Αλγερία – Νιγηρία 2-1: Στον τελικό με Μαχρέζ στο 95’!

Ο Μαχρέζ με φαουλάρα στο 5’ των καθυστερήσεων έστειλε την Αλγερία στον τελικό του Κόπα Άφρικα μετά τη μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Νιγηρίας.

Η Αλγερία αντιμετώπισε τη Νιγηρία στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα και με φαουλάρα του Μαχρέζ στις καθυστερήσεις έφτασε στη νίκη με 2-1 και προκρίθηκε για πρώτ φορά στον τελικό μετά το 1980!

Οι Αλγερινοί συνεχίζουν την εκπληκτική τους πορεία και στον τελικό θα αντιμετωπίσουν την Σενεγάλη. Στο 40’ η ομάδα του Ρορ πήρε το προβάδισμα, όταν ο Εκόνγκ δεν κατάφερε να αποφύγει την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Στο 72’ ήρθε η ισοφάριση με πέναλτι του Ιγκάλο, όμως στο 5’ των καθυστερήσεων ο Μαχρέζ με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ έκανε το τελικό 2-1!