Ελλάδα -Δανία 28-40: Δεν παίζονταν οι παγκόσμιοι πρωταθλητές

Κώστας Ευθυμιάδης

Η Εθνική χάντμπολ έμεινε κοντά στο σκορ μόνο για λίγα λεπτά κόντρα στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Δανία και έχασε φυσιολογικά με 28-40, για να αποκλειστεί από τον επόμενο γύρο.

Ούτε μία, ούτε δύο, αλλά... τρεις ταχύτητες πάνω είναι η παγκόσμια πρωταθλήτρια στο χάντμπολ Δανία.

Η Εθνική μας ομάδα έπαιξε αξιοπρεπέστατα στα πρώτα 20 λεπτά, όμως αμέσως μετά οι Δανοί αποφάσισαν να τρέξουν και ξέφυγαν γρήγορα, κερδίζοντας με σκορ 28-40.

Αυτό το αποτέλεσμα ουσιαστικά κλείδωσε και την πρόκριση Δανών και Πορτογάλων στον επόμενο γύρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, με την Ελλάδα να παίζει με την Τσεχία την Δευτέρα για την τρίτη θέση της παρηγοριάς στον όμιλο, αλλά κυρίως για την παρθενική της νίκη στην διοργάνωση.

Το ματς

Οι Δανοί μπήκαν φουριόζοι για να καθαρίσουν το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 1-6 και 2-7 στο πρώτο 8λεπτο! Το αρχικό άγχος των διεθνών άρχισε να σβήνει σιγά σιγά και βρήκαν τα πατήματά τους.

Ενα γκολ και μία ασίστ του 19χρονου Παναγιώτου «ξύπνησαν» τους παίκτες μας που μείωσαν σε 4-7 και με τον Σάββα σε 5-8, ενώ ο Μπουκοβίνας έκανε ορισμένες εξαιρετικές επεμβάσεις.

Δύο γρήγορα γκολ του Παπαδιονυσίου μείωσαν σε 7-9 και 8-10, αλλά σε μια καλή ευκαιρία, αντί να μειώσουμε στο τέρμα, βρεθήκαμε γρήγορα πίσω με 4 γκολ (8-12) από κόντρες των τρομερών Δανών. Οι Σκανδιναβοί μεγάλωσαν τη διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο στο 13-20.

Στο δεύτερο μπήκαν πολύ δυνατά οι Δανοί και στο 40’ προηγήθηκαν με 28-17, με τα παιδιά του Γ. Ζαραβίνα να βγάζουν μία προσωρινή αντίδραση και με ένα 3-0 σερί να μειώνουν σε 28-20. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές έκοψαν λίγο ταχύτητα καθώς είχαν εξασφαλίσει προ πολλού τη νίκη, με την Εθνική μας να βρίσκει τέρματα. Στο τελευταίο πεντάλεπτο το σκορ πήγε ψηλά αφού οι δύο άμυνες ήταν ανοιχτές, με τους Δανούς να φτάνουν άνετα στη νίκη και την ελληνική ομάδα να έχει κάνει μια αξιοπρεπέστατη προσπάθεια απέναντι στην κορυφαία ομάδα της τελευταίας 10ετιας στον πλανήτη.

ΕΛΛΑΔΑ - ΔΑΝΙΑ 28-40

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-8, 6-9, 8-13, 11-17, 13-20 (ημ.), 15-24, 17-28, 20-28, 23-32, 26-34, 28-40

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Μπουκοβίνας, Παπαντωντόπουλος, Τζηράς, Αραμπατζής 1, Τόσκας 3, Πασσιάς 1, Μάλλιος 2, Παναγιώτου 1, Κανδύλας, Μιχαηλίδης 2, Λιάπης 3, Παπαδιονυσίου 3, Σάββας 2, Mπόσκος 4, Παπαβασίλης 2, Κεδέρης 4.

ΔΑΝΙΑ (Γιάκομπσεν): Λάντιν Γιάκομπσεν Ν., Κιρκελόκε 1, Λάντιν Γιακομπσεν Μ. 1, Γιακομπσεν 2, Λόγκε Σμιντ 1, Γιένσεν 1, Γκίντσελ 4, Μολγκάαρντ, Γιοργκενσεν 4, Χάνσεν, Ντάμγκααρντ Νίλσεν 10, Μένσινγκ 5, Χαλντ Γιένσεν, Πίτλικ 4, Μάντσεν 7, Νίλσεν.