Τσεκάρει πτήσεις για Πόλη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

H ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε με 79-60 τη Μπιλμπάο, έκανε το 2-0 και πλέον απέχει μια νίκη από το να σφραγίσει το εισιτήριο για το Φάιναλ Φορ της Κωνσταντινούπολης. Την ερχόμενη Τετάρτη στο Μπιλμπάο το τρίτο ματς της σειράς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είναι το απόλυτο φαβορί της φετινής Ευρωλίγκας και διαθέτει μια δεκάδα παικτών-σούπερσταρ. Έτσι, είναι πάρα πολύ δύσκολο, όχι για τη Μπιλμπάο, αλλά για οποιαδήποτε ομάδα φέτος στην Ευρώπη να την κερδίσει. Άλλωστε μην ξεχνάμε πως το ρεκόρ της φέτος στην Ευρωλίγκα είναι 17-1.

MVP: Ο Μίλος Τεόντοσιτς. Ο Σέρβος πλέι μέικερ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ και τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους (3/3βολ, 3/5διπ, 3/7τριπ), 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Κώστας Βασιλειάδης. Ο Έλληνας γκαρντ της Μπιλμπάο έκανε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια του με τη φανέλα των Βάσκων και σε 15 λεπτά είχε 0/5 τρίποντα.

ΚΕΥ POINT: Η τελευταία περίοδος. Η Μπιλμπάο πλησίασε ακόμη και στους 6 πόντους (60-54), αλλά με επιμέρους 9-1, οι Ρώσοι έκαναν το 69-54 και ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 21-8.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Περίπου 4.000 Ρώσοι βρέθηκαν στο Universal Sports Hall και παρακολούθησαν ακόμη μια παράταση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.Φυσικά η ατμόσφαιρα θύμιζε για ακόμη μια φορά... θέατρο, αλλά οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας έκαναν τη δουλειά τους και με το παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 41-36, 58-52, 79-60
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 18 (3τριπ, 7ριμπ, 9ασ), Σισκάουσκας 5 (1), Κρστιτς 5, Κιριλένκο 20 (1τριπ, 12τριπ), Βορόντσεβιτς 3 (1), Σβεντ 4, Κάουν 5, Κριάπα 13 (3τριπ, 7ασ), Γκόρντον 6, Κουρμπάνοφ
Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Φίσερ Τζ., Τζάκσον 12 (2), Μαυροειδής 9, Μπάνιτς 8, Μουμπρού 3 (10ασ), Ερβέλ 3, Φίσερ Ντ. 6, Λόπεζ 13 (3τριπ), Βασιλειάδης (0/5τριπ), Γκριμάου, Μπλουμς 6 (2)