Πορτογαλία - Ελλάδα 31-24: Ενα δεκάλεπτο μπλακ άουτ έφερε την ήττα στο ιστορικό πρώτο ματς σε Euro (vids)

Κώστας Ευθυμιάδης

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ στο ιστορικό της πρώτο παιχνίδι σε Euro, ηττήθηκε από την Πορτογαλία (31-24), αλλά έδειξε αρκετά καλά στοιχεία.

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ, στο ιστορικό της πρώτο παιχνίδι σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, έπαιξε στα ίσια την Πορτογαλία για 45' λεπτά, όμως ένα νεκρό διάστημα από το 43' ως το 53', έφερε την ήττα με σκορ 31-24.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν συνεχώς σε επαφή στο σκορ και ισοφάρισε 19-19 στο 42', όμως το σκορ έγινε... 28-20 στο 53' κι εκεί κρίθηκαν όλα.

Εδειξε πάντως καλά στοιχεία και σίγουρα η τελική διαφορά την αδικεί, αφού το σκορ άνοιξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου είχε αυτό το blackout η ομάδα του Γ. Ζαραβίνα.

Το ματς

Η Εθνική προηγήθηκε στο ματς με 0-1 με τον Λιάπη να πετυχαίνει το πρώτο γκολ στην ιστορία της.

Φάνηκε ωστόσο αρκετά αγχωμένη. Εκανε λάθη στις μεταβιβάσεις, ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο έχασε και δύο εύκολα τετ α τετ, με τους Πορτογάλους να φτιάχνουν ένα προβάδισμα 5-3.

Ο Μπουκοβίνας έκανε σημαντικές αποκρούσεις και κράτησε κοντά το σκορ, με τους παίκτες της εθνικής να προσπαθούν να παίξουν στη κόντρα, αλλά οι Πορτογάλοι έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, με τον Μάρκες να έχει 4 αποκρούσεις στο πρώτο δεκάλεπτο. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 5-4 υπέρ των Πορτογάλων. Στο 6-4, ο Κεδέρης σκόραρε δις στην κόντρα και ισοφάρισε, όμως γρήγορα οι Πορτογάλοι πήγαν στο 8-6 με τον Ντουάρτε.

Με πέναλτι του Φ. Κόστα οι Πορτογάλοι πήγαν για πρώτη φορά στο +3 (10-7) στο 16’, αλλά και άλλα δύο γκολ στη κόντρα η Ελλάδα μείωσε με τον Κεδέρη σε 10-9.

Στο 11-9 κέρδισε την πρώτη δίλεπτη αποβολή η Ελλάδα που κέρδισε και πέναλτι, αλλά εκεί όλα πήγαν στραβά. Ο Τζηράς σημάδεψε το δοκάρι, για να σκοράρουν οι Πορτογάλοι αμέσως μετά δύο φορές με λιγότερο παίκτη και να φτάνουν στη συνέχεια στο 14-9 στη κόντρα με τον Φερνάντες.

Με τον 18χρονο Κόστα να σημειώνει το 5ο του τέρμα (είχε 6 στο ημίχρονο), έφτασαν στο 16-12 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 18-14.

Ο Σάββας άνοιξε το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τόσκα να μειώνει σε 18-16 στο 36’. Οι Πορτογάλοι σκόραραν στο 37’ για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο, κι αυτή με μακρινό σουτ του Μαρτίνς.

Ο Κεδέρης και πάλι όμως με δύο όμορφα τέρματα, μείωσε σε 19-18 και ο Παπαδιονυσίου ισοφάρισε για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα.

Ωστόσο δεν πέρασε μπροστά στο σκορ, αφού η Πορτογαλία μετά το τάιμ άουτ βρήκε δύο σερί τέρματα για το 21-19 και μετά σε 22-20, με την περιφέρεια να «πληγώνει» την ελληνική άμυνα.

Ορισμένες βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση, κράτησαν για λίγη ώρα χωρίς γκολ την εθνική, που βρέθηκε ξανά στο -4 (24-20) στο 48’ και στο 27-20 στο 53’.
Ο Λιάπης μείωσε σε 28-21 στο 54’, στο πρώτο γκολ μετά από 10 λεπτά, όμως το ματς είχε ήδη κριθεί.

Επόμενο παιχνίδι για την εθνική μας, το Σάββατο στις 21:30 κόντρα στην πανίσχυρη Δανία.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ -ΕΛΛΑΔΑ 31-24

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 9-7, 11-9, 15-11, 18-14 (ημ.), 18-15, 19-18, 23-20, 25-20, 29-21, 31-24

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φιντάλγο): Ρέμα Μάρκες, Πορτέλα 2, Ντουάρτε 3, Μαρτίνς 3, Ρουί Σίλβα, Φερνάντες 3, Καβαλκάντι 4, Αρέια, Φ. Κόστα 6, Φάμπιο Σίλβα 4, Σαλβαντόρ 1, Βιεϊρά, Ολιβέιρα, Ναζάρε 2, Μ. Κόστα, Φράντε 3, Μπραντάο, Καπντεβίλ.

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Μπουκοβίνας, Παπαντωντόπουλος, Τζηράς, Αραμπατζής 1, Τόσκας 4, Πασσιάς, Μάλλιος 5, Παναγιώτου, Κανδύλας, Μιχαηλίδης, Λιάπης 3, Παπαδιονυσίου 1, Σάββας 5, Mπόσκος, Παπαβασίλης, Κεδέρης 5.

Διαιτητές: Μποναβεντούρα- Μποναβεντούρα (Γαλλία), Παρατηρητές: Νάγκελ (Ελβετία)- Μπόγιτς (Κροατία).

Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 3/3-1/3