Μαν. Σίτι - Μαν. Γιουνάιτεντ 2-3

Ο συγκλονιστικός Πογκμπά σε 97 δεύτερα εξαφάνισε το φάντασμα της Γιουνάιτεντ, πέτυχε δυο γκολ, έκανε την ανατροπή (3-2) και χάλασε το πάρτι της Σίτι. Πρώτη φορά δυο σερί τριάρες για Πεπ...

Απίθανο, μοναδικό ματς, όμως η βραδιά στο Ετιχαντ ανήκει στη Γιουνάιτεντ, η οποία εξαφάνισε τα φαντάσματα του α' μέρους, έγινε ο απόλυτος εφιάλτης της Σίτι στην επανάληψη, επικράτησε 3-2 και ανέβαλε τη στέψη! Οι Πολίτες δεν χάνουν αυτόν τον τίτλο (στο +13), αλλά ο Μουρίνιο, ο Πογκμπά και οι άλλοι «Κόκκινοι» φρόντισαν να χαλάσουν για τα καλά το πάρτι των γηπεδούχων! Πρώτη φορά έπειτα από μια δεκαετία που η Σίτι είδε το υπέρ της 2-0 να γίνεται 2-3, αφού τότε το είχε καταφέρει η Λίβερπουλ του Μπενίτεθ. Ο Πεπ υπέστη για πρώτη φορά δεύτερη διαδοχική τριάρα και καλείται να βρει λύσεις για τον... τελικό με τη Λίβερπουλ στο Ετιχαντ!

Το πρώτο 20λεπτο του ντέρμπι δεν προμήνυε σε καμία περίπτωση το τι θα ακολουθήσει! Κακό παιχνίδι, με μόλις μια φάση, την προβολή του Μπερνάρντο. Ωστόσο, η άμυνα της Γιουνάιτεντ... πρόδωσε ακόμα μια φορά φέτος τον Ζοσέ Μουρίνιο, αφού στο 25' έκανε το δώρο της στη Σίτι. Από εκτέλεση κόρνερ, ο Σμόλινγκ έχασε τον Κομπανί και ο Βέλγος με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 1-0! Οι γηπεδούχοι πήραν μπρος, με τρελή πίεση στον άξονα, ανάγκασαν τη Γιουνάιτεντ σε διαδοχικά λάθη και στο 31' ήρθε το δεύτερο τέρμα. Ωραίος συνδυασμός Στέρλινγκ - Γκουντογκάν, εντυπωσιακό τελείωμα του τελευταίου που πέτυχε το 2-0! Η Μάντσεστερ ήταν... εκτός ρυθμού, Μάτιτς - Πογκμπά δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα τους και τα λάθη στα οποία υπέπεσαν ήταν πολλά. Ωστόσο, ο Στέρλινγκ αποδείχθηκε μοιραίος, αφού τόσο στο 33' όσο και στο 36' έχασε μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει. Η Σίτι ήταν εξαιρετική, ο Σίλβα εντυπωσιακός, αλλά δεν ήρθε ποτέ το τρίτο γκολ. Στον αντίποδα, η ομάδα του Μουρίνιο, δεν έκανε ούτε... σουτ στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που είναι να συμβεί μια τριετία (ξανά με τη Σίτι).

Αυτά που ακολούθησαν στην επανάληψη δεν είχαν... προηγούμενο! Η Γιουνάιτεντ ήταν εντυπωσιακή, ο Πογκμπά, ο Σάντσες και ο Ερέρα συγκλονιστικοί και σε... 97 δευτερόλεπτα ήρθε η ανατροπή! Στο 53' ο τελευταίος έστρωσε ιδανικά στον Γάλλο, ο οποίος βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά από τον Νοέμβριο! Δυο λεπτά αργότερα, ο Σάντσες έκανε μια ιδανική ασίστ και ο Πογκμπά πάγωνε το Ετιχαντ. Μάλιστα, έγινε ο πρώτος της Γιουνάιτεντ (μετά τον Ρούνεϊ το 2012) που σκόραρε δυο φορές κόντρα στη Σίτι! Ο εφιάλτης των γηπεδούχων όμως δεν τελείωσε εκεί... Στο 69' ο Αλέξις έκανε τη δεύτερη του ασίστ και ο Σμόλινγκ ανενόχλητος διαμόρφωσε το 3-2! Αγουέρο, Ντε Μπρόινε, Ζεσούς πήραν θέση στο ματς και ο Πεπ τα έπαιξε όλα για όλα, αλλά ο Ντε Χέα στο 89' με την επέμβαση της χρονιάς νίκησε τον Αργεντίνο, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Στέρλινγκ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Κομπανί, Οταμέντι, Ντανίλο, Ντελφ, Φερναντίνιο, Γκουντογκάν (76’ Αγουέρο), Ντ. Σίλβα (72’ Ντε Μπρόινε), Μπ. Σίλβα (72΄ Γκάμπριελ Ζέσους), Σανέ, Στέρλινγκ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Μπαϊγί, Βαλένσια, Γιανγκ, Μάτιτς, Ερέρα (90+4’ Λίντελοφ), Πογκμπά, Λίνγκαρντ (85’ ΜακΤόμινεϊ), Αλέξις Σάντσες (82’ Ράσφορντ), Λουκάκου

Манчестер Сити - Манчестер Юнайтед. Обзор матча. Англия. Премьер-лига 2017/18. 33 тур. от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.