Αλβανία - Κατάρ 3-1

Στο πρώτο φιλικό ενόψει του Euro 2016, η Αλβανία επικράτησε 3-1 του Κατάρ αν και βρέθηκε να χάνει.

Λίγες μέρες πριν παίξει για πρώτη φορά σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, η Αλβανία νίκησε με 3-1 το Κατάρ. Ο Ιταλός τεχνικός, Τζιάνι Ντε Μπιάζι, χρησιμοποίησε το κλασικό 4-5-1 και παρότι η ομάδα του δέχθηκε γκολ μόλις ύστερα από δύο λεπτά αγώνα από τον Αμπντελκαρίμ Χασάν, είχε τον τρόπο να αντιδράσει. Στο 23' ο Αγιέτι ισοφάρισε και πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο ο Λενιάνι έγραψε το 2-1. Το τελικό 3-1 υπέρ της Αλβανίας διαμόρφωσε στο 64' ο Σαντικού.

Γαλλία, Ελβετία και Ρουμανία οι αντίπαλοι των Αλβανών στον πρώτο όμιλο του Euro 2016. Η Novibet προσφέρει σε απόδοση 2.85 την πρόκριση της Αλβανίας.