Ανατροπή για τον Απόλλωνα Λάρισας και 4η θέση

O Aπόλλων Λάρισας σ' ένα επεισοδιακό παιχνίδι με τον Αιγινιακό πήρε το «διπλό». Νίκη για Αναγέννηση, ισοπαλίες σε Αίγιο και Καλαμαριά.

Σ' ένα... ροκ παιχνίδι ο Απόλλων Λάρισας κατάφερε να πάρει τη νίκη και να μείνει μόνη στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 36' με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιαζιτζόγλου (χέρι ο Κουρτεσιώτης μέσα στην περιοχή) κατάφερε κι έκανε την ανατροπή.

Πολύ σημαντικό ρόλο έπαιξε το γκολ του Λίταινα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αλλά και η απευθείας κόκκινη κάρτα του Πετρούση στο 70'. Στο 71' ο Κάνουλας είχε δοκάρι όμως ο ίδιος παίκτης δεν αστόχησε στο 75' και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τον Απόλλωνα Λάρισας. Στο 89' ο Αιγινιακός έμεινε με 9 παίκτες μετά την αποβολή του Ζούρκου ενώ αποβλήθηκε και ο Ανδρέου Γ. για τους φιλοξενούμενους.

Σουηδία - Χιλή με προσφορά ημέρας*, αμέτρητα ειδικά στοιχήματα και forzato cashout*! (21+) * Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις

Oι συνθέσεις:
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Ανδρικόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πετρούσης, Αντωνιάδης, Γκατσολάρι, Πέριτς (50' Τσολακίδης), Ζούρκος, Παπαδόπουλος (79' Χότζιτς), Σοφιάνης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Χατζής, Μαυριάς (81' Ανδρέου Γ.), Αγροδήμος (37' Λίταινας), Κανούλας, Σουλίδης (46' Καρακατσάνης), Τσιλούλης

«Ανάσα» στην Καρδίτσα

«Χαμόγελα» μετά από καιρό στις τάξεις της Αναγέννησης, που πήρε μεγάλη νίκη με 1-0 απέναντι στην ΑΕ Καραϊσκάκη και σταμάτησε το κακό σερί των 8 αγώνων δίχως νίκη και 7 ηττών στο διάστημα αυτό. Καθοριστικός στον αγώνα ήταν ο Τζέκος, που σκόραρε με πέναλτι στο 52’. Ο Θεοδωράκης αποβλήθηκε στο 80’, αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε μοιραίο για τους γηπεδούχους, που με τη νίκη έφτασαν στους 25 βαθμούς και ξέφυγαν από τη διακευμένη ζώνη. Ο Καραϊσκάκης έμεινε στους 36.

Οι συνθέσεις:

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καραγιάννης, Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης (46’ Βατουσιάδης), Θεοδωράκης, Μπιτέλης, Σουντουρά, Σταματάκης (66’ Παπαευθυμίου), Πλαβούκος, Κονέ (64’ Μπούσδρας), Τζέκος

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Μπεκατώρος (84’ Δημητριάδης), Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Μακρής, Χούσος, Ψιάνος (60’ Ευαγγέλου), Μακρίδης, Κυριάκης (73’ Ρανγκέλοφ), Λουκίνας

Τα Τρίκαλα σταμάτησαν το «τρένο»

«Γκέλα» μετά από 6 αγώνες για τον Απόλλωνα Πόντου, που δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη απέναντι στα Τρίκαλα, μένοντας στο 1-1. Ο Χασομέρης έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ στο 48ο λεπτό, αλλά ο Χιντζίδης ισοφάρισε στο 60’. Έκτοτε οι Θεσσαλοί υπερασπίστηκαν το σκορ, είδαν τον Μπρίτο να χάνει κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά έφυγαν με τον βαθμό, φτάνοντας στους 35. Αντίθετα, ο Απόλλων πήγε στους 38 και είδε το εντυπωσιακό του σερί των έξι συνεχόμενων νικών να σταματά.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Καλί, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Συμελίδης, Ηλιάδης, Τσεμπερίδης (76’ Βεργώνης), Καλογέρης, Χασομέρης, Μπρίτο

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Χιντζίδης, Μάκος, Κοτσώνης, Τσιάρας, Γροντής (72’ Τόμιτς), Σαχινίδης (88’ Τσίπρας), Γιαννιτσάνης (51’ Μιλοσάβλιεβ)

Δεν ξεκόλλησαν από το μηδέν
Σ' ένα πολύ κακό παιχνίδι Παναιγιάλειος και Καλλιθέα δεν ξεκόλλησαν ποτέ από το μηδέν και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας. Το μόνο που ξεχώρισε ήταν η ένταση λίγο πριν την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ανάμεσα στον γενικό αρχηγό του Παναιγιάλειου Γιάννη Καλιτζάκη και τον πάγκο των φιλοξενούμενων.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Μηλιώτης, Βλάχος, Γκούμας, Γαβριηλίδης, Γραμματίκας, Τζανουλίνος, Αγιούποφ (68' Χαρίτος), Σκαρτσίλας, Ζαφειράκης (85' Κανάλς), Σταματής
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιώργος Κορακάκης): Κουτογλίδης, Ντιακιτέ, Παπαγγελής, Συριόπουλος, Πολίντορο, Καντέ, Χοτζάλι, Μάκο (85' Παυλής), Τσατσόπουλος (65' Ταλέντο), Σμυρλής, Ταμπάκης (73' Ζυγκερίδης)