«Λύγισε» ο Παγδατής

Οι οιωνοί στο ξεκίνημα ήταν καλοί, όμως το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό. Ο Μάρκος Παγδατής ηττήθηκε από τον Άντι Μάρεϊ με 2-1 σετ στον 3ο γύρο και αποχαιρέτησε το ολυμπιακό τουρνουά.

Ο Κύπριος τενίστας έχασε μεγάλη ευκαιρία να σημειώσει μια ακόμη νίκη κόντρα σε top αθλητή της παγκόσμιας κατάταξης. Εκπληκτικός στο πρώτο σετ έκαμψε την αντίσταση του Βρετανού αντιπάλου του, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Πολλά τα λάθη για τον Μάρκο, άνοδος για τον Μάρεϊ που πέτυχε από νωρίς το break και ισοφάρισε με συνοπτικές διαδικασίες για να πανηγυρίσει την πρόκρισή του στην οκτάδα με 4-6, 6-1, 6-4.

Με πολύ καλά ποσοστά από τη θέση του σερβίς, 13 άσους, 15 λάθη, 33 winners και 96 συνολικά πόντους (έναντι 6, 21, 25 και 77 του Παγδατή) ο Μάρεϊ, Νο4 του ταμπλό και της κατάταξης διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για ένα μετάλλιο. Αντίπαλός του στα προημιτελικά ο Νίκολας Αλμάγκρο, ο οποίος νωρίτερα είχε επικρατήσει του Βέλγου Στιβ Νταρσίς με 7-5, 6-3.