Πορτογαλία - Σερβία 2-1

Η Πορτογαλία επιβλήθηκε 2-1 της Σερβίας και της βάζει πολύ δύσκολα για την πρόκριση. Βαθμό στις καθυστερήσεις η Ιρλανδία (1-1 με την Πολωνία).

Πολύ σημαντική νίκη για την Πορτογαλία, που επιβλήθηκε 2-1 της Σερβίας και ανέβηκε στην κορυφή του 10ου ομίλου, αφήνοντας τους Σέρβους σε πολύ δύσκολη θέση και στο -6 από την 3η θέση.

Οι Πορτογάλοι μπήκαν καλύτερα, έχασαν την πρώτη ευκαιρία με τον Ντάνι (4') και έφτασαν στο γκολ στο 10', όταν μετά από σέντρα του Κοεντράο, ο Καρβάλιο με κεφαλιά έκανε το 1-0 με το πρώτο του γκολ εδώ και 8 χρόνια με την Εθνική! Το ματς άνοιξε στη συνέχεια, ο Τάντιτς (14') δεν κατάφερε να απαντήσει, με τον ρυθμό να μην είναι καλός και τις ευκαιρίες λιγοστές. Οι καλύτερες χάθηκαν για τους γηπεδούχους με τα μακρινά σουτ των Ρονάλντο (29') και Μουτίνιο (39'), όμως το 1-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από την ισοφάριση με το ξεκίνημα της επανάληψης, όταν στο 53' ο Μίτροβιτς με κεφαλιά από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ! Ό,τι δεν κατάφερε ο επιθετικός της Άντερλεχτ, το πέτυχε ο Μάτιτς στο 61' και μάλιστα με εκπληκτικό τρόπο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Πέτροβιτς, ο μέσος της Τσέλσι με εντυπωσιακό γυριστό έκανε το 1-1! Η χαρά των Σέρβων, όμως, δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 61' ο Μουτίνιο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Κοεντράο στο δεύτερο δοκάρι από κοντά έκανε το 2-1! Οι παίκτες του Τσούρτσιτς προσπάθησαν στη συνέχεια, όμως δεν κατάφεραν ποτέ να φτάσουν στην ισοφάριση, με το 2-1 να παραμένει.

Βαθμός για... Euro!
Βρέθηκε μια ανάσα από το διπλό πρόκρισης, ωστόσο της το «Χ»άλασε ο Λονγκ στις καθυστερήσεις. Η Πολωνία με την ισοπαλία 1-1 στην Ιρλανδία βρέθηκε στην κορυφή του ομίλου και όλα πλέον είναι στα δικά της πόδια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 26' με τον Πέσκο, ο οποίος απο πλεονεκτική θέση δεν αστόχησε. Η Ιρλανδία πίεσε στην επανάληψη, ωστόσο ο Φαμπιάνκσκι νίκησε σε δυο περιπτώσεις τους Γουόλτερς και ΜακΓκίντι. Οι Ιρλανδοί ήταν καλύτεροι, αλλά και... άτυχοι, με την προσπάθεια του Ρόμπι Κιν να βρίσκει το δοκάρι. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πήραν τον βαθμό (στους 8 βαθμούς και στο -3 από κορυφή) χάρη στο γκολ του Λονγκ στις καθυστερήσεις.