Ξάνθη: Ροτέισον... χωρίς αλεξίπτωτο!

Η Ξάνθη στην τελική ευθεία... λιποθύμησε και έχασε την ευκαιρία να βγει στην Ευρώπη. Το gazzetta.gr ψάχνει τους λόγους της κατάρρευσης και εντοπίζει το υπερβολικό ροτέισον.

Η Ξάνθη είχε την μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψει στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, αλλά έδειξε τάσεις αυτοκτονίας και με 6 σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη, κατάφερε να πετάξει στα σκουπίδια ότι... έχτισε! Μετά την νίκη κόντρα στον Πανθρακικό, έπιασε τους 29 βαθμούς και έχοντας το πιο εύκολο πρόγραμμα από τους υπόλοιπους διεκδικητές, θα μπορούσε να μπει σφήνα στα πλέι οφ. Εκεί, όμως, ήρθε η κατάρρευση.

Τι να πρωτο-πεις; Από το... επικό 2-2 στο Αγρίνιο, όπου στα τελευταία λεπτά έχασε το προβάδισμα δύο τερμάτων, μέχρι την «λευκή» ισοπαλία με την υποβιβασμένη Καλλονή στα Πηγάδια. Αλλά και από την ανατροπή του Λεβαδειακού μέσα σε δύο λεπτά, έως την ήττα με... κάτω τα χέρια σε Νέα Σμύρνη και – κυρίως – στα Χανιά. Σαν να λύγισε από το βάρος, η ομάδα που πέρναγε λίγο καιρό πριν από την Λεωφόρο, ξαφνικά δε μπορούσε να κάνει ούτε τα βασικά στο χόρτο.

Πολύ μεγάλη ευθύνη, πέρα από τα λάθη που είχαν γίνει στον αρχικό σχεδιασμό, έχει το το χωρίς «μέτρο» ροτέισον, που αντί να φρεσκάρει την ομάδα, μπέρδεψε τους παίκτες και της έκοψε την φόρα!

Πι συγκεκριμένα, στα 6 τελευταία παιχνίδια ο Ζαρόπουλος πήρε 4 συμμετοχές και άλλες 2 ο Τσέναμο, εναλλάξ μάλιστα στα 5 τελευταία, ενώ ούτε μία φορά δεν αγωνίστηκε η Ξάνθη με την ίδια τετράδα στην άμυνα! Πιο... σταθερή ήταν η κατάσταση στον άξονα, όπου Φλίσκας και Λουσέρο ήταν το δίδυμο στην πλειοψηφία των ματς, ενώ και μπροστά τους, Σολτάνι, Ορφανίδης και Νιέτο ήταν οι... βασικοί, χωρίς να λείπουν τα πειράματα.

Τέλος, μπερδεμένη ήταν και η κατάσταση στην κορυφή, όπου στα μισά παιχνίδια έπαιξε ο Καπετάνος, ενώ δύο συμμετοχές έχει ο Σκούρτης και μία ο Σολτάνι! Συνοπτικά, στα τελευταία έξι παιχνίδια αγωνίστηκαν 19 παίκτες ως βασικοί, με το αποτέλεσμα να είναι σίγουρα αρνητικό! Ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι πως, κανένας από αυτούς δεν ήταν σε όλα αυτά βασικός.