ΝΟ Πατρών - Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος συμπλήρωσε τις τρεις νίκες επί του ΝΟ Πατρών και εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία.

Η ομάδα του Κώστα Δήμου νίκησε 8-7 τον ΝΟ Πατρών, στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός», για την Α' φάση των πλέι άουτ.

Έτσι, οι Νεοσμυρνιώτες έφτασαν στο 3-0 στις νίκες (καθώς προσμετράται και μία από την κανονική περίοδο) και αναδείχθηκαν νικητές στη σειρά παραμένοντας στη μεγάλη κατηγορία. Έτσι, θα παίξουν για τις θέσεις 9η-10η με μειονέκτημα έδρας κόντρα στον ΝΟ Χίου. Ενώ ο ΝΟ Πατρών υποβιβάζεται στην Α2 Ανδρών, ακολουθώντας τον ΝΟ Καλαμακίου.

Ο ΝΟΠ το πάλεψε, αλλά ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες, προηγήθηκε και 8-6 και απλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στο φινάλε.

Μετά το τέλος του αγώνα κι ενώ οι παίκτες ήταν ακόμη στο νερό, ο Ν. Καρακάσης του Πανιωνίου γρονθοκόπησε -σύμφωνα με το φύλλο αγώνα- παίκτη του ΝΟΠ και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για βιαιοπραγία, με συνέπεια να ανάψουν τα αίματα και να απειληθεί γενική σύρραξη η οποία απετράπη με την επέμβαση των ψυχραιμότερων.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 7-8

Οκτάλεπτα: 2-2, 3-2, 1-2, 1-2.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ: Αθανασίου 1, Κανελλόπουλος Β. 1, Τουλγαρίδης 1, Φύκουρας 1, Παπάκος 1, Βικάτος 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κοτσιαλής 2, Κουλιεράκης 2, Παπαλουκάς 1, Βέκκος 1, Γαβαλάς Γ. 1.