Πέρασε από Γρανάδα και ανεβαίνει η Μπιλμπάο

Με... χρυσό σκόρερ τον Λαπόρτ που έκανε στο 77' το 1-2, η Μπιλμπάο πέρασε από την Γρανάδα και έφτασε τους 9 βαθμούς ανεβαίνοντας στον βαθμολογικό πίνακα.

Σημαντική νίκη για την Αθλέτικ Μπιλμπάο με τους Βάσκους να περνάνε από την Γρανάδα, να επικρατούν της τοπικής ομάδας με 2-1 και να φτάνουν τους 9 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την πρώτη Ρεάλ Μαδρίτης και έναν πίσω από την Μπαρτσελόνα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γκαρθία στο 15' για να κάνει η Καρσελά στο 44' το 1-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Στην επανάληψη καμία ομάδα δεν έδειχνε πως θα έφτανε στη νίκη, αλλά ο Λαπόρτ στο 77' σκόραρε και έδωσε τους πολύτιμους βαθμούς στους Βάσκους.