Πορτογαλία - Ισλανδία 1-1

Η πρωτοεμφανιζόμενη σε Euro Iσλανδία είχε στο ματς με την Πορτογαλία μία 11άδα παθιασμένους... -son που κατάφεραν να αποσπάσουν ισοπαλία 1-1 από την παρέα του Ρονάλντο!

Συνεπής με την επιτυχία στο ιστορικότερο ραντεβού - μέχρι το επόμενο- της η Ισλανδία, απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Πορτογαλία κι έδειξε ικανή να κάνει τη διαφορά στα γήπεδα της Γαλλίας! Μια ενδεκάδα από μαχητικούς... -son κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στην ομάδα του Σάντος, να περάσουν το σοβαρότερο εμπόδιο και να βάλουν... φωτιά στον όμιλο! Ο Κριστιάνο μπορεί να έπιασε σε συμμετοχές τον Φίγκο (127), αλλά δεν έσπασε το ρεκόρ των γκολ σε τέσσερα Euro! O Πορτογάλος ήταν κακός, δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του που είχε πρόβλημα στα μετόπισθεν. Ετσι, οι Ιβηρες δεν έχουν νίκη σε πρεμιέρα στα τέσσερα τελευταία μεγάλα τουρνουά (δυο ισοπαλίες και δυο ήττες).

Η πρώτη καλή φάση του ματς ανήκε στην Ισλανδία, με τον Γκίλφι Σίγκουρντσον να φεύγει εξαιρετικά από τα αριστερά, αλλά τον Πατρίσιο να διώχνει! Η Πορτογαλία πήρε τον έλεγχο μετά το μουδιασμένο δεκάλεπτο και άρχισε να απειλεί. Ετσι, στο 18΄ είχε την πρώτη καλή φάση, αλλά το σουτ του Βιεϊρίνια μπλόκαρε ο Χάλντορσον. Οι Ιβηρες γίνονταν πιο πιεστικοί και στο 21' ο Νάνι από τη σέντρα του Κριστιάνο έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει! Στο 31' η ομάδα του Σάντος άνοιξε το σκορ! Εξαιρετικό ένα - δυο Γκόμες - Βιεϊρίνια, γύρισμα του πρώτου και ο Νάνι πέτυχε το 4ο γκολ του στα έξι τελευταία με την Πορτογαλία, ενώ είχε τρία στα προηγούμενα 36 ματς! Παράλληλα, ήταν το 600ο γκολ του Euro και το 41ο των Πορτογάλων στη διοργάνωση!

Χειρότερο ξεκίνημα στην επανάληψη δεν μπορούσε να φανταστεί ο Φερνάντο Σάντος! Στο 50' η Ισλανδία κατάφερε να ισοφαρίσει, όταν από σέντρα του Σίβαρσον ο Μπιάρνασον αμαρκάριστος πέτυχε το 1-1! Οι «Ψαράδες» έμειναν πίσω από το κέντρο, εγκλώβισαν τους Πορτογάλους που προσπαθούσαν με ατομικές ενέργειες του Νάνι να απειλήσουν. Η είσοδος του Κουαρέσμα έδωσε ώθηση στους Ιβηρες. Μοιραίος ο Κριστιάνο, αφού στο 85' στη μοναδική φάση στην επανάληψη που βρέθηκε σε θέση βολής δεν μπόρεσε να σκοράρει! Η Ισλανδία θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη, αλλά στο 86' ο Φινμπόγκασον ανάγκασε τον Πατρίσιο σε εξαιρετική επέμβαση. Οι «Ψαράδες» έγιναν η πρώτη ομάδα έπειτα την Ελλάδα (κόντρα στη Γαλλία το 2004 - 5 σουτ) που είχαν τέσσερα σουτ εκτός στόχου και κανένα εντός...

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Καρβάλιο, Γκερέιρο, Βιεϊρίνια, Ντανίλο Περέιρα, Μουτίνιο (71’ Ρενάτο Σάντσες), Ζοάο Μάριο (76’ Κουαρέσμα), Αντρέ Γκόμες (84’ Έντερ), Νάνι, Ρονάλντο

Ισλανδία (Λαρς Λάγκερμπακ): Χάλντορσον, Σκούλασον, Άρνασον, Ράγκναρ Σίγκουρντσον, Σέβαρσον, Γκίλφι Σίγκουρσον, Γκούναρσον, Γκούντμοντσον, Μπιάρνασον, Σίγκθορσον (81’ Φινμπόγκασον), Μπόντβαρσον