Στρασβούργο - Ναντ 1-2: «Καθάρισε» και... προσπέρασε

Ιάσονας Θεριός
nantes_win

Με δύο γκολ στις αρχές του δεύτερου μέρους, η Ναντ επικράτησε 2-1 του Στρασβούργου εκτός έδρας και το έβαλε από κάτω της στη βαθμολογία της Ligue 1, ανεβαίνοντας στην 8η θέση.

Σημαντική νίκη χωρίς... ιδρώτα για τη Ναντ. Τα Καναρίνια άφησαν πίσω τους την ήττα από τη Ρεν και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα περνώντας από την έδρα του Στρασβούργο με 2-1. Με το τρίποντο αυτό άφησαν τον αντίπαλό τους - που πλέον μετρά δύο σερί ήττες - στην 9η θέση της Ligue 1 και ανέβηκαν στην 8η με 11 βαθμούς.

Στις αρχές της επανάληψης έκανε τη δουλειά η Ναντ που έφτασε στους τρεις βαθμούς χάρη στο γκολ του Κοκό στο 50' κι αυτό του Μουτουσαμί επτά λεπτά αργότερα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Ντιόν στις καθυστερήσεις.