Σεντ Ετιέν - Μονπελιέ 1-0

Η Σεντ Ετιέν επιβλήθηκε 1-0 της Μονπελιέ και ανέβηκε στην 3η θέση, έχοντας ματς περισσότερο από την Μονακό.

Η πιο κυνική ομάδα της Ligue 1 τα κατάφερε και πάλι. Λίγο τύχη στο ξεκίνημα, ένα γκολ με την πρώτη ευκαιρία και στη συνέχεια εξαιρετική διαχείριση, για να επιβληθεί η Σεντ Ετιέν με 1-0 της Μονπελιέ και να συνεχίσει να κάνει όνειρα Champions League.

Το ματς θα ξεχαστεί γρήγορα, καθώς οι ευκαιρίες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Αυτό, όμως, δεν απασχολεί καθόλου τον Κριστόφ Γκαλτιέ και τους παίκτες του, που κινδύνευσαν δύο φορές να βρεθούν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Αρχικά ο Ρουφιέ έβγαλε το σουτ του Μουνιέ από δύσκολη γωνία στο 6’, ενώ στο 9’ ο Λαν έχασε τεράστια ευκαιρία, με το 0-0 να παραμένει. Και εκεί που οι μονπελιερέ έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι, ήρθε το γκολ για την Σεντ Ετιέν.

Ο Ζουρντρέν δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά και η μπάλα κατέληξε στον Γκραντέλ, που με σουτ στην κίνηση λίγο έξω από την περιοχή έκανε το 1-0 στο 20’ κόντρα στη ροή! Οι στεφανουά έκαναν το γνωστό τους παιχνίδι στη συνέχεια, με τον Μπάριος να χάνει τετ α τετ για την Μονπελιέ στο 27’ και τους φιλοξενούμενους απλά να μην κάνουν άλλη φάση μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, είχαν τον απόλυτο έλεγχο στην επανάληψη, όταν έφτασαν μία ανάσα από το 2-0 στο 57’, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι μετά το εντυπωσιακό ψαλιδάκι του Χαμουμά, για να μείνει το 1-0 μέχρι το τέλος.