Βιγιαρεάλ – Λας Πάλμας 2-1

Ο Μπόατενγκ έβαλε το γκολ της σεζόν, αλλά η αήττητη Βιγιαρεάλ επέστρεψε και στο 92’ νίκησε 2-1 την Λας Πάλμας, για να βρεθεί πολύ ψηλά. Τεσσάρα η Μάλαγα στην Λεγανές.

Το βλέπεις και δεν το χορταίνεις. Δεν είναι μόνο το αεροπλανικό τελείωμα του Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ, αλλά όλη η φάση. Το γκολ της Λας Πάλμας (31’) ξεκινάει με σούπερ εναλλαγές και στρώνεται με απίστευτο εναέριο μακρινό τακουνάκι. Ωστόσο, η Βιγιαρεάλ καταφέρνει να κάνει την ανατροπή στο «Μαδριγάλ». Ισοφαρίζει με πέναλτι του Σανσόνε (64’) και αφού πιέζει ασφυκτικά, βρίσκει το γκολ της νίκης στο 92’ με τον Μπακαμπού. Και όχι μόνο συνεχίζει αήττητη, αλλά βρέθηκε και στο -1 από την κορυφή, ισοβαθμώντας με την Μπαρτσελόνα (σ.σ.: αναμένεται να τους προσπεράσει η Ρεάλ).

Με καρέ η Μάλαγα
Την ίδια στιγμή η Μάλαγα δεν είχε κανένα πρόβλημα να καθαρίσει εύκολα την Λεγανές. Για την ακρίβεια, με το 4-0 έφτασε στην πιο καθαρή νίκη της μέχρι στιγμής στη σεζόν. To εύστοχο πέναλτι του Γιόνι (39’) άνοιξε το σκορ και ακολούθησαν οι Τσόρι Κάστρο (42’), Σάντρο (57’), με τον τελευταίο να έχει και δοκάρι ένα λεπτό μετά το γκολ του. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πρόσθεσε το όνομα του στους σκόρερ και ο Χουάν. Ετσι οι Ανδαλουσιανοί πήραν τα πάνω τους στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη και στην 11η θέση βρίσκονται πιο ψηλά από ποτέ για φέτος.