Όταν ο Κριστιάνο «θολώνει» από την άσπρη βούλα (vids)

Με αφορμή το χαμένο πέναλτι του Ρονάλντο απέναντι στην Αυστρία, ο Δημοσθένης Γεωργακόπουλος θυμάται ποιες φορές οι εκτελέσεις του Πορτογάλου από τα έντεκα βήματα δεν κατέληξαν στα δίχτυα και στοίχησαν στην ομάδα του.

Για έναν ποδοσφαιριστή της κλάσης του Ρονάλντο, μία άστοχη εκτέλεση πέναλτι δεν είναι ό,τι πιο συνηθισμένο. Κι όμως, δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις στην ιστορία του ποδοσφαίρου, που οι ηγέτες των ομάδων, δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα από τα έντεκα βήματα, στερώντας από την εθνική ή τον σύλλογό τους κάποιο τρόπαιο. Για τον Πορτογάλο, βέβαια, τα πέναλτι αποτελούν κάτι σαν «κατάρα» φέτος, αφού το άστοχο κόντρα στην Αυστρία ήταν το πέμπτο χαμένο μέσα στη σεζόν. Οι εκτελέσεις από την άσπρη βούλα, βέβαια, δεν ήταν ποτέ το δυνατό σημείο του Κριστιάνο, αφού συνολικά στην καριέρα του μετράει 18 χαμένα πέναλτι. Το FourFourTwo του gazzetta.gr γυρίζει το χρόνο πίσω και θυμίζει πότε ο Ρονάλντο τα... έχασε από τα έντεκα βήματα και πως αυτό επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα.

Πορτογαλία – Βουλγαρία 0-1 (25/3/2016)
Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της - αν και όχι επίσημες – η Πορτογαλία μέσα στο 2016. Στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας, ενόψει Euro, γνώρισε την ήττα από την Βουλγαρία, στη Λεϊρία, με σκορ 0-1. Θα μπορούσε να είχε πάρει έστω την ισοπαλία, όμως ο Ρονάλντο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στογιανόφ από τα έντεκα βήματα.

Μάλαγα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (21/2/2016)
Σε όσα πέναλτι δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα φέτος στο πρωτάθλημα, μόνο σε αυτό το παιχνίδι η «βασίλισσα» δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο. Ο Ρονάλντο ήταν αυτός που είχε βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του και είχε την ευκαιρία να της δώσει αέρα δύο τερμάτων, όμως ο Καμενί τον νίκησε από την άσπρη βούλα. Πιο μετά, η Μάλαγα ισοφάρισε σε 1-1.

Ρεάλ Μαδρίτης – Βαλένθια 2-2 (9/5/2015)
Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος, η Ρεάλ Μαδρίτης βρισκόταν δύο βαθμούς πίσω από την Μπαρτσελόνα και κυνηγούσε την ανατροπή. Υπολόγιζε, όμως, χωρίς τη Βαλένθια, η οποία για την 36η αγωνιστική πήρε νωρίς προβάδισμα, μέσα στο Μπερναμπέου, με 0-2. Ο Ρονάλντο είχε την ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου να βάλει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι, όμως ο Ντιέγκο Άλβες τον νίκησε από τα έντεκα βήματα. Στην επανάληψη, η «βασίλισσα» έφτασε στο 2-2, όμως ήδη το πρωτάθλημα είχε... πετάξει προς Βαρκελώνη.

Πορτογαλία – Τουρκία 1-3 (2/6/2012)
Το πρώτο – χρονικά – χαμένο πέναλτι του Ρονάλντο με το αντιπροσωπευτικό του συγκρότημα ήταν σε ένα φιλικό με την Τουρκία το 2012 στη Λισαβόνα. Με το σκορ στο 1-2 υπέρ των φιλοξενούμενων, η Πορτογαλία κέρδισε πέναλτι. Ο Κριστιάνο ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Βολκάν Ντεμιρέλ έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου 2-1 / 1-3 πεν. (25/4/2012)
Ήταν ο άνθρωπος, που με δύο δικά του γκολ στην κανονική διάρκεια του αγώνα παραλίγο να δώσει στην Ρεάλ Μαδρίτης την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Τελικά, ο Ρόμπεν ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι. Ο Ρονάλντο εκτέλεσε το πρώτο της «βασίλισσας», όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Νόιερ. Κακά και Σέρχιο Ράμος δεν κατάφεραν ούτε αυτοί να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, με τους Βαυαρούς να παίρνουν το εισιτήριο για τον τελικό.

Μάντσεστερ Γιουν. – Τσέλσι 0-0 / 6-5 πεν. (21/5/2008)
Στο συγκεκριμένο αγώνα, το χαμένο πέναλτι του Ρονάλντο μπορεί να μην οδήγησε την ομάδα του στην ήττα, όταν όμως σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ ένας ποδοσφαιριστής δε στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα, στη διαδικασία των πέναλτι, τότε αυτή η απώλεια δεν παύει να είναι σημαντική. Ο Πορτογάλος μπορεί να είχε σκοράρει στην κανονική διάρκεια, όταν όμως στη «ρώσικη ρουλέτα» κλήθηκε να νικήσει τον Τσεχ, δεν τα κατάφερε. Ευτυχώς, για εκείνον, δε σκόραραν ούτε οι Λάμπαρντ, Ανελκά απέναντι στον Φαν Ντερ Σαρ και η Γιουνάιτεντ κατέκτησε το τρόπαιο.

Μπαρτσελόνα – Μάντσεστερ Γιουν. 0-0 (23/4/2008)
Πρώτος ημιτελικός Τσάμπιονς Λιγκ, με τους «μπέμπηδες» να έχουν την ευκαιρία από πολύ νωρίς να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης. Μόλις στο δεύτερο λεπτό κερδίζουν πέναλτι στο Καμπ Νου και ο Ρονάλντο αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Πορτογάλος δεν υπολογίζει σωστά, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, όμως τελικά η Γιουνάιτεντ πήρε στον επαναληπτικό του Ολντ Τράφορντ την πρόκριση στον τελικό.

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουν. 2-1 (29/12/2007)
Λίγες ώρες πριν αλλάξει ο χρόνος, ο Ρονάλντο ήταν ο μοιραίος για τους «μπέμπηδες» στον αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στη Γουέστ Χαμ. Ο ίδιος είχε ανοίξει το σκορ και θα μπορούσε να κάνει και το 0-2, όμως έστειλε την μπάλα άουτ από τα έντεκα βήματα. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφτασαν στην ολική ανατροπή.

Υ.Γ. Ο Ρονάλντο δεν έχει βρει δίχτυα και σε δέκα ακόμη εκτελέσεις πέναλτι, όμως η αστοχία του δεν επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα.