις αρχές του δευτέρου ένα πολύ κακό δεκάλεπτο στοίχισε στην Εθνική, αφού αρχικά δεν εκμεταλλεύτηκε την δίλεπτη αποβολή που χρεώθηκαν οι Σέρβοι, ενώ στην συνέχεια δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 6-1 και το σκορ έγινε 9-16 στο 40’

Η Εθνική δεν τα παράτησε και μέσα σε λίγα λεπτά με σερί 5-0 μείωσε σε 14-16 και 17-19 αλλά οι Σέρβοι με ψυχραιμία κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.
Καλύτεροι παίκτες για τις δύο ομάδες επιλέχτηκαν από τους διοργανωτές οι τερματοφύλακες Μουτόπουλο και Μιλοσάβλιεφ.
Αυτή η ήττα έκρινε και την πρόκριση στην τελική φάση υπέρ της Σερβίας και πλέον η Εθνική θα προσπαθήσει να πάρει την 2η τιμητική θέση του ομίλου με νίκη αύριο κόντρα στο Ισραήλ (13:00).

ΕΛΛΑΔΑ- ΣΕΡΒΙΑ 17-20
ΕΛΛΑΔΑ
(Στέλιος Σεϊρεκίδης): Κρητικός 4, Παπαπούλιος, Μπραουδάκης, Μωραίτης 4, Μελετάκος, Αραμπατζής 3, Καραγκιοζόπουλος, Τσαναξίδης, Χαραλαμπίδης 2, Αποστολίδης 2, Τριανταφυλλίδης, Καρκαλάτος, Θεωδορόπουλος, Ηλιόπουλος 2, Μουτόπουλος, Πολύδωρος.
ΣΕΡΒΙΑ (Νίκολα Μάρκοβιτς): Άρσενιτς 6, Μπάρουτζιτς 1, Γκάτσεβιτς, Γιούρακιτς, Κλιάϊτς 4, Κολάκοβιτς 2, Κούρτες 1, Μάρκοβιτς 1, Μιλοσάβλιεφ, Μίτιτς 4, Ραντοβάνοβιτς, Ρανισάβλιεβιτς, Ράτκοβιτς 1, Σμίλιανιτς, Στογιάνοβιτς.
Διαιτητές: Γιόρουμ- Κλέβεν (Νορβηγία), Δίλεπτα: 3-3, πέναλτι: 1/2-2/3