Σεβίλλη – Χετάφε 1-1

Η Σεβίλλη προηγήθηκε στο 72’ (Μουριέλ), αλλά είδε την Χετάφε να την ισοφαρίζει (1-1) στο 3’ των καθυστερήσεων.

Η Σεβίλλη στραβοπάτησε και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη της τετράδας. Η ομάδα του Μοντέλα είχε την κατοχή, ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά δυσκολεύτηκε επιθετικά και είδε την Χετάφε να την ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις, σε μία φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί από το ξεκίνημα, είχαν την κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν με τίποτα να σκοράρουν. Κορέα (31’) και Βάσκες (41’) έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες για την Σεβίλλη, με την Χετάφε να δίνει χώρο και το 0-0 να παραμένει. Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε μόλις 1-2 περιπτώσεις και ο Μουριέλ έκανε το 1-0 για τους Σεβιγιάνους στο 72’ με πλασέ στην κίνηση. Η νίκη, όμως, δεν έμελλε να έρθει για τους γηπεδούχους, με τον Άνχελ να κάνει το 1-1 στο 93’, σε φάση που οι Σεβιγιάνοι διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα για επιθετικό φάουλ στον κίπερ Ρίκο.