Copa Africa: Ο Σαλάχ έσωσε τον βαθμό για την Αίγυπτο κόντρα στη Μοζαμβίκη στο 90+7'

Βασίλης Μπαλατσός
salah_egypt

Η Μοζαμβίκη έφτασε κοντά σε μεγάλη νίκη επί της Αιγύπτου, όμως ο σταρ της Λίβερπουλ, Μοχάμεντ Σαλάχ ισοφάρισε για την εθνική του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90+7'.

Μετά τη Νιγηρία ακόμα ένα φαβορί του Copa Africa μπήκε στο τουρνουά με «γκέλα». Η Αίγυπτος έφτασε κοντά στην ήττα από τη Μοζαμβίκη, όμως ο αρχηγός Μοχάμεντ Σαλάχ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90+7' ισοφάρισε σε 2-2 και έσωσε το βαθμό για την ομάδα του.

Στο 2ο λεπτό ο Σαλάχ έπιασε αέρα, όμως από την προσπάθεια του, η μπάλα στρώθηκε στον Μοσταφά Μοχάμεντ, ο οποίος άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ. Η Μοζαμβίκη έκανε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος χάρη στα γκολ των Γουίτι και Μπακέ μέσα σε τρία λεπτά (55'-58'). Οι Φαραώ πίεσαν και στις καθυστερήσεις κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο σούπερ σταρ της Λίβερπουλ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.