Κάλιαρι - Τζένοα 3-1: Πήρε μπρος (vid)

Μετά την 3άρα στην Πάρμα, οι Σάρδοι έριξαν μία και στην Τζένοα, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη σερί νίκη. Σκόραρε πάλι ο Σιμεόνε.

Η φετινή σεζόν άρχισε με όνειρα για πολύ καλή πορεία από την Κάλιαρι, η οποία όμως άρχισε με δύο ήττες. Η συνέχεια, όμως, είναι μια χαρά, αφού τώρα μετράει και δύο σερί νίκες. Σε ένα ματς που είχε πολύ καλό ρυθμό από το ξεκίνημα του και πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 46' με την ωραία κεφαλιά του Σιμεόνε, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι στο 83' με το ωραίο γκολ του Κουαμέ. Στο επόμενο λεπτό, όμως, ο Ζαπάτα με αυτογκόλ έβαλε ξανά μπροστά την Κάλιαρι, η οποία στο 87' έφυγε στην αντεπίθεση και ο Ζοάο Πέδρο την ολοκλήρωσε με γκολ, γράφοντας το τελικό 3-1.