Ολλανδία - Γαλλία 2-3

Στο ματς που η Ολλανδία ‘αποχαιρέτισε’ τον Γιόχαν Κρόιφ, η Γαλλία ήταν εξαιρετική και επιβλήθηκε 2-3 των Οράνιε.

Ετοιμη για το Euro που θα φιλοξενήσει σε μερικούς μήνες έδειξε η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν, η οποία δημιούρησε πολλές ευκαιρίες και πήρε στο 88’ δίκαιη νίκη κόντρα στην Ολλανδία που είχε επιστρέψει από 0-2. Στο 14’ το παιχνίδι διεκόπη στη μνήμη του Γιόχαν Κρόιφ με όλο το γήπεδο να σηκώνεται όρθιο και να αποχαιρετά τον μύθο του παγκόσμιου ποδοσφαίρου. Τεράστιο πανό-φωτογραφία σήκωσαν οι οπαδοί στο Amsterdam Arena.

Πολύ επιθετικά μπήκαν οι Τρικολόρ και γρήγορα παρουσίασαν την ποιότητά τους. Στο 6’ το φάουλ του Γκριεζμάν πήγε στο παραθυράκι (0-1) και στο 13’ ο Ζιρού με σουτ μέσα από την περιοχή ύστερα από κόρνερ και πάσα του Ματουιντί έγραψε το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι ‘πετούσαν’ και θα μπορούσαν να βάλουν ακόμα δύο γκολ. Στο 20’ ο Εβρά έβγαλε στον Ματουντί, ο άσος της Παρί έκανε τη σέντρα αλλά η κεφαλιά-ψαράκι του Γκριεζμάν πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σίλεσεν, ο οποίος στο 26’ αντέδρασε εκπληκτικά σε νέα κεφαλιά του Γκριεζμάν, αυτή τη φορά μετά τη σέντρα του Ζαλέ από δεξιά. Στο 28’ ο τρομερός, Ματουιντί, ήταν ξανά μέσα στη φάση και ύστερα από ωραία ντρίμπλα ο Μπρουμά τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή αλλά το πέναλτι δεν δόθηκε.

Η Ολλανδία εμφανίστηκε στο δεύτερο μέρος και στο 47’ όταν μετά το φάουλ του Ντεπάι ο Λουκ Ντε Γιονγκ με κεφαλιά και χέρι μείωσε σε 1-2. Στο 60’ η Γαλλία θα μπορούσε να έχει σκοράρει αλλά το σουτ του Παγιέτ βρήκε το δοκάρι χαμηλά. Στο 86’ ο Αφελάι είδε την μπάλα να του έρχεται από δεξιά και με τρομερό σουτ με-τη-μία την έστειλε στη γωνία για το 2-2, που όμως δεν ήταν το τελικό. Αυτό γιατί στο 88’ ο δραστήριος, Μαρσιάλ, έδωσε στον Ματουιντί και εκείνος με σουτ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Με Κλαρκ η Ελβετία
Ένα γκολ του Κλαρκ από το 2' στάθηκε αρκετό για την Ιρλανδία, που επιβλήθηκε με 1-0 της Ελβετίας. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 2' μετά από κόρνερ του Μπρέιντι, ο Ντάφι πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Κλαρκ με δεύτερη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι Ελβετοί στη συνέχεια είχαν την κατοχή, έχασαν την καλύτερή τους ευκαιρία με την κεφαλιά του Σεφέροβιτς, όμως το 1-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη αμφότερες οι ομάδες είχαν κάποια καλά διαστήματα, όμως σε γενικές γραμμές το παιχνίδι δεν ήταν καλό, με τους Ιρλανδούς να χάνουν τις καλύτερες ευκαιρίες στο τέλος και το 1-0 να παραμένει.

Δεν έπεισε η Σλοβακία
Με τον Μακ να παίζει σε όλο το ματς και τον Σάμπο να παίρνει στο 89' τη θέση του Χάμσικ, η Σλοβακία αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εντός έδρας με τη Λετονία. Οι άσχημες καιρικές συνθήκες στάθηκαν εμπόδιο στους γηπεδούχους να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και μπορεί να είχαν τον έλεγχο, όμως τους έλειψαν οι φάσεις. Ο Κόζακ προέβη σε αλλαγές, ωστόσο κόντρα στην Ιρλανδία στο Δουβλίνο αναμένεται να παρουσιάσει το σχήμα που έχει στα πλάνα του ενόψει του Euro 2016! Aξίζει να σημειωθεί, πως τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή ως ένδειξη σεβασμού προς τα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης στις Βρυξέλλες.