Ιταλια - Ισπανία 1-1

Η Ιταλία προηγήθηκε με τον Ινσίνιε αλλά η Ισπανία ισοφάρισε με τον Αριτς Αντούριθ και το φιλικό στο Ούντινε έληξε με 1-1. Ηττα για την Τσεχία.

Ιταλία και Ισπανία παρέμειναν ισόπαλες... 10-10 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις ενώ πλέον υπάρχουν και 14 ισοπαλίες. Για να συμβεί αυτό έπρεπε ο Αριτς Αντούριθ να σκοράρει για να ισοφαρίσει το γκολ του Λορέντζο Ινσίνιε της Νάπολι ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ για τους Azzurri. Ο επιθετικός της Αθλέτικ Μπιλμπάο, έχοντας κλείσει τα 35 του έγινε ο γηραιότερος που κάνει ντεμπούτο για την La Roja και αφού νίκησε στο δεύτερο μέρος τον Μπουφόν έγινε ο τρίτος μεγαλύτερος σκόρερ όλων των εποχών.

Υστερα από τη σέντρα του Καντρέβα ο Σέρχιο Ράμος βρήκε την μπάλα που βρήκε το δοκάρι και ο Νταβίδ Ντε Χέα σταμάτησε το καλό σουτ του Καντρέβα εκτός περιοχής. Ο Ισπανός τερματοφύλακας, που προτιμήθηκε από τον Ικερ Κασίγιας, σταμάτησε και τη συρτή σέντρα του Φλορέντσι μετά την πάσα του Πελέ, ενώ highlight του ματς ήταν και η ανατροπή του προπονητή της La Roja, Βιθέντε Ντελ Μπόσκε, από τον βοηθό διαιτητή. Προς το τέλος του πρώτου μέρους ο Ντε Χέα ήταν εκεί που έπρεπε δύο φορές και ο Σέρχιο Ράμος είδε την κεφαλιά του να μπλοκάρεται από την άμυνα της Ιταλίας.

Ο keeper της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έσωσε στο 60' διπλή προσπάθεια από Ινσίνιε και Φλορέντσι και η Ισπανία προσπάθησε να δείξει καλύτερο πρόσωπο από το πρώτο μέρος όταν η Ιταλία κυριάρχησε. Ομως ο Ντε Χέα δεν μπορούσε να κάνει κάτι στο 67' όταν ο Τζιακερίνι από αριστερά έκοψε την μπάλα για τον Ινσίνιε που σκόραρε από κοντά. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε όμως κράτησε το 1-0 μόλις για τέσσερα λεπτά αφού στο 70' ο Αντούριθ σκόραρε από κοντά μετά την επέμβαση του Μπουφόν σε κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ (1-1). Ο Ινσίνιε θα μπορούσε να έχει βάλει και δεύτερο γκολ όμως ο Ντε Χέα αντέδρασε σωστά στη λόμπα που δοκίμασε ο Ιταλός.

Κακή εικόνα για Τσεχία

Η τελευταία εντός έδρας πρόβα της Τσεχίας ενόψει... Euro δεν ήταν επιτυχημένη, αφού ηττήθηκε 1-0 από τη Σκωτία. Ενα λάθος της μεσαίας γραμμής ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους να ανοίξουν το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Ικέσι Ανια. Οι Τσέχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, όμως ο Νέσιντ σε δυο προσπάθειες δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι στο φάουλ που εκτέλεσε ο Ντόκαλ. Κακοί στην επανάληψη οι Τσέχοι, δεν κατάφεραν να σπάσουν την εξαιρετική αμυντική γραμμή των Σκοτσέζων.