Με ανατροπή Καέν και Μετζ

Καέν και Μετζ έκαναν την ανατροπή και επιβλήθηκαν με 3-2 των Λοριάν και Λιλ αντίστοιχα. Με νίκη ξεκίνησαν Μονπελιέ και Ναντ.

Η Μετζ επέστρεψε στην Ligue 1 και η πρεμιέρα απέναντι στην Λιλ μόνο εύκολη δεν ήταν. Οι λιλουά, μάλιστα, ήταν μπροστά στο ημίχρονο χάρη στο γκολ του Λόπες από το 35’, όμως στην επανάληψη μίλησε ο Ερντίνγκ. Ο Τούρκος επιθετικός έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 56’ για πρώτη φορά, όμως ο Λόπες στο 70’ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Λιλ.

Ο Ερντίνγκ, όμως, που έφτασε τα 8 γκολ σε πρεμιέρες στην Ligue 1 είχε ξανά την απάντηση και με πέναλτι στο 76’ έκανε το 2-2. Το 3-2 διαμόρφωσε με ανύπαρκτο πέναλτι ο Ζουφρ στο 88’, δίνοντας τη μεγάλη νίκη στην Μετζ.

Η Λοριάν μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι με την Καέν και ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0 στο 19’. Ο Μουκάντζο πέτυχε αμφότερα τα γκολ, όμως στο 26’ ο Τουρέ αποβλήθηκε, άφησε τους βακαλάους με 10 παίκτες και τα πάντα άλλαξαν. Οι καενέ πίεσαν πολύ, μείωσαν με ωραίο τελείωμα του Ροντλέν στο 32’, ενώ ισοφάρισαν στο 43’ με τον Σαντίνι. Παρά την πίεση, όλα έδειχναν ότι η Λοριάν θα έπαιρνε τουλάχιστον τον βαθμό, όμως στο 87’ ο Σαντίνι από κοντά με το δεύτερό του γκολ έκανε το τελικό 3-2.

Με το δεξί Μονπελιέ, Ναντ
Ένα γκολ του Μπουντεμπούζ από νωρίς (8’) στάθηκε αρκετό για την Μονπελιέ, που ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια και επιβλήθηκε με 1-0 της Ανζέρ. Με νίκη ξεκίνησε και η Ναντ, που με κεφαλιά του Τόμσεν με το ξεκίνημα της επανάληψης (48’) κέρδισε με 1-0 την Ντιζόν.