Φίλιππος - Μπενφίκα 26-23

Μετά την βαριά ήττα στο πρώτο ματς για τους «16» του Τσάλεντζ Καπ με 34-14, ο Φίλιππος επικράτησε 26-23 της Μπενφίκα στην Πορτογαλία στο δεύτερο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδες.

Οι Βεροιώτες που αγωνίστηκαν χωρίς τον Γρηγόρη Σανίκη- ανέτρεψαν στο δεύτερο ημίχρονο διαφορά πέντε τερμάτων.

Στο πρώτο μέρος οι Πορτογάλοι πήραν το προβάδισμα από την αρχή (0-3) και παρά την αντίδραση του Φιλίππου (4-5 στο 8' και 8-8 στο 16') διατήρησαν το πάνω χέρι και στο τελευταίο δεκάλεπτο ξέφυγαν με 10-14 στο 28' και 11-16 στο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος αντέδρασε και σιγά σιγά μείωσε την διαφορά (14-17 στο 36' και 17-18 στο 41') και έφτασε στην ισοφάριση στο 42' με γκολ του Καρυπίδη (18-18). Οι Βεροιώτες κράτησαν την εστία τους για τα επόμενα 4 λεπτά χωρίς γκολ αλλά έχασαν τρεις ευκαιρίες να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα.
Μετά από καλές άμυνες και προσπάθεια, ο Φίλιππος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο 52' με 21-20, στο 56' με 23-21, στο 58' με 25-22 και στο 59' με 26-22.

Τα δεκάλεπτα: 5-6, 9-11, 11-16 (ημ.), 16-18, 19-20, 26-23