Έμεινε ζωντανή η Αυστραλία!

Φάνης Παναγιώτου

Στο κυνήγι της πρόκρισης έμεινε ζωντανή η Αυστραλία, η οποία πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ειδικά στην άμυνα, πήρε την πρώτη της νίκη στο Λονδίνο με 81-61 κόντρα στην Κίνα.

Το ξεκίνημα ήταν καλύτερο για την ομάδα της Κίνας, η οποία προηγήθηκε με 8-15 και κατάφερε να «κλείσει» το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-22. Στην δεύτερη περίοδο όμως η Αυστραλία ήταν ασταμάτητη. Οι ασιάτες δεν μπορούσαν με τίποτα να σκοράρουν, Ίνγκλς και Μιλς ήταν εντυπωσιακοί και η ομάδα από την Ωκεανία ανέβασε σε υψηλά επίπεδα την διαφορά. Το ημίχρονο βρήκε την Αυστραλία μπροστά στο σκορ με 49-33.

Στην τρίτη περίοδο η Κίνα κατάφερε να μειώσει την διαφορά, με την Αυστραλία ωστόσο να διατηρεί ένα προβάδισμα ασφαλείας. Το τρίτο μέρος του ματς ολοκληρώθηκε με 61-52 υπέρ της ομάδας του Μπρετ Μπράουν. Στο ίδιο έργο θεατές στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Κινέζους να μην έχουν ξανά λύσεις στην επίθεση και την Αυστραλία να ανεβάζει την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (77-56). Τελικά η ομάδα από την Ωκεανία πήρε την πρώτη της νίκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες με 81-61, υποχρεώνοντας την Κίνα στην τρίτη της ήττα.

Δεκάλεπτα: 21-22, 49-33, 61-52, 81-61

Αυστραλία (Μπράουν): Κρόφορντ 2, Μιλς 20, Γκίμπσον, Ινγκλις 13, Νιούλεϊ 5, Ντελαβεντόβα 7, Μπάρλοου, Ουόρθινγκτον 7, Μπέινς 8, Αντερσεν 17, Νίλσεν, Μάριτς 2.

Κίνα (Ντάνγουολντ): Ντινγκ, Λίου 9, Γι Λι 2, Ουάνγκ Σιπένγκ 21, Ζου Φ., Σαν 3, Ζουάνγκ 2, Γι ΓιανΛιαν 13, Γκούο, Τσεν 10, Ουάνγκ Ζιζί 1, Ζου Π.