Προκριματικά EURO 2020: Πρόκριση στο 92' η Ισπανία (vids)

Οι Ιβηρες πήραν τον βαθμό (1-1 στη Σουηδία) στις καθυστερήσεις και πάνε EURO. Πεντάρα η Ιταλία στο Λίχτενσταϊν. Μεγάλη νίκη (2-0) η Ελβετία την Ιρλανδία.

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Ελβετία δεν είχε περιθώριο για στραβοπάτημα. Η Ιρλανδία ήταν στην κορυφή και εάν της έπαιρνε αποτέλεσμα, θα υπήρχε πρόβλημα. Ο Σεφέροβιτς όμως (16') και το αυτογκόλ του Ντάφι (90'+3') έγραψαν το 2-0 και έστειλαν τους γηπεδούχους στο -1 από την κορυφή, όπου παραμένουν οι Ιρλανδοί μαζί με τους Δανούς, έχοντας όμως αγώνα περισσότερο από τους δύο σημαντικούς αντιπάλους τους.

Ακόμα και η Γεωργία ωστόσο, έχει πλέον τις μικρές πιθανότητές της βαθμολογικά. Με το γκολ του Κβιλιτάια στο 84' πέρασε με 2-3 από το Γιβραλτάρ, το οποίο παραμένει χωρίς βαθμό στον όμιλο. Για τους ηττημένους, ο 38χρονος Λουίς Κασιάρο που βρήκε δίχτυα, έγινε με τρία γκολ ο πρώτος σκόρερ της ιστορίας τους. Ναι, με τρία!

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Ηθελε έναν μόνο βαθμό για να εξασφαλίσει μαθηματικά την πρόκριση. Ωστόσο, στη Σουηδία η Ισπανία εμφανίστηκε για πρώτη φορά από το 2001, δίχως κανέναν παίκτη από τους 22 που είχαν παίξει στις τρεις διαδοχικές μεγάλες κατακτήσεις της (2008, 2010, 2012). Κάπως έτσι οι Ιβηρες είδαν τον Μπεργκ (50' κεφαλιά) να τους κάνει το 1-0 και να τους βάζει να κυνηγούν το σκορ για πρώτη φορά σε προκριματικά EURO ή Μουντιάλ από το 2016. Τελικά η προβολή του Ροντρίγκο στις καθυστερήσεις (1-1) σήμανε ότι η χώρα του συνεχίζει το ρεκόρ σκοραρίσματός της (38 σερί ματς) και μπορεί να ετοιμάζει τις βαλίτσες της για το EURO 2020.

Την ίδια στιγμή η Ρουμανία που έπαιζε μπροστά σε 30.000 παιδιά (παγκόσμιο ρεκόρ), είχε προηγηθεί 1-0 της Νορβηγίας (62' Μιτρίτα), αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Σουηδίας, καθώς της συνέβη ακριβώς το ίδιο πράγμα: δέχτηκε το 1-1 στις καθυστερήσεις (90'+2' Σόρλοθ). Στη μάχη της ουράς τα Νησιά Φερόε νίκησαν 1-0 τη Μάλτα (71' Μπάλντβινσον)και έχουν αμφότερες από ένα τρίποντο.

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Το Ισραήλ κράτησε ζωντανές τις λιγοστές ελπίδες πρόκρισης, καθώς επικράτησε 3-1 της Λετονίας εντός έδρας. Ο Νταμπούρ άνοιξε το σκορ, ο Ζάχαβι συνέχισε το σερί του μιας και σκόραρε στο 26'. Ο Κάμες μείωσε στο 40ο λεπτό, αλλά ο Νταμπούρ δυο λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 3-1.

10ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Ιταλία εξασφάλισε την πρόκριση για τα τελικά του Euro στο Ολίμπικο κόντρα στην Ελλάδα, ωστόσο η πρωτιά σφραγίστηκε στο Rheinpark Stadion, όπου διέλυσε με 5-0 το Λιχτενστάιν. Απίθανη οι Ατζουρι, έχουν το απόλυτο νικών έπειτα από 8 αγωνιστικές κι έτσι θέλουν να τελειώσουν. Ο Μπερναρντέσκι άνοιξε στο 2ο λεπτό το σκορ και το ξέσπασμα ήρθε στο τελευταίο 20λεπτο! Ο Μπελότι πέτυχε το 2-0 στο 70', ο Ρομανιόλι στο 77' σημείωσε το 3-0, ενώ το τέταρτο γκολ πέτυχε ο Ελ Σαράουι. Ο Μπελότι στις καθυστερήσεις πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Λιχτενστάιν - Ιταλία 0-5
Φινλανδία - Αρμενία 3-0
Ελλάδα - Βοσνία 2-1