Ισπανοί και Ελβετοί στο Euro

Ισπανία (4-0 το Λουξεμβούργο) και Ελβετία (7-0 το Σαν Μαρίνο) έκλεισαν εισιτήρια για Γαλλία. Σοκ για Μαυροβούνιο, Σλοβακία και Σλοβενία. Εύκολα η Αγγλία.

Μέσα η Ισπανία, Σλοβακία-Ουκρανία για την 2η θέση
Δεν υπήρχε αμφιβολία ότι η Ισπανία θα βρισκόταν στο EURO. Απλά ξεκίνησε με ήττα στη Σλοβακία και ακολούθησαν οκτώ σερί νίκες. Τελευταίο «θύμα» της το αδύναμο Λουξεμβούργο, το οποίο υπέταξε με 4-0. Ωστόσο, τα δύο γκολ του Καθόρλα (42', 85') και τα άλλα τόσα του Αλκάθερ (67', 80') επισκιάστηκαν από τους δύο τραυματισμούς των Σίλβα και Μοράτα. Ειδικά ο δεύτερος μάλλον έχει σοβαρό πρόβλημα με κάταγμα περόνης. Ηταν η πρώτη σε 95 χρόνια ιστορίας της Εθνικής που στα 32 λεπτά έγιναν δύο αναγκαστικές αλλαγές. Χαρές βέβαια έκανε από την άλλη ο Ικερ Κασίγιας, ο οποίος έπαιξε για 164η φορά με το εθνόσημο, πιάνοντας στην 7η θέση όλων των εποχών τον Αμερικανό, Κόμπι Τζόουνς

Την ίδια στιγμή όμως αυτοκτόνησε η Σλοβακία που ηττήθηκε 1-0 στην έδρα της από τη Λευκορωσία. Το γκολ του Ντραγκούν (34') τους χάλασε το πάρτι και έφερε μαζί τους στην ισοβαθμία την Ουκρανία. Η τελευταία πέρασε εύκολα από τα Σκόπια με 2-0 (59' πέν. Σελέζνιοβ, 87' Κράβετς) και πλέον ελπίζει βάσιμα για το 2ο εισιτήριο. Το μόνο πρόβλημα των Ουκρανών είναι ότι θα πρέπει την τελευταία αγωνιστική να νικήσουν την Ισπανία, ενώ η Σλοβακία θα έχει πιο εύκολο έργο με το Λουξεμβούργο. Εάν δεν τα κάνει μπάχαλο κι εκεί βέβαια.

Σοκ για Μαυροβούνιο, προβάδισμα η Ρωσία
Πριν την αγωνιστική ήταν 2 θέσεις για 3. Η Αυστρία είχε καθαρίσει με την πρόκριση, ενώ Ρωσία, Σουηδία και Μαυροβούνιο «έβραζαν» για τη 2η θέση. Πλέον, οι Μαυροβούνιοι βγήκαν εκτός, καθώς παρότι προηγήθηκαν δύο φορές, γνώρισαν την ήττα με 3-2 από την αδιάφορη Αυστρία εντός έδρας και έμειναν και μαθηματικά εκτός της τελικής φάσης. Ο Βούτσινιτς έκανε το 1-0 στο 32' και όλα πήγαιναν κατ' ευχήν. Στο 55', όμως ο Γιάνκο έκανε το 1-1, για να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους. Στο 68' ο Μπετσιράι έκανε το 2-1, όμως ο Αρναούτοβιτς στο 81' και ο Ζάμπιτσερ στις καθυστερήσεις έκαναν το τελικό 2-3. Έτσι, θα πάμε στην τελευταία αγωνιστική, με τους Ρώσους και τους Σουηδούς να παίζουν για τη δεύτερη θέση και τους πρώτους να έχουν τεράστιο πλεονέκτημα.

Οι παίκτες του Σλούτσκι ήταν καλύτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, ενώ πιέστηκαν από τους Μολδαβούς μέχρι το τέλος. Ο Κοκόριν έχασε την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους, με το 0-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο και τα πάντα να τελειώσουν στο δεύτερο. Στο 58' ο Ιγκνασέβιτς έκανε το 0-1 από φάουλ, στο 78' ο Τζιόυμπα το 0-2 μετά από κόρνερ, ενώ το μοναδικό που κατάφεραν οι Μολδαβοί ήταν να μειώσουν, επίσης από κόρνερ, στο τελικό 1-2 με τον Τσεμποτάρου. Εύκολη νίκη για την Σουηδία, που με γκολ των Μπεργκ (18') και Ιμπραΐμοβιτς (55') επιβλήθηκε με 2-0 εκτός έδρας του Λιχτενστάιν, για να παραμείνει στο -2 από τη Ρωσία. Οι Ρώσοι, μάλιστα, έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία και θέλουν 1 βαθμό στο τελευταίο ματς με το Μαυροβούνιο στη Μόσχα.

Απόλυτη Αγγλία, προκρίθηκε η Ελβετία
Το κλίμα στο «Γουέμπλεϊ» ήταν πανηγυρικό πριν την έναρξη του ματς, όχι τόσο για την εξασφαλισμένη πρόκριση στο Euro 2016 όσο για την βράβευση του Γουέιν Ρούνεϊ, ως πρώτου σκόρερ στην ιστορία των «λιονταριών», από τον Σερ Μπόμπι Τσάρλτον. Ευχαριστό το κλίμα, επομένως, πριν αρχίσει το ματς, ευχάριστο και κατά την διάρκεια του αφού οι Αγγλοί έφτασαν σε ακόμη μία νίκη, με 2-0, κάνοντας το 9x9. Το σκορ άνοιξε στο 45' από τον Γουόλκοτ μετά από ωραία πάσα του Μπάρκλεϊ και το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 85' από τον Στέρλινγκ, μετά την ασίστ του Βάρντι.

Οσο η Αγγλία επικρατούσε της Εσθονίας, η Ελβετία διέλυε -όπως αναμενόταν- το Σαν Μαρίνο με 7-0 και εξασφάλιζε την 2η θέση και το εισιτήριο για το Euro. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17' με τον Λανγκ και το 1-0 παρέμεινε ως το 56', όταν ο Ινλέρ με πέναλτι έγραψε το 2-0. Από εκεί και πέρα, ήταν ώρα για... γκολ και θέαμα, με τον Μεχμέντι στο 66' να κάνει το 3-0, τον Τζουρού στο 72' με πέναλτι να ανεβάζει το σκορ στο 4-0, για να έρθει στο 75' το γκολ του Ερυθρόλευκου Κασάμι για το 5-0. Πέντε λεπτά μετά, η Ελβετία πήρε το τρίτο πέναλτι της βραδιάς και ο Εμπολό σκόραρε κι αυτός (6-0), για να κλείσει το σκορ στο 89' ο Ντερντιγόκ (7-0).

Τέλος, στο Σλοβενία-Λιθουανία, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα πάντα με το τελικό 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 45' με πέναλτι του Μπίρσα αλλά με τον ίδιο τρόπο δέχθηκαν στο 86' την ισοφάριση από τον Νοβικόβας (1-1) και έχασαν κάθε ελπίδα για την 2η θέση...