Λαμία - Λάρισα 1-0 (vid)

Νίκος Μαρούδας

Η Λάρισα είπε «όχι ευχαριστώ» στο... δώρο που της έκανε η Κέρκυρα νωρίτερα στην Καλλιθέα, ηττήθηκε 1-0 από την Λαμία και έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει στην βαθμολογία.

Της... γκέλας στη Football League αυτή την αγωνιστική! Μετά την ισοπαλία των Τρικάλων, την ισοπαλία του Απόλλωνα και την ήττα της Κέρκυρας, ήρθε και η ήττα της Λάρισας από τη Λαμία με 1-0, για να ολοκληρώσει τα στραβοπατήματα των πρωτοπόρων.

Ήρεμο ήταν το πρώτο ημίχρονο με την Λαμία να έχει την υπεροχή, αλλά καμία από τις δύο ομάδες να μην κάνει την μεγάλη φάση. Γενικά ήταν ένα μέτριο 45λεπτο με την Λάρισα να θέλει, αλλά να μη μπορεί να ανέβει καθώς οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει πολύ καλά τους χώρους, ενώ δεν είχαν και πρόβλημα να επιβάλουν τον ρυθμό τους στην επίθεση.

Ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Με την ένταση να είναι τεράστια εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου... Η Λαμία ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την επανάληψη, μιας και κατάφερε να προηγηθεί στο 52'. Ο Σιατραβάνης σούταρε, ο Ξενοδόχοφ αν και το σουτ ήταν αδύναμο δεν είχε καλή αντίδραση, με αποτέλεσμα να στρώσει την μπάλα στον Μίλιεβιτς ο οποίος προ κενής εστίας έκανε το 1-0.

Αυτό δεν... άρεσε στους φίλους της ΑΕΛ και είχαμε μικρής έκτασης επεισόδια στις εξέδρες με αντικείμενα να πετάγονται από τους Λαρισαίους στους φίλους της Λαμίας και το αντίθετο... Τελικά τα πνεύματα ηρέμησαν και το ματς συνεχίστηκε.

Η Λάρισα άρχισε να ανεβαίνει όλη στην επίθεση ώστε να φτάσει στην ισοφάριση. Ωστόσο, όλο αυτό χωρίς να έχει την μεγάλη ευκαιρία μέχρι το 76', όταν η ένταση μεταφέρθηκε στο γήπεδο. Επεισόδιο ανάμεσα σε Μασούρα και Σιατραβάνη, έφερε τις αποβολές των Πάτο και Ζουλιώτη που πήγαν και αυτοί στην ένταση, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μείνουν με 10 παίκτες.

Τελικά η ΑΕΛ κατάφερε να απειλήσει στο 79', με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα, αλλά και στο 81' με τον Πορτογάλο, ο οποίος είδε ισάριθμες φορές τον Πίτκα να κρατά το μηδέν. Τελευταία καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, ένα έμμεσο που όμως απομακρύνθηκε την τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς της Λαμίας.

Κάπως έτσι η Λαμία κατάφερε να κρατήσει το μεγάλο αυτό τρίποντο και να ανέβει και αυτή στη βαθμολογία, την αγωνιστική που έχασαν βαθμούς όλοι οι πρωτοπόροι! Η ΑΕΛ από την άλλη, έχασε μοναδική ευκαιρία να πάει την διαφορά από την τρίτη θέση στο +5 και ουσιαστικά να αγκαλιάσει την άνοδο... Κάτι που είδαν με ανακούφιση Κέρκυρα και Απόλλωνας μετά τις δικές τους γκέλες.

Οι συνθέσεις:

ΛΑΜΙΑ (Δημήτρης Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Κυριακόπουλος (84' Παπαργυρίου), Ντάσιος, Κοτσώνης, Σιλιγαρδάκης, Μπαλού (80' Λεάντρο), Καραγιάννης, Σιατραβάνης, Μίλιεβιτς (72' Τόσκας), Πίντο.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ξενοδόχοφ, Μασούρας, Κοντοχρήστος, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Μπανούσης, Λαμπρόπουλος (60' Μαρουκάκης), Ουρτάδο (67' Βαρέλα), Ροβίθης (67' Αναστασόπουλος), Πάτο, Μπόγιοβιτς.